CCS Kontakt: Bezpečné placení po internetu

aktualizováno 
Jednoduché a bezpečné placení po internetu je jedním z problémů, který až doposud komplikuje jeho rozvoj a komercializaci. CCS představuje možnou cestu
Jednoduché a bezpečné placení po internetu je jedním z problémů, který až doposud komplikuje jeho rozvoj a komercializaci. Variant, jak se tomuto problému vyhnout, je u nás málo - kromě velmi zřídkavě akceptovaných platebních karet Visa a EuroCard/Master Card je tu Expandia Banka a placení z účtu u ní patří dnes patrně mezi nejsnazší cestu, jak na českém internetu nakoupit.

Společnost CCS Česká společnost pro platební karty v úterý představila svoji novou kartu určenou především pro internetové platby. Karta se jmenuje Kontakt a je vydávána pouze držitelům jiných karet CCS, což pro ni také představuje největší omezení. Na druhou stranu je první karta klientovi vydána zdarma, další karty pak za poplatek 150 Kč.

CCS Kontakt Karta není chráněna čipem nebo magnetickým proužkem, jak jsme byli zvyklí, ale její autorizace se provádí přes internet s tím, že veškeré potřebné údaje jsou uloženy na serveru společnosti CCS. Držitel karty tak fyzicky nepotřebuje kartu mít v ruce, aby mohl úspěšně platit, stačí mu znát číslo karty a PIN, jenž dostane spolu s kartou ve speciálním dopisu. Nákup probíhá tak, že ze serveru obchodníka je zákazník vyveden na Pinovou bránu CCS, kde je platba autorizována pomocí čísla a PINu. PIN brána porovná údaje s údaji v databázi a případně provede platbu. Výsledek autorizace je oznámen zákazníkovi a výsledek transakce obchodníkovi, takže oba ihned vědí, zda je obchod uzavřen.

Celý systém karty Kontakt je určen pro placení zboží souvisejícího s firmou, čemuž odpovídá i zaměření internetových obchodů. V současné době lze platit Kontakt kartou v České pojišťovně za povinné ručení a v společnosti Albertina Data za rešarše informací. Představitelé společnosti CCS očekávají, že do konce roku budou mít přes 30 míst - především zaměřených na zboží pro firemní potřeby, tedy kancelářské zboží, tonery, díly k počítačům, vozům atd, dále pak nejrůznější služby, placení za registrace domén, provoz serverů atd.

Již dnes také majitel karty Kontakt připojení k internetu od společnosti Mopos podobně, jako u IPNet karty, tedy na předplaceném principu. Výhodou je, že přes Mopos se lze takto přihlásit v kterémkoliv z 70 přístupových bodů po celé ČR - ideální na cestách, když nepoužíváte mobilní sítě.

U každé takové platební karty je důležité, jak je chráněna proti zneužití. Veškerá komunikace s PIN bránou probíhá pod SSL - tedy šifrovaně. Heslo se neukládá a je vždy kódováno, takže snaha o jeho odchycení je zbytečná. Také servery společnosti CCS jsou pod hardware klíčem pro případ pokusů o proniknutí na ně. Představitelé společnosti CCS tvrdí, že zabezpečení serverů je na tak vysoké úrovni, že lze zneužití vyloučit, pokud není vyzrazen PIN jeho držitelem.

Nevýhodou karty Kontakt je jeho omezení na stávající uživatele CCS karet, ale je to omezení, které lze pochopit. CCS totiž musí nějak řešit problém, jak dostat peníze z klientů a držení jiné karty CCS znamená jistou bonitní jistotu i určitou důvěryhodnost klienta. CCS udává, že je přes 35 000 držitelů karet CCS. Do dneška bylo vydáno přes 2500 karet Kontakt.

Kontakt má své výhody i nevýhody. Tou hlavní výhodou je jednoduché použití a dostupnost zdarma. Nevýhodou je vázanost především na firmy a na držitele CCS karet, dále pak velmi omezená nabídka míst, kde jsou Kontakt karty akceptovány. Pokud tedy máte CCS kartu, rozhodně si Kontakt objednejte, první karta je zdarma. Ale stát se kvůli Kontakt kartě klientem CCS dnes nemá smysl - ušetříte si jen málo front.

Nicméně význam Kontaktu je evidentní - jde o první proprietární platební kartu určenou výhradně pro placení po internetu u nás. Už je načase, aby se tohoto záměru chopila i některá z našich spících bank...

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

Novinky v operačním systému Apple iOS12

Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti...

Další z rubriky

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Půlmilionová pokuta pro T-Mobile. Vymáhal neexistující pokuty

T- Mobile.

Český telekomunikační úřad udělil T-Mobilu půlmilionovou sankci za použití agresivní obchodní praktiky, prostřednictvím...

O2 má levnější pevný internet, dostanou ho jen jeho zákazníci

prodejna O2 Experience Centre v Centru Chodov

Operátor O2 připravil novou nabídku pevného internetu, která láká na slevy pro zákazníky operátora s některým z tarifů...Najdete na iDNES.cz