Casio Pocket Viewer 750 - jaký je?

aktualizováno  1. ledna 0001 
Mnozí znalci nepovažují Pocket Viewery firmy Casio za rovnocenné handheldy, spíše za jakési vylepšené digitální diáře. Půjčili jsme si tedy k otestování jeden Casio Pocket Viewer - PV750.

 

Úvod - o Pocket Viewerech obecně

Hned na úvod je třeba napsat, že Pocket Viewerů firmy Casio je celá řada - liší se samozřejmě cenově, zejména však velikostí paměti, designem, ovládacími prvky i vestavěným software.

Recenzovaný Pocket Viewer PV-750 je na propagačních stránkách firmy charakterizován jako ideální pomocník pro přístup k e-mailům a SMS službám. Od ostatních Pocket Viewerů se liší designově i vestavěnými programy:

Řada PV-250/450 Řada PV-460/660 řada PV-750
2/4 MB RAM, displej 160x160 pixelů, rozměry 127x82x12 mm, hmotnost130 gramů, AAA baterie 4/6 MB RAM, 160x160 pixelů, 136x82x14 mm, hmotnost 140 gramů, AAA baterie 2 MB RAM, 160x160 pixelů, 128x82x16 mm, hmotnost 145 gramů, AAA baterie, IrDa

Kromě těchto řad se prodávají ještě další Pocket Viewery, další výrobky starších řad se vyprodávají.

Co dostanete:

- handheld Casio PV-750 s krytem
- kolébku
- 2 AA baterie
- sadu cizojazyčných příruček
- CD PC Sync
- příručky PC Sync pro Windows a PV750 Uživatelská příručka

Handheld

Vlastní PV750 je poměrně subtilní a díru do kapsy vám taky neudělá. Na druhou stranu to není zase až takový střízlík - má rozměry 128x82x16 mm a váží 145 gramů. Pro představu velikosti jsem vyfotil PV750 mezi HandErou a Palmem Vx :

Po odklopení víka (v pravé dolní části je na otevření víčko poněkud odchlípnuto, což je šikovné) vidíme dominantní část Casio - obdélníkový displej 160x160 pixelů.

Ve spodní části displeje jsou:
- ikona pro spuštění launcheru se seznamem programů (Menu)
- ikony na vyvolání základních aplikací (Schedulker, Contactcs, Mail, QuickMemo)
- Další ovládací ikony - Vypnutí (Off), osvětlení (Light), Menu Bar a tlačítko Esc.

Na levé straně nahoře je užitečné otočné kolečko Action, které využívají všechny interní aplikace.

Napravo dole je okénko pro IrDa - testovaný model je specialista na komunikaci s mobilem a tomu odpovídají i vestavěné programy.

Napravo nahoře najdeme na obvyklém místě stylus - je jednodílný, plastový, vypadá trošku jako fix. V místě držení rukou je trošku vyztužený, ale dlouho psát bych s ním nechtěl ...

... což ale taky nemusím, protože Pocket Vieweru chybí nějaká Graffiti ploška a všechny znaky musíte pracně vyťukat na virtuální klávesnici.

Tlačítko pro reset je k nalezení na zadní straně modelu, kde je rovněž místo pro výměnu baterií.

Programy

Software Casio OS je velmi dobře vybaven po stránce PIM programů. Není taky divu - firma je dlouholetý specialista na digitální diáře a řada Pocket Viewer je jakýmsi přechodem mezi jednoúčelovými klasickými diáři a handheldy. Všechny aplikace jsou počeštěné, takže vzhůru do toho!

Kalendář
Kalendář skýtá několik podhledů na vložená data - 1 měsíc, 2 měsíce, 3 měsíce, týdenní a denní. Můžete si ale nechat rovněž zobrazit seznam úkolů a připomínky.

Při vkládání akcí se maximálně využívá pera - můžete klikat, táhnout, označovat apod. Po vložení identifikačních údajů jsme vyzváni k zadání popisu - k tomuto účelu se nám zobrazí virtuální klávesnička. Lze vkládat rovněž úkoly a vícedenní akce. Casio pohlídá, zda jste data vyplnili správně a případně vás vrátí k zadání.

Malá vsuvka o virtuální klávesničce Casia.
Protože Casio nemá Graffiti plošku, užijeme si její virtuální klávesnice víc než dost. Je tedy na místě ji pár slovy popsat a zhodnotit.

Klávesnice je QWERTY, má však korektně českou diakritiku na "obvyklých místech" numerických kláves (včetně kritických "ú" a "ů"). Ostatní znaky se vyvolávají pomocí přepínačů ve spodu - SMBL a CODE.

Celkově považuji klávesnici za docela povedenou - v rámci možností jsou tlačítka dostatečně velká, diakritika je korektní a vše je jednoduché a snadno dostupné.


Kontakty
Adresář je dalším elementárním PIM programem. Nabízí spoustu položek, třídění přes kategorie a písmennou lištu pro rychlé vyhledávání v souhrnném zobrazení. Trošku mne program iritoval, že po mně chtěl vložit "všechny údaje" - nestačilo mu pouze jméno a číslo mobilu.

Poznámky
Obvyklý program pro kratší poznámky, filtrováno dle kategorií.

Výdaje
Evidence výdajů.

Konverze
Kalkulátor na přepočet měn.

Mail
E-mailový program je velmi užitečný a obohacuje suitu PIM programů o nový rozměr. Můžete zprávy psát, posílat, přijímat, odpovídat - samozřejmě po nastavení vašich e-mailových účtů ...

QuickMemo - Črty
Program na rychlé, ručně psané poznámky - různé obrazce, hroty pera. Obrázky je možné ukládat a odesílat jako e-maily.

Hry
V základním vybavení jsou i dvě karetní hry.

Další schopnosti software - je třeba zmínit zejména:
- funkci Quick Data Copy - rychle překopírování textu z PC do paměti PV
- synchronizaci s MS Outlook - diář, kontakty, přípomínače a úkoly

Další programy

Jak jsem již uvedl, liší se jednotlivé Pocket Viewery vestavěným software - například PV750 neobsahuje, na rozdíl od některých ostatních PV, třeba tabulkový procesor Casio Pocket Sheet. Ten si ale můžete zadarmo stáhnout a do PV750 přihrát.

Ano, do Pocket Vieweru můžete přidávat další programy. Není jich sice tolik, co na ostatní platformy (nepočítají se v tisících, ale spíše v desítkách), ale existují. Můžete třeba hrát šachy, číst e-texty atd.

Pro ilustraci připojuji několik obrázků z dostupných aplikací:

Závěr

Obecně k Pocket Viewerům - představují jakýsi mezistupeň mezi jednoúčelovým elektronickým diářem a kapesním počítačem. Poslouží lidem, kteří potřebují zejména dobrý diář a mají na svém PC MS Outlook. Během testování se mi jevil stabilní. Pocket Viewer je dobře lokalizovaný. Testovaný PV750 tvoří v řadě Pocket Viewerů kategorii, která se snaží maximálně spolupracovat s vaším mobilem při řešení e-mailů a SMS.

Máte-li na kapesní počítač vyšší nároky ve smyslu využívání další programů, vkládání delších textů, dejte přednost spíše některé z hlavních PDA platforem ...

Casio Pocket Viewer PV-750

Kapesní počítač

Výrobce: Casio
Parametry: Paměť 2MB (4MB 750Plus), CPU: V30MZ (NEC80186 kompatibilní) 20MHz, rozměry 125x81,5x13,88mm, hmotnost 145 gramů, displej 160x160 pixelů - dotykový s podsvětlením
Zapůjčeno od : Kapesní počítače Brno - PV 750plus u nich stojí 5780 Kč bez DPH i s ochrannou fólií

Hodnocení Palmare.cz

+ E-mail a SMS, dobré diářové programy, funkce "Quick Data Copy", synchronizace s MS Outlook, jog-dial, úplná lokalizace

- Málo dostupných programů, jen černobílý displej bez šedých odstínů, nemá graffiti plošku, omezený počet periferií, obalů a příslušenství, nelze rozšířit paměť

 


Děkujeme firmě KapesníPočítače.cz z Brna za zapůjčení modelu k recenzi.

 

Autor:


Nejčtenější

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Další z rubriky

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...Najdete na iDNES.cz