Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost mobilů se právě píše v Cannes

aktualizováno 
Generálka na CeBIT právě probíhá ve francouzském Cannes, kde se sešli zástupci všech operátorů GSM a řada výrobců mobilních technologií. Na místě je náš zpravodaj a tak vám můžeme nabídnout informace z první ruky. Co na nás čeká?
(Cannes - od našeho zpravodaje) Pro všechny firmy pohybující se v oboru mobilních komunikaci je konference Asociace GSM MoU v Cannes zřejmě nejdůležitější události roku. Možná by někdo namítnul, že na CeBITu o měsíc později bude představeno více novinek a nezbývá, než to uznat, ale každá z událostí má své publikum. Zatímco do Hannoveru zamíří především ti, kteří mají na starosti mobilní telefony a příslušenství určené pro zákazníky, zde v Cannes jsou úplně všichni. Ostatně letošní agenda je tak široká, že akce, která oficiálně začala včera večer slavnostním vyhlášením vítězů v soutěži GSM Awards, byla fakticky zahájena už v pondělí technickými semináři. Ve dvou obrovských sálech se sešlo několik tisíc odborníků, kteří jednají o tom, kam se budou služby operátorů v příštích několika letech vyvíjet.

Letošní Cannes je bezesporu o technologiích sítí třetí generace. UMTS je nejen hlavním tématem řečníků, ale je vidět i na souběžné probíhající výstavě. Někteří dodavatelé infrastruktury mají na výstavišti funkční sítě 3G a v rukou jejich zaměstnanců jsou prototypy prvních aparátů. Japonský operátor NTT DoCoMo pak ukazuje nejen prototypy, ale i přístroje běžné dostupné (pokud jste na japonských ostrovech). UMTS, jak se někdy systém třetí generace nazývá, tam totiž funguje komerčně a to už přibližně půl roku. A aby nebylo různých názvů málo, uspějete tam se slovem FOMA.

Občas lze zaslechnout i informace o EDGE, tedy dalším vývojovém stupni GSM, který by ho po GPRS (tedy generace 2,5) posunul do generace „dva a třičtvrtě“. Nicméně v Evropě asi nemá příliš šanci - investice do licenci UMTS byly příliš vysoké. Nicméně podle účastníků fóra v Americe prý šanci má. Otázka je jakou, protože pro EDGE zatím příliš mnoho zařízení není – dosud žádný výrobce telefonů nepředstavil ani jen prototyp telefonu a co se týče infrastruktury, je to podobné. Nicméně dodavatelé jsou opatrní a říkají, že pokud bude poptávka, není problém zařízení připravit. Vzhledem k tomu, že pro upgrade na EDGE je potřeba celkem razantních zásahů do sítě včetně jednotlivých vysílačů, vypadá to, že celková investice nebude o mnoho nižší, než UMTS. Třetí generace má přitom už dnes před EDGE náskok: komerční provoz v Japonsku, testy zanedlouho začnou v Evropě. Navíc už je mnoho různých prototypů telefonů v různém stadiu přípravy. Dá se tedy čekat, že začátkem příštího roku už bude na trhu několik přístrojů a jejich ceny snad nebudou v nebeských výškách.

Zajímavé téma, kterým se zaštiťuje polovina vystavovatelů, je ARPU (průměrný příjem na uživatele). Skoro na každém druhém stánku je něco ve smyslu: „Zdvojnásobíme vaše ARPU“. Postarají se prý o to jak dodavatelé infrastruktury, tak výrobci SIM karet, ale i dodavatelé mobilních telefonů. Ti totiž nechtějí jen prodávat přístroje, ale snaží se spolu s nimi prodat i služby - ať už ve spolupráci s operátory, nebo bez nich. Někteří dokonce služby neváží na jen své aparáty, ale pracují na otevřených řešeních. Systémoví integrátoři z nich asi velkou radost mít nebudou. Uvidíme, co na to řeknou operátoři, kteří neradi přenechávají část svých příjmů někomu jinému, a hlavně uživatelé. Přelomových konceptů ve světě mobilních komunikací už bylo celkem hodně, ale nakonec je to vždy trh, kdo rozhodne.

Velmi očekávaný a uživateli sledovaný je vývoj týkající se využití technologie Bluetoth. Zde v Cannes příliš vidět není, byť výjimky potvrzují pravidlo. Plantronics ukazuje Bluetooth headset určený i pro majitele telefonů bez modulu Bluetooth. Ten se k přístroji připojí. Zatím jsou čtyři verze: pro Nokii, Siemens, Ericsson a verze s konektorem typu jack, která si rozumí s Motorolou (ale možná i dalšími přístroji s tímto rozhraním). Prodávat by se měla v květnu za cenu kolem 260 euro (cca 7800 korun). Později by měl být dostupný i model bez modulu bluetooth pro telefony, které ho nepotřebují. Ten by měl vyjít na celkem zajímavých 160 euro (4800 korun). Váha sluchátka s mikrofonem je přitom pouhých 26 gramů. Už nyní však toto zařízení dodává pro jiné značky (samozřejmě s odlišnou "kapotáží").

Motorola v Cannes představila novinky uvedené o týden dříve v italském Miláně. O nich už Mobil server podrobně informoval. Navíc představila telefon třetí generace a její představitelé uvedli, že by se měl začít komerčně prodávat na konci letošního roku. Zajímavý je také její koncept CAFE. Spočívá v tom, že Motorola chce nejen prodávat telefony, ale ve spolupráci s operátory nabízet také široké spektrum služeb.

Zítra se budeme podrobněji věnovat konkrétním novinkám, které představili jednotliví účastníci setkání v Cannes i zprávám z jejich tiskových konferencí.

Autoři:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Najděte svého slavného dvojníka z 18. století. Google vyhledá staré obrazy

Google Art Selfie

Stačí se vyfotit, nahrát fotku do aplikace Art Selfie a Google najde tvář, která se vám nejvíce podobá. Vtipná...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

EU chce dál bojovat za jednotnou nabíječku. Snaží se o to téměř deset let

Nabíječky mobilních telefonů

Dobrovolnou dohodu o sjednocení nabíječek podepsali hlavní mobilní výrobci už v roce 2009. A to včetně Applu, který...

Najdete na iDNES.cz