Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

C4me a spol - nepřišel čas změnit kalkulačku?

aktualizováno 
Kalkulátor, který dostanete v ceně PalmOS, je opravdu jen velmi základní a hledání jeho náhrady patří k základním "povinnostem" každého palmisty. Dnes vám představíme jedno solidní řešení, které je zadarmo! A pozor - firma nabízí "stavebnici" dalších kalkulátorů, které si rovněž v krátkosti představíme.

 

Cožpak o to, náhrad kalkulátorů je poměrně dost, jsou s nimi však potíže - jednak je většina z nich za poplatek a taky výběr té správné není zrovna nejjednodušší. Každá kalkulačka je jiná, má jiný okruh funkcí, design apod.

Kalkulátory pro PalmOS jsme se na Palmare zabývali už mnohokrát. V pětidílné srovnávací recenzi jsme postupně představili kalkulátory základní, vědecké, programovatelné.  Podívali jsme se na finanční kalkulátory, kalkulačku, kterou si můžete plně přizpůsobovat, přinesli jsme produktové recenze programovatelného APCalcu, kalkulátorů od firem CreativeCreek a Infinity Softworks, vědeckého kalkulátoru SC102P a kurzovní 2xCalc. Podívali jsme se na kalkulačky, které emulují své slavné předchůdkyně značky HP.  Vynikající kalkulačkou EasyCalc, která je zdarma a česky, jsme se zabývali v preview (spolu s rozhovorem s jejím autorem Ondrou Palkovským) a v další recenzi. Nepominuli jsme ani pokus udělat kalkulačku úplně jinak - Calc Write.

 

Kalkulátor C4me je jednou z řady, které Dimitrij Vokhmine (C4CALC.com) na svých stránkách nabízí. Je základní variantou celé řady a zároveň dobrou upoutávkou na vyšší, komerční produkty. Nabízí totiž docela dost, ale je to jen ono klasické "nakousnutí" k vyšším metám - když se vám styl a ovládání kalkulátoru zalíbí, určitě vyzkoušíte i jednu z komerčních kalkulaček...

C4me je totiž trošku jiná než ostatní kalkulátory, které se vesměs snaží kopírovat klasické jednoúčelové kalkulačky a přenášet jejich design na displeje PDA - včetně přísného kopírování klasických tlačítek a animace jejich "zdvihu", či zachování tradic displejů z jejich LCD předchůdkyň...

Vokhmine šel na věc trošku jinak, i když základní filozofie a struktura kalkulaček zde nejsou pošlapány úplně - i zde najdete nahoře displej, pod ním funkční a číselnou klávesnici a vpravo základní operační tlačítka. Rozložení ovládacích prvků přesto přináší několik zajímavých novinek:

- úplně nahoře vidíte editační lištu, která je specialitou celé řady kalkulátorů C4Calc - dobrá práce se schránkou, která zvládá nejen základní povely (Cut/ Copy/ Paste), ale i rozšířené - přidat do schránky, ubrat, smazat, zvětšit. Poslední dvě tlačítka slouží jako povel Zpět (Undo) a zvětšení plochy vyhrazené pro displej.
- pod editační lištou je klasický displej - je dvouřádkový a lze jej rozšířit i jím listovat.
- pod displejem jsou tři řady zelených funkčních tlačítek k vyvolání rozšířených funkcí. V základním zobrazení zde nejdete logaritmy, faktoriál, mocniny a odmocniny, absolutní hodnotu. Kliknete-li na přepínač s názvem MENU, zobrazí se vám další dostupné oblasti kalkulátoru, mj. trigonometrie, která vám do funkčních tlačítek přepne trigonometrické funkce (sin, cos, tan, asin, aco a atan).
- když jsem nakousl tlačítko MENU - dostanete se v něm i na seznam proměnných (či paměťových registrů).
- pod tlačítkem menu jsou základní operandy a mazací tlačítko CLR.
- pod funkčními tlačítky jsou číselné "klávesy" doplněné základními mocninami, odmocninou a převrácenou hodnotou.
- nalevo od nich najdete konečně závorky, navigační tlačítka poli a exponent.

Výčet funkcí je zřejmý z obrázku i textu. Kalkulátor má dobrou práci s proměnnými (pamětí) a ctí přednosti operandů. Dobrá je i LOGová funkce. V preferenci si můžete nastavit desetinná místa a velikosti fontů na displeji, v LOG obrazovce a v tabulce proměnných.

 

Líbí se vám? Tak se mrkněte ještě dál!

Jestli vám kalkulátor C4me vyhovuje svým designem i prací s ním, zkuste jeden z nabízených komerčních produktů, Jsou jimi:

C4Everyday Personal
Kalkulátor, který je logickým pokračováním C4me a navazuje všude tam, kde narazíte na omezení freewarové C4me. Umí navíc statistické výpočty (včetně distribučních funkcí), časové a datové výpočty, má úplnou škálu matematických a trigonometrických funkcí (C4me jen omezenou - viz předchozí text a obrázek), umí počítat v různých číselných soustavách. Oproti 3 editačním polím C4me jich má 16. Stojí $14,80.

C4Everyday Engineer
Rozšířená varianta, která umí totéž co C4Everyday Personal a navíc ještě má obrazovku Equation Solver a Graphic Expolorer - pro řešení a grafické zobrazení funkcí. Stojí $19,80.

C4Finance Standard
Má oproti C4Everyday Engineer omezené výpočty v číselných soustavách a "vývojářské" funkce, nemá Solver a grafy, zato jsou v ní kompletní finanční a obchodní výpočty.

Finanční výpočty zahrnují TVM matematiku, CashFlow, přepočty úroků, Bondy (obligace), odpisy, Breakeven (bod obratu), Black-Scholes (akcie) a další pokročilé derivátní a portfoliové výpočty (podrobnosti v manuálu). Obchodní funkce jsou zejména procentní výpočty a marže. Stojí $29,80.

C4Finance Proffessional
Je jako C4Finance Standard, má ale navíc funkci Solver a grafy. Je za $36,80.

 
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...Najdete na iDNES.cz