Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GSM nemá budoucnost. V USA skončí do pěti let, u nás asi později

aktualizováno 
Americký operátor AT&T oznámil, že hodlá celou svou současnou GSM síť vypnout nejpozději 1. ledna 2017. Stárnoucí 2G technologie má uvolnit místo moderním sítím. U nás ale GSM vydrží asi déle, i když určitá šance na změnu tu je.

Čeští operátoři s koncem GSM nespěchají. Ilustrační snímek | foto: Mobil

V současnosti představují GSM sítě stále nejrozšířenější standard mobilního telefonování. A zatímco přes moderní 3G a nové LTE sítě létají vzduchem neuvěřitelné objemy dat, přes GSM se stále vesele telefonuje. Na světě existuje jen minimum operátorů, kteří by běžné hovory svých zákazníků uskutečňovali přes 3G sítě. Důvod je jednoduchý: přes 2G je telefonování spolehlivé a levné.

Jenže s tím, jak dochází volné kmitočty rádiových spekter, budou muset operátoři o konci technologicky zastarávajících 2G sítí přeci jen uvažovat. Jejich rádiovou kapacitu totiž budou potřebovat právě pro moderní LTE a další nástupnické technologie.

Americký operátor AT&T už má dokonce zcela jasno v tom, kdy jeho GSM síť skončí. Má se tak stát nejpozději 1. ledna 2017. Operátor předpokládá, že zákazníci změnu prakticky nijak nepocítí. V současnosti má jenom 12 procent uživatelů jeho sítě telefon, který nepodporuje 3G nebo modernější sítě. Toto číslo bude pochopitelně v příštích letech klesat a operátor bude aktivně nabízet moderní LTE telefony. Vypnutí GSM ale zároveň znamená, že operátor počítá s tím, že budou zákazníci telefonovat přes 3G a LTE.

Čeští operátoři nespěchají

Tři čeští mobilní operátoři svorně tvrdí, že brzký konec oblíbeného standardu rozhodně nehrozí. "Naše licence pro 2G sítě platí do konce roku 2024. Konec 2G sítě rozhodně v krátkém horizontu neočekáváme. Konečná pro 2G závisí na řadě faktorů, například dostatečném rozšíření terminálů pro 3G a 4G, hlasové služby ve 4G sítích, pokrytí 3G a 4G obdobné jako u 2G sítí a dále," řekla nám na dotaz ohledně možného ukončení provozu GSM sítí tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Vodafone upozorňuje také na nutnost zachování roamingu. "Dalším důvodem je nutnost poskytnout univerzální komunikační standard, který budou podporovat i telefony návštěvníků v roamingu. Odhadujeme proto, že standard 2G budeme podporovat minimálně do roku 2020. Samozřejmě souběžně s tím budeme poskytovat i pokročilejší technologie," sdělila nám k problematice Alžběta Houzarová z tiskového oddělení operátora.

Podobné hlasy zaznívají i z české Telefónicy. Operátor O2 rovněž vyčkává, jak budou fungovat komerční řešení hlasových služeb přes připravované sítě LTE.

Právě Vodafone a hlavně Telefónica budou muset budoucnost svých GSM sítí řešit poměrně brzy. Zatímco T-Mobile má současné licence v pásmech 900 a 1 800 MHz až do roku 2024, Telefónice vyprší licence těchto frekvencí už v roce 2016. Vodafone má obě pásma garantována do roku 2021.

Tato data ale neznamenají, že budou muset operátoři činnost svých sítí na daných frekvencích ukončit. "Podle Zákona o elektronických komunikacích (Zákon č. 127 ve znění pozdějších doplnění) má naše společnost opci na prodloužení licence za podmínek, které by měl stanovit nezávislý odhad," vysvětluje Blanka Vokounová z tiskového oddělení Telefónica Czech Republic.

Právě onen odhad, záměry ČTÚ a samotných operátorů nakonec rozhodnou o budoucnosti a životnosti GSM sítí. Je totiž velmi pravděpodobné, že i samotní operátoři budou chtít stávající frekvence už za doby trvání stávajících licencí použít pro modernější technologie. Ostatně, z tohoto důvodu už všichni tři operátoři podali žádost o zneutrálnění licencí.

Dosud jsou totiž frekvence 900 a 1 800 MHz určeny výhradně pro provozování GSM sítí. Zneutrálnění licencí by znamenalo, že by operátoři mohli frekvence využít pro libovolnou technologii. Výzvy k uplatnění připomínek k záměru vydání rozhodnutí o změně licencí Telefóniky a T-Mobilu byly na fóru ČTÚ zveřejněny už 17.4. letošního roku, žádost Vodafonu 2.8.

Je velmi pravděpodobné, že ke zneutrálnění licencí u současných operátorů dojde. Taková situace je zcela v souladu s tím, jak jsou v současnosti vydávány licence na nové sítě (nejen) v celé Evropské unii.

ČTÚ by možná mohl využít brzkého konce licencí některých operátorů k tomu, aby je případně donutil na novější technologie přejít. Zároveň se mohou objevit snahy o takzvaný refarming, tedy přeskupení a zefektivnění rádiového spektra.

Současní operátoři totiž často nemají bloky frekvencí přidělené ve spojitých částech spektra, jednotlivé malé kousky jejich přídělů často sousedí s částmi spektra konkurence. To je samozřejmě pro moderní sítě potřeba změnit. Ty totiž vyžadují vyšší šířky spektra na vysílací kanál. Domluvit se na refarmingu je přitom v zájmu jak současných operátorů, tak úřadu.

Ve světle situace na českém trhu je tak poměrně jasné, že GSM sítě tu s námi ještě budou poměrně dlouho. Ty nejstarší na našem území (Telefónica a T-Mobile, respektive jejich předchůdci) začali provoz GSM v roce 1996 a za sebou mají v podstatě maximálně dvě třetiny svého života. To za předpokladu, že bude platit odhad Vodafonu s provozem do roku 2020.

Proto se nelze divit, že v poslední době čeští operátoři investovali do modernizace GSM hodně peněz. Tyto investice jim umožní ušetřit provozní náklady a zároveň snáze přejít na modernější sítě. Proto se takovému přechodu nebudou operátoři bránit tolik, jako se donedávna bránili rozšíření sítí třetí generace.
Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

Žádáte o půjčku? Sekejte latinu u operátorů a banky vás budou mít rády

Ilustrační snímek

Poskytnutí půjčky není pro finanční instituce zcela bez rizika, využívají proto řadu způsobů, jak si ověřit bonitu...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Toto jsou tajné tarify operátorů. Pro děti je i tarif zdarma

Ilustrační snímek

Operátoři se dlouhodobě snaží o zjednodušení tarifní nabídky, a to třeba i vyřazením starších či zákazníky méně...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz