Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

C4me a spol - nepřišel čas změnit kalkulačku?

aktualizováno 
Kalkulátor, který dostanete v ceně PalmOS, je opravdu jen velmi základní a hledání jeho náhrady patří k základním "povinnostem" každého palmisty. Dnes vám představíme jedno solidní řešení, které je zadarmo! A pozor - firma nabízí "stavebnici" dalších kalkulátorů, které si rovněž v krátkosti představíme.

 

Cožpak o to, náhrad kalkulátorů je poměrně dost, jsou s nimi však potíže - jednak je většina z nich za poplatek a taky výběr té správné není zrovna nejjednodušší. Každá kalkulačka je jiná, má jiný okruh funkcí, design apod.

Kalkulátory pro PalmOS jsme se na Palmare zabývali už mnohokrát. V pětidílné srovnávací recenzi jsme postupně představili kalkulátory základní, vědecké, programovatelné.  Podívali jsme se na finanční kalkulátory, kalkulačku, kterou si můžete plně přizpůsobovat, přinesli jsme produktové recenze programovatelného APCalcu, kalkulátorů od firem CreativeCreek a Infinity Softworks, vědeckého kalkulátoru SC102P a kurzovní 2xCalc. Podívali jsme se na kalkulačky, které emulují své slavné předchůdkyně značky HP.  Vynikající kalkulačkou EasyCalc, která je zdarma a česky, jsme se zabývali v preview (spolu s rozhovorem s jejím autorem Ondrou Palkovským) a v další recenzi. Nepominuli jsme ani pokus udělat kalkulačku úplně jinak - Calc Write.

 

Kalkulátor C4me je jednou z řady, které Dimitrij Vokhmine (C4CALC.com) na svých stránkách nabízí. Je základní variantou celé řady a zároveň dobrou upoutávkou na vyšší, komerční produkty. Nabízí totiž docela dost, ale je to jen ono klasické "nakousnutí" k vyšším metám - když se vám styl a ovládání kalkulátoru zalíbí, určitě vyzkoušíte i jednu z komerčních kalkulaček...

C4me je totiž trošku jiná než ostatní kalkulátory, které se vesměs snaží kopírovat klasické jednoúčelové kalkulačky a přenášet jejich design na displeje PDA - včetně přísného kopírování klasických tlačítek a animace jejich "zdvihu", či zachování tradic displejů z jejich LCD předchůdkyň...

Vokhmine šel na věc trošku jinak, i když základní filozofie a struktura kalkulaček zde nejsou pošlapány úplně - i zde najdete nahoře displej, pod ním funkční a číselnou klávesnici a vpravo základní operační tlačítka. Rozložení ovládacích prvků přesto přináší několik zajímavých novinek:

- úplně nahoře vidíte editační lištu, která je specialitou celé řady kalkulátorů C4Calc - dobrá práce se schránkou, která zvládá nejen základní povely (Cut/ Copy/ Paste), ale i rozšířené - přidat do schránky, ubrat, smazat, zvětšit. Poslední dvě tlačítka slouží jako povel Zpět (Undo) a zvětšení plochy vyhrazené pro displej.
- pod editační lištou je klasický displej - je dvouřádkový a lze jej rozšířit i jím listovat.
- pod displejem jsou tři řady zelených funkčních tlačítek k vyvolání rozšířených funkcí. V základním zobrazení zde nejdete logaritmy, faktoriál, mocniny a odmocniny, absolutní hodnotu. Kliknete-li na přepínač s názvem MENU, zobrazí se vám další dostupné oblasti kalkulátoru, mj. trigonometrie, která vám do funkčních tlačítek přepne trigonometrické funkce (sin, cos, tan, asin, aco a atan).
- když jsem nakousl tlačítko MENU - dostanete se v něm i na seznam proměnných (či paměťových registrů).
- pod tlačítkem menu jsou základní operandy a mazací tlačítko CLR.
- pod funkčními tlačítky jsou číselné "klávesy" doplněné základními mocninami, odmocninou a převrácenou hodnotou.
- nalevo od nich najdete konečně závorky, navigační tlačítka poli a exponent.

Výčet funkcí je zřejmý z obrázku i textu. Kalkulátor má dobrou práci s proměnnými (pamětí) a ctí přednosti operandů. Dobrá je i LOGová funkce. V preferenci si můžete nastavit desetinná místa a velikosti fontů na displeji, v LOG obrazovce a v tabulce proměnných.

 

Líbí se vám? Tak se mrkněte ještě dál!

Jestli vám kalkulátor C4me vyhovuje svým designem i prací s ním, zkuste jeden z nabízených komerčních produktů, Jsou jimi:

C4Everyday Personal
Kalkulátor, který je logickým pokračováním C4me a navazuje všude tam, kde narazíte na omezení freewarové C4me. Umí navíc statistické výpočty (včetně distribučních funkcí), časové a datové výpočty, má úplnou škálu matematických a trigonometrických funkcí (C4me jen omezenou - viz předchozí text a obrázek), umí počítat v různých číselných soustavách. Oproti 3 editačním polím C4me jich má 16. Stojí $14,80.

C4Everyday Engineer
Rozšířená varianta, která umí totéž co C4Everyday Personal a navíc ještě má obrazovku Equation Solver a Graphic Expolorer - pro řešení a grafické zobrazení funkcí. Stojí $19,80.

C4Finance Standard
Má oproti C4Everyday Engineer omezené výpočty v číselných soustavách a "vývojářské" funkce, nemá Solver a grafy, zato jsou v ní kompletní finanční a obchodní výpočty.

Finanční výpočty zahrnují TVM matematiku, CashFlow, přepočty úroků, Bondy (obligace), odpisy, Breakeven (bod obratu), Black-Scholes (akcie) a další pokročilé derivátní a portfoliové výpočty (podrobnosti v manuálu). Obchodní funkce jsou zejména procentní výpočty a marže. Stojí $29,80.

C4Finance Proffessional
Je jako C4Finance Standard, má ale navíc funkci Solver a grafy. Je za $36,80.

 Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Najdete na iDNES.cz