Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CDMA: Rychlý bezdrátový internet v praxi

aktualizováno 
Letos v srpnu spustila společnost Eurotel do komerčního provozu dlouho očekávanou službu vysokorychlostního mobilního připojení k internetu založenou na technologii CDMA 1xEV-DO a nazvala ji Eurotel Data Expres. V minulých týdnech jsme ji měli možnost otestovat -- a zde jsou výsledky.

Služba Eurotel Data Expres nabízí teoretickou rychlost přenosu až 800 Kb/s pro download (představitelé firmy však hovoří spíše o běžně dosahovaných 256 Kb/s, 800 Kb/s je v síti nastaveno jako horní strop) a 156 Kb/s pro upload. Na rozdíl od běžných tarifů ADSL není operátorem aplikována FUP (Fair Use Policy) - uživatel si tedy může stáhnout tolik dat, kolik použitá technologie dovolí.

Startujeme

Při pořízení služby získá každý uživatel od Eurotelu CDMA modem (buď za plnou cenu 8 995 Kč, nebo za dotovanou cenu 1 495 Kč -- při podpisu smlouvy na 12 měsíců; obě ceny jsou s DPH). V krabici s modemem se nacházejí ještě baterie, externí prutová anténa s kabelem, síťový adaptér, CD-ROM s potřebným softwarem a návod k použití. I když čtení návodů nepatří k oblíbeným činnostem, v tomto případě se jej vyplatí alespoň pozorně prolistovat. Minimálně jedna z vlastností použitého modemu totiž může překvapit - pokud do něj zasunete napájecí kabel ve stavu, kdy už je spuštěno CDMA připojení, nezačne se nabíjet baterie - a až se vybije, bude uživatel odpojen od internetu. Nejde o nijak závažný problém, ale je dobré o této skutečnosti vědět. Nejjednodušší (a doporučený) způsob instalace modemu zahrnuje vložení dodaného CD-ROMu do mechaniky počítače, potvrzení voleb v instalačním programu a následné připojení modemu k USB.

CDMA 

Dodávaný CDMA modem se dle dostupných informací chová jako běžný USB modem, a tak by mělo být možné jej připojit i se standardním ovladačem pro tento typ zařízení (a použít jej tak i v jiných operačních systémech než ve Windows, pro které je určen instalační CD-ROM). My jsme zvolili standardní způsob instalace. Ta vytváří nové internetové připojení - a k internetu se tak dá připojovat buď přes dodávaný specializovaný program nebo běžným způsobem (jako při využití dial-upu). Vzhledem k tomu, že se v rámci instalace vytváří nové připojení, je vhodné při instalaci deaktivovat případné ochranné programy (zabraňující modifikacím připojení) typu OptimAccess. Zbývá pouze nastavit uživatelské jméno a heslo a pak už se lze připojit k internetu.

Druhým zádrhelem, na který lze při instalaci narazit - a který rovněž nemá na svědomí výrobce -- je firewall. Řada běžně používaných firewallů (mimo jiné i námi instalovaný Sygate Personal Firewall) nepodporuje připojení přes USB, a tak, přestože se modem tváří, že pilně komunikuje se sítí, se k internetu nedostanete. Řešením tohoto problému je pochopitelně nahrazení nevhodného firewallu nějakou alternativou.

Svižná komunikace

Brouzdání po internetu, stahování i odesílání pošty nebo download drobnějších datových souborů (řádově v megabajtech) nelze označit jinak než za příjemné. Běžná rychlost downloadu se pohybovala přes 80 KB/s (tedy výrazně výše než Eurotelem slibovaných běžných 256 Kb/s) a při našich měřeních jen výjimečně klesala pod 35 KB/s. U uploadu jsme ovšem běžně dosahovali jen rychlostí kolem 4 KB/s. Ping (na tuzemské servery) se pohyboval od 107 do 257 ms s velkým rozptylem kolem průměru.

K měřením je ještě třeba dodat, že byla realizována na pražském sídlišti Stodůlky v místě, kde ukazatel signálu sítě ukazoval maximum (při připojení externí prutové antény i při použití antény kompaktní). Modem jsme pro účely testování umístili v dosahu počítače u okna; příjemným rozdílem oproti komunikace přes GPRS byla skutečnost, že nedocházelo k rušení CRT monitoru ani bezdrátové klávesnice a myši (v případě občasného využívání GPRS bylo vždy třeba umístit telefon/anténu do dostatečné vzdálenosti, jinak byl počítač jen těžko použitelný).

Kromě využití protokolů běžných pro brouzdání po webu a práci s elektronickou poštou jsme testovali i práci s protokoly SCP a SSH, která byla bezproblémová - lze tedy snadno spravovat i vlastní webový server, například prostřednictvím populárních aplikací WinSCP a Putty (což zdaleka není samozřejmostí u některých služeb založených na GPRS). Co naopak nelze, je využívat protokol PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol; při používání VPN je třeba zapnout podporu překladu adres i portů). CDMA se se dle informací Eurotelu rovněž nevyrovná se situací, kdy byste do sítě poslali pakety s jinou IP adresou než přidělenou připojenému počítači - pak se spojení ukončí.

Ne všechno je zlato

Už od spuštění služby se objevovaly informace o problémech s dodávanými modemy. Ty měly spočívat v samovolném vypínání, případně v nekorektním chování za určitých vymezených situací. Eurotel ale nabízí v případě takových trablů bezplatnou výměnu modemu za nový. My jsme byli velmi rychle donuceni upgradovat drivery modemu tím, že se nám modem po několika minutách (až desítkách minut) používání odpojoval a shazoval i Windows XP (bez jakýchkoliv hlášek došlo k rebootu). Na displeji modemu se v tu chvíli zobrazovala hláška „Nabíjení dokončeno“. (Nepomohl však ani pokus o provoz modemu bez nabíjení.) Ani tímto upgradem nebyl všem problémům konec - i s novým softwarem se modem po náhodné době odpojí (někdy po 25 minutách, někdy po pěti, jindy po hodině) a není možné jej znovu připojit (jedině po rebootu - který ale nyní již lze naštěstí odložit). Pro úplnost zbývá poznamenat, že firmware použitého modemu hlásí verzi NM10ET2616. Jak již bylo zmíněno, jsou podle dostupných informací problémy s modemy poměrně běžné - některé se údajně odpojují náhodně, jiné po cca 5 hodinách (podle materiálů Eurotelu by přitom mělo spojení vydržet 48 hodin).

Obrátili jsme se na tiskovou mluvčí Eurotelu, Dianu Dobálovou, se žádostí o vyjádření k tomuto problému. Z její

Jak zlepšit funkčnost CDMA modemu

GTRAN modem, dodávaný Eurotelem, s čipovou sadou Qualcommu, může být provozován ve třech  režimech: jen CDMA - mód 0 / jen HDR (EV-DO) - mód 1 / CDMA+HDR - mód 2.

Pokud GTRAN modem AT příkazem přepnete do módu HDR-only, což se na základě dostupné definice AT příkazů děje zápisem AT+GTHYBM=1, modem se přestane přehřívat, vypínat. Kromě toho bude rychlejší a stabilnější.
Jak na nastavení? Odpojte se od internetu, spusťte si nějaký telnet klient, ve Windows XP třeba HyperTerminál, vytvořte nové připojení s GTRAN modemem, zadejte jakékoliv telefonní číslo a pak stiskněte storno. V menu Soubor / Vlastnosti / Nastavení / Nastavení ASCII zvolte položku “psané znaky lokálně opisovat” a potom zadejte již zmíněný AT příkaz. Modem se resetuje a vypne, Vy jej zapněte, a máte stabilnější připojení. Ověřeno v praxi na 3 modemech.
 
zdroj: well.done
 

odpovědi citujeme: „Zmiňované a několika zákazníky hlášené obtíže spočívají v nutnosti po několika hodinách provozu terminál znovu zapnout. Lze očekávat, že obdobně, jako tomu bylo při zavádění terminálů s novými funkcemi do GSM sítě, bude četnost problémů s novými verzemi ovladačů a programového vybavení modemu, které výrobce připravuje na základě požadavků Eurotelu, dále klesat. Je ale nutné dodat, že naše dosavadní zkušenosti vycházející z aktivace CDMA terminálů zakoupených našimi zákazníky od spuštění této služby, nepotvrzují výrazně odlišnou poruchovost ve srovnání s nově zaváděnými GSM telefony.“  

Ano, nebo ne?

Služba Eurotel Data Expres nabízí bezesporu nejrychlejší běžně dostupné mobilní datové připojení k internetu.

Zkušenosti z jejího testování ukazují, že uživatelský komfort je výrazně vyšší než při komunikaci přes GPRS a pro uživatele vyžadující především práci s webem a elektronickou poštou ji lze do jisté míry srovnávat spíše s připojením prostřednictvím pevné linky. Pokud nebude ani v budoucnosti docházet k problémům s propustností sítě, lze mít k uvedené službě jedinou výhradu - a ta se týká zmíněných problémů s terminály. Protože lze očekávat, že je Eurotel ve vlastním zájmu v brzké době vyřeší, je možné službu bez zaváhání doporučit všem, kdo potřebují disponovat rychlým mobilním připojením k internetu za přijatelnou cenu.

Eurotel Data Expres

+ mobilita, rychlost připojení, cena

- nespolehlivost prvních terminálů Prodejce: Eurotel Praha,

www.eurotel.cz Cena: 899 Kč měsíčně (bez DPH)

Autor: Petr Mandík, redaktor Computerworldu
Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.

Nejčtenější

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.