Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CDMA modem - vyzkoušeli jsme za vás

aktualizováno 
První informace ze značkových prodejen ukazují, že modemy CDMA se prodávají neočekávanou rychlostí. Jeden modem GPC - 6420 jsme vyzkoušeli za vás.

Jak to všechno začalo

Hned první den po spuštění služby Eurotel Data Expres a po telefonické objednávce zápůjčky modemu pro tuto službu, jsme navštívili značkovou prodejnu Eurotel ve Strakonicích. S sebou jsme měli hotovost devět tisíc korun a občanský průkaz.

Velmi ochotný personál prodejny s námi prošel všechny náležitosti, vysvětlil základní pojmy a podal pokyny k provozu. Modem jsme si v této značkovce půjčovali jako první, a tak jako téměř vždy u něčeho nového, vznikly během předávání mírné nejasnosti, které byly ale okamžitě uvedeny na pravou míru.

Po cca 30 minutách jsme hrdě kráčeli s poměrně velkou krabicí v rukou ven z prodejny. Po příchodu domů jsem rozbalili krabici a počali z ní vyndávat jednotlivé komponenty. Samotný modem, baterie k modemu, nabíječka, USB kabel, český návod, instalační CD-ROM a záruční list. To bylo schováno ve vnitřní menší krabičce. Dále byl přiložen pigtail (redukce na připojení externí antény) a externí anténa s magnetickým držákem.

Související články o CDMA

Internetové novinky: mobilní internet CDMA a levnější ADSL

Rychlý internet Eurotelu - od soumraku do úsvitu

CDMA - sen o českém broadbandu 

CDMA 1xEV-DO - nahlédněte pod pokličku mobilního internetu CDMA

Externí anténa byla pro nás překvapením již při letmém pohledu vně balení na značkové prodejně. Tu jsem popravdě vůbec nečekali.

CDMA modem GPC-6420

Modem

Modem jsem zkompletovali (vložili baterii) a připojili na nabíječku. Dle návodu je doba nabíjení baterie 4 hodiny, provozní doba pak 2 hodiny při přenosu dat a až 4 dny při pohotovostním režimu. Tyto časy jsme ale neměli možnost reálně vyzkoušet vzhledem k době testování.

CDMA modem GPC-6420

Modem se tedy začal nabíjet a my jsme jej poprvé uvedli postranním tlačítkem do chodu. Na malém displeji se nejdříve objevilo grafické logo výrobce Gtran Wireless a pak, opět v grafice, logo Eurotel. Po té bez jediného zaváhání okamžitě naskočil běžný provozní displej s indikací aktuálního času a data, stavu baterii, síly signálu a vypnutého zvonění.

Nic víc na displeji nehledejte, alespoň ne v základním režimu. Na těle modemu jsou celkem čtyři tlačítka. Již zmiňované tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, tlačítko pro vstup a pohyb v menu a kombinované dvojtlačítko pro potvrzování a opuštění menu. Menu je celé v češtině a obsahuje minimum položek.

CDMA modem GPC-6420

Dvě základní úrovně v menu jsou Displej a Nastavení. Pod položkou displej se skrývá vypnutí a zapnutí podsvícení, regulace kontrastu, zobrazení data a zobrazení času. V druhé základní nabíce Nastavení jsou položky pro tony stisknutí kláves, nastavení jazyka, nastavení vyzvánění a zobrazení verze firmware (tento modem obsahoval FW NM10ET2616).

Na straně přístroje je dále vedle tlačítka POWER ještě zelená LED dioda, která plně svítí při pohotovostním režimu a nebo bliká při datovém spojení. Vedle diody je dále průřez na interní buzzer jenž zajištuje akustický kontakt s okolím.

Externí anténa velmi pomáhá

Dvě mechanické tlačítka na zadním krytu slouží pro otevření prostoru pro baterii. Ta má kapacitu 1035mAh, voltáž 3.7V a její typ je Li-ion. Baterie obahuje také český popis s upozorněním pro použití výhradně s originál nabíječkou. Vedle baterie pod krytem se nachází také závit, který po odloupnutí plastového víčka v zadním krytu umožní přišroubování zřejmě pouzdra za opasek či externího držáku.

CDMA modem GPC-6420 CDMA modem GPC-6420

Podobný závit se nachází ještě mezi datovým konektorem a vstupem pro nabíječku. Interní výklopná anténa je odnímatelná. K jejímu odnětí je třeba použít trochu hrubé síly. Přichycena k přístroji je pouze samotným anténním konektorem. Po odejmutí se objeví anténní konektor, kterým se mimo interní anténu připojí k modemu také anténa externí. V dodané sadě se tak děje pomocí redukce z malého konektoru na standardní větší konektor používaný u většiny externích anténa např. pro pásmo GPRS.

 CDMA modem GPC-6420 CDMA modem GPC-6420

Po připojení externí antény se v místech s velmi slabým či žádným signálem na interní anténě začnou dít zázraky. Externí anténa má opravdu své využití a ocení ji především uživatelé v krajních částech oblastní pokrytých signálem. Magnetickým držákem je anténa přímo uzpůsobena pro uchycení na střechu automobilu, v domě či bytě pak např. na plechový parapet či plechový case počítače.

Připojení k počítači

Po seznámení s hardwarem jsme se pustili k samotnému zprovoznění modemu spolu s počítačem. Dle návodu (celkem povedenému a výstižnému) jsme vložili do počítače instalační CD-ROM a spustili instalaci programu GT Dealer X.

CDMA Eurotelu

Tento program slouží pro ovládání modemu a nastavení parametrů spojení. Po instalaci software jsme do USB připojili datový kabel, který jsme již před tím spojili s modemem pomocí datového konektoru. Operační systém ohlásil přítomnost nového hardware a sám si již nainstaloval ovladače, které se na disk pravděpodobně zkopírovaly během instalace ovládacího software.

CDMA Eurotelu

V programu GT Dealer je vidět úroveň signálu modemu, doba připojení a velikost přenesených dat v obou směrech odděleně. Dále je v programu volba pro Připojení (v případě aktivního spojení pak pro Odpojení), Nastavení a Ukončení.

Nejdřív bylo nutné nastavit parametry spojení. Dle pokynů pracovníků prodejny Eurotel při přebírání modemu, je třeba do políček jméno a heslo v Nastavení zadat jméno a heslo uvedené na smlouvě o zapůjčení (v případě koupě zřejmě na smlouvě o poskytování služeb). V kolence na naší kopii smlouvy bylo vepsáno jméno ve tvaru jmeno@etcz@etcz.

CDMA Eurotelu

Bohužel takto uvedené přihlašovací jméno bylo špatné, pro správnou funkci modemu jsme zadali jméno pouze ve tvaru jmeno@etcz (tedy bez druhého @etcz). V Nastavení jsme dále nechali přidělování IP adresy automatické a nastavení DNS serveru také automatické.

Po provedení těchto kroků je třeba program GT Dealer X ukončit a opět spustit. Pak již nebrání nic stlačení tlačítka Spojit.

Pozor, kontakt …

Připojení do sítě trvá několik sekund (do pěti) a je zřejmě (jak jsem později zjistil) závislé na kvalitě signálu. Já jsem provedl první připojení v místě kde signál dosahoval na interní anténu svého zobrazovaného maxima, takže spojení bylo téměř okamžité.

CDMA Eurotelu

Při spojování se na displeji modemu objeví grafika znázorňující propojení počítače s modemem a mimo ní je pak vidět pouze úroveň signálu a stav baterií. Nad stavem baterií se při datovém toku objevuje ikonka Ev. Po samotném navázání spojení se v systray operačního systému objeví malá ikonka znamenající aktivní spojení stejná jako např. u připojení analogovým modemem.

Rychlost spojení byla velmi dobrá. Při plné síle signálu se rovnala 300.5 Kbps a rychlost stahování dat 37,6KB/sec. Při běžném surfování jsem nenarazil na žádný problém. Doba počátku načítání stránky od odeslání její adresy prohlížeči byla o poznání delší, než při spojení např. pomocí technologie WiFi či při pevné lince.

CDMA Eurotelu

Tzv. pingy se pohybovaly v rozmezí 119 až 165 ms, ovšem výjimkou nebyly ani odezvy např. 448 ms – což ovšem vůbec nemusí být problém na straně providera. Během připojení je možné ukončit program GT Dealer X a zachovat navázané připojení. Jinak je program neustále na liště.

Tak si trochu popojedeme!

Naše další testování probíhalo již ve vozidle. Chvílemi v jedoucím, chvílemi ve stojícím. První věc, která mne překvapila bylo nenavázání opětovné toku dat. Při vyjetí z místa pokrytého signálem a opětovném návratu do pokrytého místa nebyl stále připojený modem schopen obnovit tok dat.

Bylo zapotřebí ukončit spojení a poté jej opět spustit. Dle informací z tiskové konference Eurotel jsem čekal pravý opak. Modem by měl být schopen předávat si spojení při přesunu mezi buňkami. Další nepříjemnost mne čekala při vypnutí notebooku a zapojeném modemu: modem se vypnul, ale jen zdánlivě. Později ve tmě jsem totiž pozoroval poblikávání poosvětlení displeje, takže zcela vypnutý jistě nebyl.

CDMA Eurotelu

Po opětovném nastartování počítače se ale modem již do provozu neuvede. Samozřejmě nevylučuji závadu na mnou testovaném vzorku. Nicméně zajímavé bude počkat si na další verze firmware. Kvalita signálu, resp. pokrytí signálem nás přinejmenším zklamalo. Především chceme upozornit, že mapka pokrytí uvedená na stránkách Eurotelu je trochu nadsazená.

CDMA Eurotelu

V oblastech na samém okraji znázorněného pokrytí signál velice kolísá. Na ukazateli signálu bylo krásně vidět jak se vzdaluji od pokryté městské aglomerace. V dosahu max.15km od města s aktivní technologií CDMA se signál začal téměř pravidelně ztrácet. Ovšem výjimkou nebyla ani přítomnost signálu na odlehlých, ale vyvýšených místech.

Hledáme signál 

Za krátkou dobu jsme posbírali informace z několika lokalit, jednalo se o jihozápadní část republiky a zde jsou obecné poznatky:

  • Blatná a okolí – bez signálu
  • Strakonice a okolí – do 10km od centra města signál dostatečný
  • Klatovy a okolí – do 10km od centra města signál dostatečný
  • Stod (Plzeň – jih) a blízké okolí – bez signálu
  • Vimperk – bez signálu
  • Sušice – bez signálu
  • V projížděných horských oblastech se velmi často signál v minimální síle objevil, ovšem téměř vždy se jednalo o neosídlené části Sušicka a Vimperska.

A závěr?

Zapůjčený modem jsme opět vrátili. U autora doma, v malé jihočeské obci na Strakonicku, signál bohužel není. A obáváme se, že ani nikdy v budoucnu nebude. Stejně tak jako např. ADSL či WiFi.

Pro obyvatele větších měst ale přibyla další možnost jak se připojit k internetu a to navíc do jisté míry mobilně. Otázkou zůstává jak se bude síť a samotný datový tok chovat při větším zatížení.

Autor: Michal Šiman

Poděkování: Společnosti Compy servis s.r.o. za zapůjčení techniky na měření. Značkové prodejně Eurotel ve Strakonicích za ochotu a vstřícnost.

Autor:
Nejčtenější

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Další z rubriky

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Google koupil Apple za 9 miliard dolarů?
Svět se nestačil divit. Google koupil Apple, psaly burzovní zprávy

O menší šok na burze se postaral známý akciový index světa, Dow Jones. Omylem totiž vydal falešnou zprávu, že firma Google koupila za směšných 9 miliard dolarů...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.