Mobil iDNES.cz

  • Pátek 14. prosince 2018 Lýdie

CCS Kontakt: Bezpečné placení po internetu

aktualizováno 
Jednoduché a bezpečné placení po internetu je jedním z problémů, který až doposud komplikuje jeho rozvoj a komercializaci. CCS představuje možnou cestu
Jednoduché a bezpečné placení po internetu je jedním z problémů, který až doposud komplikuje jeho rozvoj a komercializaci. Variant, jak se tomuto problému vyhnout, je u nás málo - kromě velmi zřídkavě akceptovaných platebních karet Visa a EuroCard/Master Card je tu Expandia Banka a placení z účtu u ní patří dnes patrně mezi nejsnazší cestu, jak na českém internetu nakoupit.

Společnost CCS Česká společnost pro platební karty v úterý představila svoji novou kartu určenou především pro internetové platby. Karta se jmenuje Kontakt a je vydávána pouze držitelům jiných karet CCS, což pro ni také představuje největší omezení. Na druhou stranu je první karta klientovi vydána zdarma, další karty pak za poplatek 150 Kč.

CCS Kontakt Karta není chráněna čipem nebo magnetickým proužkem, jak jsme byli zvyklí, ale její autorizace se provádí přes internet s tím, že veškeré potřebné údaje jsou uloženy na serveru společnosti CCS. Držitel karty tak fyzicky nepotřebuje kartu mít v ruce, aby mohl úspěšně platit, stačí mu znát číslo karty a PIN, jenž dostane spolu s kartou ve speciálním dopisu. Nákup probíhá tak, že ze serveru obchodníka je zákazník vyveden na Pinovou bránu CCS, kde je platba autorizována pomocí čísla a PINu. PIN brána porovná údaje s údaji v databázi a případně provede platbu. Výsledek autorizace je oznámen zákazníkovi a výsledek transakce obchodníkovi, takže oba ihned vědí, zda je obchod uzavřen.

Celý systém karty Kontakt je určen pro placení zboží souvisejícího s firmou, čemuž odpovídá i zaměření internetových obchodů. V současné době lze platit Kontakt kartou v České pojišťovně za povinné ručení a v společnosti Albertina Data za rešarše informací. Představitelé společnosti CCS očekávají, že do konce roku budou mít přes 30 míst - především zaměřených na zboží pro firemní potřeby, tedy kancelářské zboží, tonery, díly k počítačům, vozům atd, dále pak nejrůznější služby, placení za registrace domén, provoz serverů atd.

Již dnes také majitel karty Kontakt připojení k internetu od společnosti Mopos podobně, jako u IPNet karty, tedy na předplaceném principu. Výhodou je, že přes Mopos se lze takto přihlásit v kterémkoliv z 70 přístupových bodů po celé ČR - ideální na cestách, když nepoužíváte mobilní sítě.

U každé takové platební karty je důležité, jak je chráněna proti zneužití. Veškerá komunikace s PIN bránou probíhá pod SSL - tedy šifrovaně. Heslo se neukládá a je vždy kódováno, takže snaha o jeho odchycení je zbytečná. Také servery společnosti CCS jsou pod hardware klíčem pro případ pokusů o proniknutí na ně. Představitelé společnosti CCS tvrdí, že zabezpečení serverů je na tak vysoké úrovni, že lze zneužití vyloučit, pokud není vyzrazen PIN jeho držitelem.

Nevýhodou karty Kontakt je jeho omezení na stávající uživatele CCS karet, ale je to omezení, které lze pochopit. CCS totiž musí nějak řešit problém, jak dostat peníze z klientů a držení jiné karty CCS znamená jistou bonitní jistotu i určitou důvěryhodnost klienta. CCS udává, že je přes 35 000 držitelů karet CCS. Do dneška bylo vydáno přes 2500 karet Kontakt.

Kontakt má své výhody i nevýhody. Tou hlavní výhodou je jednoduché použití a dostupnost zdarma. Nevýhodou je vázanost především na firmy a na držitele CCS karet, dále pak velmi omezená nabídka míst, kde jsou Kontakt karty akceptovány. Pokud tedy máte CCS kartu, rozhodně si Kontakt objednejte, první karta je zdarma. Ale stát se kvůli Kontakt kartě klientem CCS dnes nemá smysl - ušetříte si jen málo front.

Nicméně význam Kontaktu je evidentní - jde o první proprietární platební kartu určenou výhradně pro placení po internetu u nás. Už je načase, aby se tohoto záměru chopila i některá z našich spících bank...

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Další z rubriky

Černý pátek u O2: špičkový Galaxy S9 jen za 15 tisíc korun

O2 o Černém pátku zvyšuje bonusy na vybrané samsungy.

Až do 25. listopadu mohou zákazníci O2 pořídit vybrané samsungy z letošní vánoční nabídky s dodatečnou slevou. Operátor...

Bezejmenní z davu jsou tvářemi svobody. O2 připomíná výročí 17. listopadu

O2 připomíná události 17. listopadu kampaní Tváře svobody

Studentská manifestace připomínající nacistické represe v roce 1939 přerostla před 29 lety v masivní studentskou...

Zajímavá novinka: skrz fotoaparát telefonu uvidíte sílu vaší wi-fi

Ukázka měření síly wi-fi signálu pomocí aplikace od O2

Operátor O2 má nově v aplikaci O2 Smart Box možnost změřit kvalitu signálu wi-fi v domácnosti prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz