Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla Nokia 5510 propadák, nebo jen nepochopení?

aktualizováno 
Málokterý mobilní telefon očekávali lidé s takovým napětím, jako Nokii 5510. Její uvedení na trh však provázel jen velmi malý zájem zákazníků. Situace se změnila až potom, kdy došlo k jejímu výraznému zlevnění. Byla chyba v ceně, v telefonu nebo jinde?

Revoluční koncept především „esemeskové“ Nokie 5510 se neosvědčil. Dosavadní prodejní výsledky to potvrzují. S velkým napětím očekávaný, koncepčně revoluční model mobilního telefonu, zákazníci přijali velmi chladně. Jedním z hlavních důvodů neúspěchu je bezesporu cena. Mobil orientovaný zejména na uživatele mezi přibližně 12–17 rokem stál pro tuto příjmovou skupinu příliš mnoho. Zároveň svou koncepcí oslovoval jen velmi málo uživatelů z jiných věkových kategorií, které jsou finančně silnější.

Nokia 5510 přinesla revoluci do designu mobilních telefonů. Mobil, který má displej uprostřed a po stranách dvě klávesnice – to tady skutečně ještě nebylo. Finská Nokia chtěla na sklonku loňského roku konkurenci ukázat, že jedině ona zná přání uživatelů mobilů. Jak tedy pokus o revoluci dopadl?

Telefon Nokia 5510 každého zaujme na první pohled svým netradičním vzhledem. Podle některých názorů je tento design převratnou pokrokovou novinkou, která by si zasloužila následování, podle jiných je vzhled telefonu odpuzující a nikdy by si takovou „cihlu“ nekoupili. Píšeme-li o Nokii 5510, nesmíme zůstat pouze u designu. Telefon má některé funkce, jako je MP3 přehrávač nebo rádio, které měly přitáhnout především nejmladší generaci uživatelů mobilních telefonů. Získaly si hudební funkce své příznivce, nebo lidé stále upřednostňují pohodlné telefonování, které u Nokie 5510 není nejlepší?

Nokia 5510-nahledy

Jaká je Nokia 5510

Velmi diskutované byly již od počátku rozměry a hmotnost přístroje, většinou důležitá měřítka, podle kterých se zájemce o koupi telefonu nejdříve rozhoduje. Nokia 5510 měří 134 × 58 × 28 mm a váží 155 gramů, telefon se tím zařadil mezi středně velké a těžké low-endy. Tomu ovšem neodpovídala jeho zaváděcí cena 12 600 Kč. Podle sdělení prodejců byl telefon za tuto cenu prakticky neprodejný. Ke změně ceny došlo teprve na přelomu května a června letošního roku, kdy Nokia zlevnila svůj revoluční přístroj více než o polovinu.

Nokia 5510 nahledy

Jde telefon na odbyt?

Jak se tedy telefon v současné době prodává? Zeptali jsme se v obchodech, které patří do větších prodejních sítí.

Distributor mobilních telefonů AGORA plus snížil doporucenou prodejni cenu Nokie 5510 na 5 030 Kč. Podle sdělení pracovníků obchodního oddělení se telefon po slevě prodává velmi dobře, navíc jej nyní mají ve speciální akci na podporu prodeje.

Ve velkoobchodě a maloobchodě Cell Net stojí tento telefon 5 020 Kč. Po nedávném zlevnění se prodává dobře. „Cena šla dolů více jak o polovinu, za novou cenu se prodává stejně jako všechny novější typy Nokie, například Nokia 3510,“ sdělili nám v obchodním oddělení společnosti.

U GSMobil Group se cena telefonu snížíla na 5 510 Kč. „Nokia 5510 byla zlevněna na konci června, a tím se její prodej zlepšil téměř o sto procent,“ uvedl pro Mobil.cz marketingový manažer společnosti Tomáš Bajer. Stejně jako mnoho dalších prodejců se také snaží nabídnout telefon v akcích podporujících produkt. Podle Bajera je „Využití MP3 je u nás menší než například v Německu, kde se stalo hitem. Díky svým funkcím a nyní i low-endové ceně je tento telefon orientován spíše na uživatele ve věku 12–16 let,“ dodal Bajer.

Internetový obchod Vltava 2000 nabízí Nokii 5510 za 4 890 Kč. Podle sdělení obchodního oddělení je i po zlevnění téměř neprodejná. „Tento telefon je marketingovou katastrofou, nejvíce lidi odrazuje velikost a hmotnost telefonu. Prodali jsme asi dvě za měsíc, jakákoliv jiná Nokie se prodává lépe,“ tvrdí prodavači Vltavy.

Distribuční společnost Cellular Star nabízí ve své prodejně Nokii 5510 za 5 900 Kč. Podle sdělení prodavačky není prodejnost telefonu dobrá. Ani po zlevnění se zájem o tento mobil vůbec nezvýšil.

Nokia 5510 v ruce

Pražský obchod GSManie prodává Nokii 5510 za 4 666 Kč. “Máme ji už asi 14 dní zlevněnou, prodává se lépe než 3510, týdně si tuto Nokii koupí zhruba osm lidí,“ řekl nám prodavač.

Prodejna The Phone House prodává Nokii 5510 za 5 490 Kč. V prodejně nám sdělili, že telefon nebyl před slevou vůbec zařazen do prodejní nabídky. Nyní prodávají zhruba čtyři až pět telefonů týdně.

Jak je z uvedeného zpravodajství o prodeji Nokie 5510 patrné, ke zvýšenému zájmu o tento designový originál musel přispět výrobce zásadním zlevněním výrobku. V současné době se jeho cena pohybuje okolo pěti tisíc korun, takže je velmi podobná jako u staršího a funkčně chudšího telefonu Nokia 3310.

Nokia 5510-displej   Nokia 5510-displej

Co říká Nokia?

Co si o výsledcích prodeje modelu 5510 myslí Petr Hošek, marketingový a PR manažer české Nokie.

„Sleva telefonu naprosto změnila jeho prodejnost, která se výrazně zvýšila.“ Spekulacím, zda sleva nebyla zapříčiněna neúspěchem produktu, se Hošek rezolutně brání. „Sleva nebyla v žádném případě vyvolána neprodejností 5510. Telefon byl zlevněn za účelem popularizace kategorie produktů, která se týká telefonů určených pro nejmladší generaci uživatelů ve věku 12–15 let. Touto kampaní chceme přímo zacílit uživatele na tento a podobné typy telefonů.“

„Nokia 5510 se neprodávala, jak jsme očekávali. Bylo to zapříčiněno některými chybami v zákaznickém servisu, například nebylo uživatelům nabídnuto dostatečné množství skladeb ve formátu AAC, skladby nebyly přístupné na CD a podobně. Navíc telefon nebyl v akčních nabídkách ani v předplacených sadách, což často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu telefonu,“ řekl Hošek.

Nokia 5510 nahledy

Podle zástupce finského výrobce tedy má nový, zcela odlišný tvar telefonů jako i hudební funkce, budoucnost. „Design je věcí individuálního vkusu, někdo je spokojen, někdo ne. Chceme-li nabídnout plnohodnotnou klávesnici, nemůže telefon ani vypadat jinak. Funkce jako MP3 přehrávač a rádio mají v mobilech stoprocentně budoucnost. Rádio je super věc a je otázkou času, kdy si lidé na tyto přídavné funkce zvyknou.“

Bude se i nadále Nokia orientovat tímto směrem low-endových telefonů a neodradí ji ani prozatímní neúspěch průkopníka nového designu s MP3 přehrávačem a rádiem?

„Nokia 5510 byla první v řadě, do budoucnosti Nokia připravuje koncepčně podobné kategorie telefonů, které budou mít i podobný vzhled, kterým se snažíme zákazníkům přinést plnohodnotnou klávesnici a tím ulehčení psaní SMS.“

O neúspěchu telefonu Nokia 5510 tedy hovoří především distributoři a prodejci, kteří vesměs tvrdí, že telefon byl za zaváděcí cenu téměř neprodejný a ani v současné době, po výrazném zlevnění produktu, o něj není nijak převratný zájem. Definitivně bude o úspěchu či neúspěchu telefonu možné mluvit až po nějaké době, kdy netradiční design prověří výrazně nižší cena.

Nokia 5510 však zjevně nesplnila očekávání výrobce. Prodalo se jí zatím poměrně málo a mezi odbornou veřejností o ní dnes vlastně nikdo nemluví. Nokii právem náleží prvenství v uvedení mobilu, který slouží jako MP3 přehrávač a je zaměřený na vášnivé pisatele textových zpráv. Náleží jí však i jedno z čelních míst v nevyhlášené souteži „Jak se nemá nový model uvádět“. Cena podobně zaměřeného telefonu totiž musí být výrazně nižší, než tomu bylo v u padesátpětdesítky.

Orientace na příznivce textových zpráv je pro výrobce mobilů jistě správná, ovšem zároveň platí, že tato skupina uživatelů není schopná zaplatit vývoj zbrusu nového mobilu.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Takový foťák tady ještě nebyl. Nokia bude mít vzadu pět objektivů

Vizualizace chystané Nokie 8 Pro.

Nokia chystá nový model zatím známý jako 8 Pro. Měla by to být vylepšená verze současné Nokie 8. Především fotoaparát...

Další legenda je zpět. Po 3310 Nokia vrátí „banán“ 8110 známý z Matrixu

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Recept s znovuzrozeným modelem 3310 se zřejmě Nokii osvědčil. A tak se firma rozhodla, že na trh vrátí další z...

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz