Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Capitel - čínská štika, která vyrábí i mobily od Nokie

aktualizováno 
Čínskou společnost Capitel bude v Evropě asi znát málokdo. To je ale chyba. Capitel je největší čínskou telekomunikační firmou a vyrábí od síťových prvků přes antény až po mobilní telefony téměř vše, co do oboru patří. Jeho mobily si pak často nechávají přejmenovat jiné firmy pro sebe a sám Capitel spolupracuje třeba i s finskou Nokií.

Ten, kdo zná jen těch několik firem, které nabízejí mobilní telefony na našem trhu, by se v asijských prodejnách mobilů asi pořádně podivil. Samozřejmě, telefony Nokia, Siemens, Alcatel, Motorola a další u nás známé značky najde i tam. Vedle nich ale nabízejí asijské obchody obrovské množství nám neznámých firem. O mnohých z nich jsme vás již informovali. Někdy se jednalo o méně významné výrobce s regionálním dosahem, jindy o firmy, které vyrábějí vedle svých vlastních produktů třeba i váš mobilní telefon světoznámé značky. Dnes se podíváme na nabídku mobilních telefonů největšího telekomunikačního výrobce v Číně. Řeč bude o společnosti Capitel, která sídlí nedaleko Pekingu.

Telefony Capitel zatím v Evropě asi jen tak nenajdete. Úspěšnější však můžete být při letní návštěvě Turecka nebo některé z republik bývalého Sovětského svazu. Zde se mobily Capitel již delší dobu prodávají a svojí příznivou cenou dělají zavedeným značkám vcelku úspěšnou konkurenci, s kterou již je třeba počítat. Za velkou louží pak na některé přístroje Capitelu můžete narazit pod jinými značkami, jako je třeba Audiovox. Pro ten Capitel vyrábí jak GSM telefony, tak přístroje pro CDMA sítě. Ano, Capitel se nezabývá jen výrobou GSM telefonů, ale i mobilů pro jiné standardy a to především pro CDMA. V tomto standardu pak Capitel nabízí i komplexní řešení pro výstavbu a provoz sítě. Vedle vlastních výrobků nabízí Capitel i jeden telefon, který asi budete velmi dobře znát. A právě jím můžeme představování výrobků Capitelu začít.

CapitelModel C5500I pochází původem od Nokie. Jedná se o legendární Nokii 5110, pouze logo na krytu nese značku Capitel. Vše ostatní, tedy rozměry, váha a funkce jsou identické s finskou mobilní legendou. V podání Capitelu se Nokia 5110 stále vyrábí, takže případní zájemci o tento telefon si pro něj můžou zajet do Číny.

Capitel má ve své nabídce vedle C5500I ještě jeden klasicky koncipovaný telefon a to model C2060. Tento přístroj by již s největší pravděpodobností měl pocházet přímo z rýsovacích prken Capitelu, i když u asijské produkce jeden nikdy neví. Capitel C2060 příliš nezaujme ani vzhledem, ani svou funkční výbavou. Jedná se z našeho pohledu o průměrný telefon, který i v domácí Číně výrobce směřuje studentům a mládeži. Rozměry přístroje jsou 112 x 47 x 23 mm a telefon váží přesně 100 gramů. Se standardní baterií vydrží telefon na jedno nabití na příjmu okolo čtyř dnů, nebo s ním můžete nepřetržitě hovořit dvě hodiny. Ve výbavě nechybí všechny základní funkce, budík, kalendář, kalkulačka a poznámkový blok. Nic převratného však od tohoto modelu čekat nemůžete.

Capitel 

Podstatně zajímavější jsou dva véčkové telefony z nabídky Capitelu. Jednodušší model C6088 má jen jeden displej, velmi malé rozměry 68 x 39 x 19 mm a extrémně nízkou váhu 66 gramů. Ta platí při použití standardní tenké baterie o kapacitě 520 mAh. S touto baterií telefon vydrží na příjmu zhruba tři dny. Pokud by se vám to zdálo málo, můžete si přikoupit baterii o kapacitě 700 mAh, která udrží telefon na příjmu o dva dny déle, ale přístroj v pase přibere téměř tři milimetry a hmotnost se zvýší o šest gramů. I výbava tohoto telefonu je o poznání lepší než v případě mládežnického modelu C2060. Vnitřní telefonní seznam má kapacitu 200 záznamů a telefon umí pojmout i 50 poznámek do zabudovaného kalendáře. Nadstandardní je pak paměť na volané, přijaté a zmeškané hovory, která má kapacitu 75 záznamů, po třetině pro každou skupinu čísel. Capitel C6088 má vibrační vyzvánění a běžné kancelářské funkce, jako je kalkulačka, poznámkový blok nebo budík.

Capitel 

TOP model výrobce nese označení C6288. jedná se opět o rozklápěcí telefon, který má dva displeje. Zajímavý je ten horní, který je kulatý, ne nepodobný telefonům od Samsungu. Jeho informační schopnosti nebudou díky velikosti velké, ale díky modrému podsvícení dodává telefonu elegantní vzhled. I tento model Capitelu se může pyšnit velmi malými rozměry, které jsou na chlup stejné s předchozím modelem. Pouze váha telefonu vzrostla se standardně dodávanou tenkou baterií na 70 gramů. Výdrž tohoto přístroje na jedno nabití je opět shodná s modelem C6088. To samé platí i o výbavě, která je rozšířená pouze o doručenky SMS zpráv a o editor vyzváněcích tónů.

Capitel  Capitel

Jak již bylo uvedeno, Capitel nabízí i CDMA telefony a to modely C7088, C7188 a C7288. Vzhledově jsou velmi podobné véčkovým GSM modelům C6088 a C6288, pouze parametry a výbava odpovídají možnostem CDMA standardu. Na letošním CeBITu jste mohli výrobky Capitelu najít na několika stáncích najednou. Pro Evropu výrobce ustanovil několik distribučních firem a je tedy jen otázkou, kdy se výrobci podaří alespoň okrajově na některý z trhů prosadit. Výhodou by mohla být nízká cena. Na náš dotaz jeden z distributorů naznačil cenovou hladinu modelu C6088 v přepočtu okolo 6000 Kč pro koncové zákazníky. V případě zájmu by nebyl problém vyrobit menší série přístrojů s libovolným logem a ještě s výraznou slevou. Minimální odběr byl stanoven na 50 kusů. Chcete-li prodávat mobily s vlastní značkou, může být Capitel vhodným startovním můstkem. Na závěr dodejme, že oba véčkové GSM telefony vystavované na CeBITu měly jak vcelku decentní barevné kombinace, kterými se chlubí výrobce i v prospektech, tak i zářivě žluté a oranžové varianty, které vypadaly jako všechno možné, jenom ne jako funkční mobily.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Samsung stále nefotí tak dobře jako Huawei, ale rozdíl asi nepoznáte

Samsung Galaxy Note 9

Nejčerstvějším modelem v žebříčku testu mobilních fotoaparátů DxOMark je smartphone Samsung Galaxy Note 9. Zařadil se...

To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

Nubia Z18s

Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy...

Google nové iPhony příliš neohrozí. Pixely představí až měsíc po nich

Google Pixel 3 XL

Uvedení iPhonů se očekává druhý týden v září. Naproti tomu Google nové modely Pixel představí až o téměř měsíc později.

Najdete na iDNES.cz