Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je volání tak drahé, když voláme tak levně. Lžou operátoři a ČTÚ?

aktualizováno 
Jedna strana oprávněně křičí, že je volání drahé. A ano, veřejné ceníky operátorů jsou dost depresivní čtení. Operátoři spolu s ČTÚ ale oponují, že průměrná cena za minutu je podobná jako průměr v Evropě. Přímý důkaz ale nemají.

Ceníkové ceny volání jsou v České republice velmi vysoké. | foto: Profimedia.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ústy svého předsedy Dvořáka nedávno zveřejnil průměrné ceny za minutu hovoru v České republice za druhé pololetí loňského roku. Absolutní průměr je 2,51 koruny za minutu. Firmy to mají průměrně za 2,28 koruny, domácnosti za 2,94 koruny. V anketě, kterou jsme k článku připojili, drtivá většina hlasovala, že volá dráž, než uvádí ČTÚ. Navíc se podobnými cenami hájí proti kritice i operátoři.

Firemní ceny nelze veřejně analyzovat téměř vůbec, oficiální ceníky pro tento segment trhu neexistují. Přesto se k nim vrátíme v samostatném článku. Zbývá volání domácností. Pokud v tomto případě vezmeme oficiální ceníky operátorů, tak se na podobnou cenu dostaneme jen u nejvyšších tarifů, které rozhodně nemá většina zákazníků. Takže ČTÚ i operátoři lžou? Nemusí to tak být, průměrná cena opravdu může být necelé tři koruny.

Za prvé, v posledních čtyřech letech je čím dál tím obvyklejší, že i běžní zákazníci s operátory o cenách vyjednávají. To samo o sobě může ceníkové ceny srazit na poloviny, někdy i víc. Ale ač k tomu neexistují opět žádné veřejně dostupné údaje, je nepravděpodobné, že by si individuální cenu sjednala alespoň polovina zákazníků. Už z toho prostého důvodu, že zhruba 40 procent čísel je na předplacených kartách a tam se smlouvat z logiky věci moc nemůže.

Hlavní fintu v průměrné ceně ale budeme muset hledat v nepřehledných strukturách tarifů všech našich operátorů. Ti sice už před lety většinou srovnali ceny za volání ve vlastní a cizích sítích, ovšem na druhou stranu přidali různá zvýhodnění. Buď neomezené volání na několik vybraných čísel a nebo neomezené volání ve své síti v rámci nějakého časového úseku.

A pokud u některého tarifu vyjde jedna minuta na pět korun (ač v rámci volných minut nebo nad ně), tak další desítky, stovky či tisíce minut lze provolat zdarma. Budiž příkladem tarif Neon L od O2. Za 650 korun je v něm 120 minut kamkoliv (tedy za zhruba 5 Kč/minuta), další minuta pak stojí opět 5 korun. Ale k tomu je v tarifu neomezené volání na čísla v rámci O2 a na pevné linky mimo špičku a o víkendech.

Pokud tedy zákazník nepřekročí volné minuty a v rámci sítě nebo na pevné linky provolá hodinu denně, tak má za měsíc 1 920 minut za 650 korun základní ceníkové ceny. Minuta tak vychází na 33 haléřů. A to už je velmi slušná cena. K tarifu pak lze aktivovat další slevy, třeba 130 korun měsíčně na první rok při aktivaci na internetu, v nabídce jsou i balíčky levnějšího volání na vybraná čísla v síti i mimo. To vše může na první pohled šílenou cenu za minutu hovoru razantně vylepšit.

Nemluvě o tom, že při přechodu od jiného operátora lze vysmlouvat další slevu na měsíční paušál. Problematická tak zůstane jen cena SMS, 1,60 Kč je opravdu hodně. Balíček na neomezené zprávy do vlastní sítě za 200 korun ale opět může cenu výrazně snížit.

A takto můžeme kouzlit téměř se všemi tarify tuzemských operátorů a dokonce i s některými předplacenkami. Ač výše uvedený příklad s pravidelným hodinovým voláním do vlastní sítě je spíš extrémní a pravděpodobně hodně zákazníků spíš přetáhne volné minuty, tak se nakonec opravdu cena za jednu minutu může velmi snadno dostat na ony avizované tři koruny.

Bohužel, veřejné statistiky operátoři nezveřejňují, a tak této konstrukci můžeme, ale i nemusíme věřit. Schválně si spočítejte, jestli a nakolik využíváte některé ze zmíněných výhod, které tarify českých operátorů nabízejí. A hlasujte v nové anketě. 

Využíváte neomezené volání na vybraná čísla nebo do vlastní sítě ve vyhrazených časech?

celkem hlasů: 4912

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Žádné zvýhodnění nemám či nevyužívám 3481
Zvýhodnění využívám pravidelně a intenzivně 1070
Zvýhodnění využívám, ale spíš jen občas 361
Autor:Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Operátoři loni vyšetřovatelům poskytli přes čtvrt milionu údajů

Ilustrační snímek

V roce 2017 předali mobilní operátoři oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje v celkem 253 380 případech, což...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

Žádáte o půjčku? Sekejte latinu u operátorů a banky vás budou mít rády

Ilustrační snímek

Poskytnutí půjčky není pro finanční instituce zcela bez rizika, využívají proto řadu způsobů, jak si ověřit bonitu...Najdete na iDNES.cz