Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je volání tak drahé, když voláme tak levně. Lžou operátoři a ČTÚ?

aktualizováno 
Jedna strana oprávněně křičí, že je volání drahé. A ano, veřejné ceníky operátorů jsou dost depresivní čtení. Operátoři spolu s ČTÚ ale oponují, že průměrná cena za minutu je podobná jako průměr v Evropě. Přímý důkaz ale nemají.

Ceníkové ceny volání jsou v České republice velmi vysoké. | foto: Profimedia.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ústy svého předsedy Dvořáka nedávno zveřejnil průměrné ceny za minutu hovoru v České republice za druhé pololetí loňského roku. Absolutní průměr je 2,51 koruny za minutu. Firmy to mají průměrně za 2,28 koruny, domácnosti za 2,94 koruny. V anketě, kterou jsme k článku připojili, drtivá většina hlasovala, že volá dráž, než uvádí ČTÚ. Navíc se podobnými cenami hájí proti kritice i operátoři.

Firemní ceny nelze veřejně analyzovat téměř vůbec, oficiální ceníky pro tento segment trhu neexistují. Přesto se k nim vrátíme v samostatném článku. Zbývá volání domácností. Pokud v tomto případě vezmeme oficiální ceníky operátorů, tak se na podobnou cenu dostaneme jen u nejvyšších tarifů, které rozhodně nemá většina zákazníků. Takže ČTÚ i operátoři lžou? Nemusí to tak být, průměrná cena opravdu může být necelé tři koruny.

Za prvé, v posledních čtyřech letech je čím dál tím obvyklejší, že i běžní zákazníci s operátory o cenách vyjednávají. To samo o sobě může ceníkové ceny srazit na poloviny, někdy i víc. Ale ač k tomu neexistují opět žádné veřejně dostupné údaje, je nepravděpodobné, že by si individuální cenu sjednala alespoň polovina zákazníků. Už z toho prostého důvodu, že zhruba 40 procent čísel je na předplacených kartách a tam se smlouvat z logiky věci moc nemůže.

Hlavní fintu v průměrné ceně ale budeme muset hledat v nepřehledných strukturách tarifů všech našich operátorů. Ti sice už před lety většinou srovnali ceny za volání ve vlastní a cizích sítích, ovšem na druhou stranu přidali různá zvýhodnění. Buď neomezené volání na několik vybraných čísel a nebo neomezené volání ve své síti v rámci nějakého časového úseku.

A pokud u některého tarifu vyjde jedna minuta na pět korun (ač v rámci volných minut nebo nad ně), tak další desítky, stovky či tisíce minut lze provolat zdarma. Budiž příkladem tarif Neon L od O2. Za 650 korun je v něm 120 minut kamkoliv (tedy za zhruba 5 Kč/minuta), další minuta pak stojí opět 5 korun. Ale k tomu je v tarifu neomezené volání na čísla v rámci O2 a na pevné linky mimo špičku a o víkendech.

Pokud tedy zákazník nepřekročí volné minuty a v rámci sítě nebo na pevné linky provolá hodinu denně, tak má za měsíc 1 920 minut za 650 korun základní ceníkové ceny. Minuta tak vychází na 33 haléřů. A to už je velmi slušná cena. K tarifu pak lze aktivovat další slevy, třeba 130 korun měsíčně na první rok při aktivaci na internetu, v nabídce jsou i balíčky levnějšího volání na vybraná čísla v síti i mimo. To vše může na první pohled šílenou cenu za minutu hovoru razantně vylepšit.

Nemluvě o tom, že při přechodu od jiného operátora lze vysmlouvat další slevu na měsíční paušál. Problematická tak zůstane jen cena SMS, 1,60 Kč je opravdu hodně. Balíček na neomezené zprávy do vlastní sítě za 200 korun ale opět může cenu výrazně snížit.

A takto můžeme kouzlit téměř se všemi tarify tuzemských operátorů a dokonce i s některými předplacenkami. Ač výše uvedený příklad s pravidelným hodinovým voláním do vlastní sítě je spíš extrémní a pravděpodobně hodně zákazníků spíš přetáhne volné minuty, tak se nakonec opravdu cena za jednu minutu může velmi snadno dostat na ony avizované tři koruny.

Bohužel, veřejné statistiky operátoři nezveřejňují, a tak této konstrukci můžeme, ale i nemusíme věřit. Schválně si spočítejte, jestli a nakolik využíváte některé ze zmíněných výhod, které tarify českých operátorů nabízejí. A hlasujte v nové anketě. 

Využíváte neomezené volání na vybraná čísla nebo do vlastní sítě ve vyhrazených časech?

celkem hlasů: 4912

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Žádné zvýhodnění nemám či nevyužívám 3481
Zvýhodnění využívám pravidelně a intenzivně 1070
Zvýhodnění využívám, ale spíš jen občas 361
Autor:


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Tenkrát se mu všichni smáli, jenže on přinesl současné trendy

Samsung Galaxy Note - premiéra Berlín

Krátce po premiéře svět zaplavily vtipy na jeho velikost. Lidé kroutili hlavou, že taková plácačka se ani nevejde do...

Další z rubriky

V pokrytí signálem je Česko evropskou elitou, Polsko může tiše závidět

OpenSignal prostřednictvím uživatelských dat mapuje kvalitu mobilního signálu...

Bodují sice levnějšími službami, ale v pokrytí území kvalitním mobilním signálem za Českem pokulhávají. Mnohé evropské...

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Leží v nemocnici bez wi-fi, tak chce po operátorech neomezená data

Ilustrační snímek

„Ahoj, jsu Kuba a chci změnit chování operátorů.“ Jakub Strouhal se prostřednictvím sociální sítě rozhodl bojovat za...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz