Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost mobilů se právě píše v Cannes

aktualizováno 
Generálka na CeBIT právě probíhá ve francouzském Cannes, kde se sešli zástupci všech operátorů GSM a řada výrobců mobilních technologií. Na místě je náš zpravodaj a tak vám můžeme nabídnout informace z první ruky. Co na nás čeká?
(Cannes - od našeho zpravodaje) Pro všechny firmy pohybující se v oboru mobilních komunikaci je konference Asociace GSM MoU v Cannes zřejmě nejdůležitější události roku. Možná by někdo namítnul, že na CeBITu o měsíc později bude představeno více novinek a nezbývá, než to uznat, ale každá z událostí má své publikum. Zatímco do Hannoveru zamíří především ti, kteří mají na starosti mobilní telefony a příslušenství určené pro zákazníky, zde v Cannes jsou úplně všichni. Ostatně letošní agenda je tak široká, že akce, která oficiálně začala včera večer slavnostním vyhlášením vítězů v soutěži GSM Awards, byla fakticky zahájena už v pondělí technickými semináři. Ve dvou obrovských sálech se sešlo několik tisíc odborníků, kteří jednají o tom, kam se budou služby operátorů v příštích několika letech vyvíjet.

Letošní Cannes je bezesporu o technologiích sítí třetí generace. UMTS je nejen hlavním tématem řečníků, ale je vidět i na souběžné probíhající výstavě. Někteří dodavatelé infrastruktury mají na výstavišti funkční sítě 3G a v rukou jejich zaměstnanců jsou prototypy prvních aparátů. Japonský operátor NTT DoCoMo pak ukazuje nejen prototypy, ale i přístroje běžné dostupné (pokud jste na japonských ostrovech). UMTS, jak se někdy systém třetí generace nazývá, tam totiž funguje komerčně a to už přibližně půl roku. A aby nebylo různých názvů málo, uspějete tam se slovem FOMA.

Občas lze zaslechnout i informace o EDGE, tedy dalším vývojovém stupni GSM, který by ho po GPRS (tedy generace 2,5) posunul do generace „dva a třičtvrtě“. Nicméně v Evropě asi nemá příliš šanci - investice do licenci UMTS byly příliš vysoké. Nicméně podle účastníků fóra v Americe prý šanci má. Otázka je jakou, protože pro EDGE zatím příliš mnoho zařízení není – dosud žádný výrobce telefonů nepředstavil ani jen prototyp telefonu a co se týče infrastruktury, je to podobné. Nicméně dodavatelé jsou opatrní a říkají, že pokud bude poptávka, není problém zařízení připravit. Vzhledem k tomu, že pro upgrade na EDGE je potřeba celkem razantních zásahů do sítě včetně jednotlivých vysílačů, vypadá to, že celková investice nebude o mnoho nižší, než UMTS. Třetí generace má přitom už dnes před EDGE náskok: komerční provoz v Japonsku, testy zanedlouho začnou v Evropě. Navíc už je mnoho různých prototypů telefonů v různém stadiu přípravy. Dá se tedy čekat, že začátkem příštího roku už bude na trhu několik přístrojů a jejich ceny snad nebudou v nebeských výškách.

Zajímavé téma, kterým se zaštiťuje polovina vystavovatelů, je ARPU (průměrný příjem na uživatele). Skoro na každém druhém stánku je něco ve smyslu: „Zdvojnásobíme vaše ARPU“. Postarají se prý o to jak dodavatelé infrastruktury, tak výrobci SIM karet, ale i dodavatelé mobilních telefonů. Ti totiž nechtějí jen prodávat přístroje, ale snaží se spolu s nimi prodat i služby - ať už ve spolupráci s operátory, nebo bez nich. Někteří dokonce služby neváží na jen své aparáty, ale pracují na otevřených řešeních. Systémoví integrátoři z nich asi velkou radost mít nebudou. Uvidíme, co na to řeknou operátoři, kteří neradi přenechávají část svých příjmů někomu jinému, a hlavně uživatelé. Přelomových konceptů ve světě mobilních komunikací už bylo celkem hodně, ale nakonec je to vždy trh, kdo rozhodne.

Velmi očekávaný a uživateli sledovaný je vývoj týkající se využití technologie Bluetoth. Zde v Cannes příliš vidět není, byť výjimky potvrzují pravidlo. Plantronics ukazuje Bluetooth headset určený i pro majitele telefonů bez modulu Bluetooth. Ten se k přístroji připojí. Zatím jsou čtyři verze: pro Nokii, Siemens, Ericsson a verze s konektorem typu jack, která si rozumí s Motorolou (ale možná i dalšími přístroji s tímto rozhraním). Prodávat by se měla v květnu za cenu kolem 260 euro (cca 7800 korun). Později by měl být dostupný i model bez modulu bluetooth pro telefony, které ho nepotřebují. Ten by měl vyjít na celkem zajímavých 160 euro (4800 korun). Váha sluchátka s mikrofonem je přitom pouhých 26 gramů. Už nyní však toto zařízení dodává pro jiné značky (samozřejmě s odlišnou "kapotáží").

Motorola v Cannes představila novinky uvedené o týden dříve v italském Miláně. O nich už Mobil server podrobně informoval. Navíc představila telefon třetí generace a její představitelé uvedli, že by se měl začít komerčně prodávat na konci letošního roku. Zajímavý je také její koncept CAFE. Spočívá v tom, že Motorola chce nejen prodávat telefony, ale ve spolupráci s operátory nabízet také široké spektrum služeb.

Zítra se budeme podrobněji věnovat konkrétním novinkám, které představili jednotliví účastníci setkání v Cannes i zprávám z jejich tiskových konferencí.

Autoři:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz