Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buďte in a používejte „nepostradatelný“ Facebook v mobilu

aktualizováno 
Facebook je jednou z nejrozšířenějších komunitních sítí a v posledních měsících se k ní přihlašuje stále víc českých uživatelů. Poradíme vám, jak být ve spojení s vašimi přáteli téměř neustále. Nejprve dobře zvažte, jaké povahy jsou údaje, které poskytujete a sdílíte se stovkami přátel.

S komunitní sítí Facebook můžete být v kontaktu i na vašem mobilním telefonu. | foto: Facebook.com

Facebook vznikl v roce 2006 a postupem času se z univerzitní sítě stal kolos, který má v současné době kolem 175 milionů aktivních uživatelů a je osmou nejnavštěvovanější stránkou na Internetu. Patří tak k největším sociálním a komunitním sítím a v některých ohledech nechává za sebou v zahraničí velmi populární MySpace.com.

Základním účelem Facebooku je komunikace mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábava nejenom přes integrované aplikace. V poslední době je hodně diskutovanou otázkou nakládání s vašimi osobními údaji a vůbec uvědomění každého uživatele, kam až jeho data mohou přes celý Facebook doputovat. Dobře tedy vždy zvažte, jaké povahy jsou údaje, které poskytujete a sdílíte klidně se stovkami přátel.

Kdykoliv a kdekoliv

Jedno z největších kouzel Facebooku je aktuálnost, kdy se o své prožitky okamžitě dělíte se svými přáteli. Pomocí MMS zpráv tak můžete nahrávat fotky a videa přímo z vašeho telefonu. Bohužel zatím v České republice neexistuje možnost aktualizovat pomocí SMS váš stav.

To však lze obejít přístupem na Facebook přes integrovaný prohlížeč přímo ve vašem mobilu. Pokud zadáte adresu m.facebook.com, zobrazí se stránky optimalizované pro kapesní zařízení. Můžete provádět všechny úkony, na které jste zvyklí ze stolní verze. Tedy měnit svůj status, komentovat události, prohlížet zájmové skupiny a samozřejmě sledovat, co právě dělají vaši přátelé. Jednou z mála věcí, které musíte oželet, jsou aplikace. Ty totiž potřebují nejrůznější technologie prozatím integrované pouze ve stolních počítačích.

Důležité rovněž je, kolik vás brouzdání po Facebooku v mobilu bude stát. Hlavní stránka s aktuálními událostmi vyžaduje stáhnutí zhruba 10kB dat. Statusy uživatelů včetně malých náhledů fotografií či váš profil vás bude stát 30kB přenesených dat. Zvětšení fotografie vyjde odhadem na 50kB. Úspora oproti plnému zobrazení (okolo 500kB) je to rozhodně znatelná.

Navíc podporu Facebooku integruje do svých mobilních telefonů čím dál tím více výrobců. Brzy se budeme potkávat s touto komunitní sítí minimálně na telefonech Nokia či přístrojích vybavených Windows Mobile. Nesmí se však zapomínat na iPhone a velkou míru integrace nabídne i chystaný Palm Pre.

Facebook Firefox

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

Na startovní čáře

Pro vstup do služby se musíte registrovat. Celou registraci zvládnete během okamžiku na internetových stránkách Facebook, které jsou kompletně přeloženy do češtiny (společně s dalšími více jak třiceti světovými jazyky). Pro používání stačí prakticky pouze vyplnit svoje skutečné jméno a email. Právě podle těchto údajů budete jedinečně identifikovatelní a vaši přátelé si vás budou moci nalézt snadněji než v případě, kdybyste zadali svoji přezdívku například z ICQ.

Statistiky (Facebook.com)

Další důležitou podmínkou pro registraci je odsouhlasení ujednání (nejenom) o tom, jak bude nakládáno s vašimi osobními údaji a nahraným multimediálním obsahem. Bohužel kompletní podmínky jsou dostupné prozatím pouze v anglickém jazyce. V současné době platí ujednání, že společně s uzavřením vašeho účtu budou kompletně smazány jakékoliv záznamy a data o vaší osobě.

Facebook Firefox

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

Ne všechny údaje, které uvidíte v pokračování registračního formuláře, je nutné vyplňovat, a je pouze na vás, kolik informací o své osobě chcete sdělit a třeba jestli budete vyjmenovávat svoje oblíbené hudební skupiny či televizní seriály. Každopádně způsobů, jak určité náklonnosti vyjádřit, bude později ještě mnoho.

První krůčky

Facebook je především sociální síť, a tak by vaše první kroky měly směřovat k vyhledání přátel, kteří již mají účet založený. Každé přidání přítele do vašeho seznamu musí být potvrzeno druhou stranou a stejně tak pokud si vás někdo bude chtít přidat, musíte tuto akci odsouhlasit, či žádost ignorovat.

V tomto případě radíme být extrémně opatrní a nepřidávat jen tak někoho, koho znáte maximálně od vidění. Nejenže daný uživatel bude mít kompletní přístup k vašim datům nahraným na Facebooku (standardní nastavení), ale pokud takový uživatel okomentuje například jednu z vašich fotek z určitého alba, všichni jeho přátelé získají přístup do tohoto alba s tím, že vy jste je nikdy nemuseli vidět či povolovat jim přístup. Tomuto přístupu lze naštěstí zabránit během nahrávání fotografií, ale standardně je nastaveno právě výše zmiňované chování.

Nová Homepage na Facebooku

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

Doporučujeme rovněž v sekci Nastavení - Nastavení účtu - Upozornění vypnout minimálně v počátcích užívání účtu veškerá upozornění, která by vám chodila na email. Pokud si vás totiž přidá jeden přítel do seznamu, automaticky jsou o tom informováni krátkým nápisem jeho přátelé. Z nich možná spoustu znáte a budou si vás rovněž chtít přidat. Během pár dní tak můžete tímto přijít ke spoustě přátel, aniž byste vůbec hnuli prstem, ale i k přeplněné emailové schránce.

Budování vlastní zdi

Zpočátku si na Facebooku všimnete dvou hlavních stránek. Samotné hlavní stránky "Domů", kde se dočtete aktuální informace o vašich přátelích, a "Profilu" neboli vaší "Zdi", kde jsou zaznamenány údaje o vaší osobě. Skrze váš profil můžete přidávat nové fotografie, videa, odkazy a hlavně aktualizovat váš stav. Tedy informaci, co děláte či co se vám právě honí hlavou. Prakticky jakýkoliv přidaný obsah lze komentovat a vše je propojováno odkazy. Na fotografiích dokonce můžete označovat jednotlivé osoby.

Parrot Party

Připojovat se můžete i k různým zájmovým skupinám. Nejde však pouze o sporty, populární filmy či seriály. Fantazii se meze nekladou, a tak se můžete stát příznivci spaní, boje proti týrání zvířat či fanouškem nějaké veřejné osobnosti. Každý den však přibývají jenom v České republice minimálně desítky nových seskupení s ještě bláznivějším zaměřením. Najít lze i skupinu Mobil.cz. Pomocí Facebooku lze rovněž plánovat akce či srazy a přesně uvidíte, kdo přijde a kdo ne.

Možnosti růstu

Facebook si vysloužil snad největší oblibu díky integrovaným aplikacím, které díky otevřenému přístupu k vývojovým prostředkům programují samotní uživatelé či firmy, které nemají s provozovatelem vůbec nic společného. Každé aplikaci, kterou si chcete přidat, musíte opět povolit přístup, protože v některých případech čerpá informace o vás a vašich přátelích.

Facebook - profil Marka Zuckerberga

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

A jaké aplikace tedy na Facebooku naleznete? Ani tentokrát se představivosti meze nekladou a od jednoduchých her všeho druhu přes různé kvízy, chování rybiček, mafiánské souboje až po hříčky, kde odpovídáte na nejrůznější otázky ohledně vašich přátel.

LinkedIn - hledáte práci?

LinkedIn je o něco starší variantou Facebooku (v současné době je zaregistrováno zhruba 35 milionů uživatelů) a zaměřuje se spíše na nabídky pracovních příležitostí než na nezávazné tlachání. Způsob registrace je obdobný jako v předchozím případě, jenom místo přátel si vybíráte svoje kontakty. Další údaje, které do systému zadáte, se podobají spíše životopisu než o něco veselejšímu formuláři z Facebooku.

Linkedin v mobilu

Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu

Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu

Opět platí, že se můžete přidávat k různým skupinám či vytvářet svoje vlastní, především pracovního zaměření. Navíc můžete psát jakási doporučení na své přátele a zmínit v nich, v čem jsou podle vás dobří. Většinu času tak stačí pouze přidávat nové kontakty a čekat na pracovní nabídky. Bohužel prozatím neexistuje mobilní verze, a tak se připravte, že kvůli každému nakouknutí na vaši profilovou stránku budete muset stáhnout zhruba 500kB dat.

Otázka do diskuse: Jaké komunitní weby pravidelně navštěvujete (nejenom) přes váš mobilní telefon?

Nejčtenější

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.