Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CeBIT Asia - několik novinek, na které se můžeme těšit i v Evropě

aktualizováno 
Minulý týden proběhl v čínské Šanghaji veletrh informačních technologií CeBIT Asia. Jde o variantu nám dobře známé výstavy, která se koná každé jaro v německém Hannoveru. S originálem se asijský CeBIT sice měřit nemůže, ale přesto se na něm objevilo několik zajímavých novinek, které se dostanou i do Evropy.

Letošní veletrh CeBIT Asia byl dobrou příležitostí, jak pro většinu asijských výrobců mobilů představit světu své nové výrobky. Nejvíce novinek představil Samsung, a to jak pro GSM standard, tak pro ostatní standardy mobilní komunikace. Velmi aktivní byl i japonský Panasonic, který si od svých novinek hodně slibuje. Nové telefony představila i plejáda asijských výrobců, kteří se předhánějí, co už všechno dokáží dát do svých výrobků. Samostatnou kapitolou pak byly prezentace povětšinou korejských značek, které vyrábějí povětšinou jen CDMA telefony a patří v tomto směru ke světové špičce.

CeBIT není jen jeden. Jen v letošním roce se na celém světě koná šest výstav pod značkou CeBIT. Vedle hannoverského originálu, který se koná každoročně na jaře, mohou na výstavu CeBIT zajít Australané, Američané a Asiaté. A právě posledně jmenovaní tak mohli učinit minulý týden v čínské Šanghaji. A pro ty, kteří mají do Šanghaje daleko, se ve stejném termínu koná ještě jeden CeBIT, a to v tureckém Istanbulu. My se ale budeme věnovat šanghajské variantě, která je větší než ta istanbulská a také se na ní několik výrobců vytáhlo se světovými novinkami.

  

   

Stejně jako na evropském CeBITu měly i na jeho asijské variantě hlavní slovo telekomunikace a výpočetní technika. Kdo by na této výstavě hledal spotřební elektroniku, měl by smůlu, protože CeBIT s tímto sortimentem se v Šanghaji konal již v červnu letošního roku.

Výstava se konala v Šanghajském novém mezinárodním Expo centru, kde zabrala jeden velký pavilon. Mobilních telefonů bylo na asijském CeBITu opravdu hodně, ale ne všechny v nám dobře známém GSM standardu. V Číně je totiž na vzestupu standard CDMA, a proto byla velká část vystavovaných přístrojů určena právě pro něj. Některé CDMA mobily jsou velmi zajímavé a mají výrazně lepší výbavu než jejich GSM protějšky, ale v Evropě si s nimi bohužel nezavoláme. 

  

  

Nejvíce novinek představil na asijském CeBITu Samsung. Podrobně se všem jeho novým telefonům věnujeme v samostatném článku, který najdete zde. Samsung se v poslední době předhání, co všechno lze do telefonu dostat, takže jen telegraficky novinky u GSM přístrojů: fotoaparát v kloubu véčkového telefonu (model bude mít asi označení V100), oba displeje u véčka v barvě (T300 a S200), TFT barevný displej s podporou 65 tisíc barev (V100), nebo automaticky otevírané véčko (T200, T300). Vedle technických fines Samsung potěšil i zákazníky, kteří dají více na vzhled (modely A600 a asi A500). Další novinky pak Samsung ukázal pro CDMA pásmo, kde se již letos zákazníci dočkají telefonů s podporou videa na vyžádání.

Jednu světovou novinku představil i Panasonic, jedná se o malý stylový low-end označený jako GD55, o kterém jsme vás informovali v tomto článku. Vedle něj Panasonic opět ukázal dva velmi očekávané telefony s barevnými displeji - GD68 (67 pro Evropu) a GD88 (87 pro Evropu) a model GD85, což je asijská varianta již staršího modelu GD95. Z nám dobře známých značek se na asijském CeBITu pochlubily aktuálními modely i Siemens, Nokia a Sony Ericsson, ale žádný z nich nepředstavil úplnou novinku. Siemens měl úspěch s véčkem CL50 a novým low-endem C55. Zbylé dvě společnosti vystavovaly jen v rámci distribučních firem a také ukázaly jen známé modely.

  

  

S novinkami se chlubili i další asijští výrobci, ale více jich bylo v segmentu CDMA telefonů než u GSM. Zde většina firem předvedla již dříve uvedené modely, tentokrát ale již v plně funkční podobě. Prim hrají tchajwanské značky, ale o slovo se hlásí i výrobci z kontinentální Číny. Většinou se jedná o véčkové telefony, i když se stále najde pár odvážlivců, kteří to zkoušejí s klasicky koncipovanými přístroji. Zajímavé telefony má ve své nabídce společnost DBTEL. Několik přístrojů má již barevný displej (2037 a 2039), klasicky koncipované telefony se chlubí integrovanou anténou (2029 a 2037), a tak se možná DBTELu podaří proniknout ve větším měřítku i do Evropy. Překvapivě se do klasických přístrojů pustila korejská dvojka, společnost LG, které letos roste prodej závratným tempem. I v jejím případě platí, že větší úspěch sklízí s CDMA telefony, ovšem několik novinek chystá i pro GSM sítě. Velkou prezentaci nabídla i společnost Haier, která vyrábí zřejmě nejtenčí telefon na světě, model HK3000. V jejím portfoliu pro GSM sítě je několik telefonů vlastní konstrukce a také převzaté modely od společnosti Sendo. Zajímavé telefony nabídla také japonská Kyocera, a to jak pro GSM sítě, tak samozřejmě pro CDMA standard. Další novinky více či méně známých firem si můžete prohlédnou na obrázcích, a ty nejzajímavější z nich vám nabídneme i v samostatných profilech.

  

  

Celkově asijský CeBIT ukázal mohutný nástup standardu CDMA, pro který existují již teď přístroje, na které si u nás budeme ještě nějaký ten pátek muset počkat. I u menších a u nás neznámých výrobců začíná být standardem barevný displej, zatím sice jen u modelů vyšších kategorií, ale za nedlouho to tak zjevně bude i v kategorii low-endů. Polyfonní vyzvánění nabízí a z šestnáctihlasých melodií se trend postupně přesouvá k čtyřicetihlasé polyfonii.

Že v Asii letí véčkové telefony, je dávno jasné, ale že jejich převaha bude taková, to ještě před rokem čekal málokdo. Evropan se v záplavě véček za chvíli přestává orientovat a nejspíš si na tento trend budeme ještě chvíli zvykat. Je však pravděpodobné, že i v Evropě získají rozvírací či vysunovací telefony výraznější podíl na trhu. Například v Koreji se nyní již obyčejné telefony snad ani nevyrábějí. Příští jaro v Hannoveru o tomto vývoji napoví samozřejmě víc. Pro zpestření se můžete podívat na druhou část článku plnou modelek s telefony v ruce i na krku. 

   

   

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz