Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude patřit Eurotel celý Telecomu, nebo je na prodej?

  0:02aktualizováno  0:02
PŘÍLOHA: Nový majitel Českého Telecomu bude muset vyřešit, co s jeho nejlukrativnější částí – Eurotelem. Telecom má v Eurotelu 51 %; manažersky ho ale ovládají Američani. Telecom tak může zbývající podíl koupit a ovládnout Eurotel celý, nebo může svůj podíl prodat. Co je pravděpodobnější a co to přinese zákazníkům?

Prodej Telecomu
Telecom už nebude státní – máme se radovat?
Mají se zákazníci prodaného Telecomu těšit na zlevnění?
Vláda prodala Telecom pod cenou – víc by jí ale nikdo dnes nedal
Zarazí antimonopolní úřad prodej Telecomu?
Konkurenti Telecomu vítají jeho privatizaci
Jak probíhala privatizace Českého Telecomu?
Vláda prodala Telecom - celkové shrnutí
Prodejem Českého Telecomu do rukou konsorcia Deutsche Bank a TDC (bývalý Tele Danmark) nedochází k výrazné změně jen mezi českými pevnými telekomy, ale i na poli mobilních operátorů. Telecom totiž má 51% podíl v Eurotelu. Jenže noví nabyvatelé Českého Telecomu ovládají prostřednictvím společnosti Bivideon i České Radiokomunikace, kterým patří 39,2 % RadioMobilu, české mobilní dvojky. I kdyby se antimonopolní úřad smířil s tím, že Deutsche Bank s TDC budou ovládat dvě největší pevné telekomunikační společnosti v České republice (Telecom a Radiokomunikaci), což je nepravděpodobné (více zde), rozhodně nebude souhlasit s jejich vlivem na dva největší mobilní operátory.

Nabízí se samozřejmě možnost prodat podíl Radiokomunikací v RadioMobilu. Podle některých analytiků je hodnota tohoto podílu (39,2 %) dokonce vyšší než cena samotných Českých Radiokomunikací. Nákup 72 % v této společnosti by se tak prodejem podílu v RadioMobilu Bivideonu bohatě vyplatil (na rozdíl od vlády, která podíl v Radiokomunikacích podle odborníků prodala výrazně pod cenou). Jenže možným zájemcem o podíl v RadioMobilu, zvláště po přejmenování všech jeho aktivit na značku T-Mobile, může být jenom Deutsche Telekom – přesněji jeho dceřinná společnost T-Mobile International. Jenže kvůli mnohamiliardovým dluhům (v euro) skupiny Deutsche Telekom tato transakce nepřipadá v tuto chvíli v úvahu.

Snazším a tudíž rychlejším bude spíše prodej Eurotelu, který patří k nejziskovějším mobilním operátorům v regionu střední a východní Evropy. Pokud bude existovat dohoda s druhým akcionářem, jímž je americké konsorcium Atlantic West (49 %), zájemci se jistě najdou. Orange, patřící do skupiny France Telecom, už svůj zájem opakovaně vyjádřil. TDC se sice zmínila o svých dobrých zkušenostech s možností nabízet svým zákazníkům pevné i mobilní služby, ale tím, kdo bude nejspíše v záležitosti prodeje Eurotelu rozhodovat, je Deutsche Bank, jež zajišťuje financování nákupu Telecomu. Vzhledem k tomu, že naposledy chtěli Američani za podíl v Eurotelu přibližně 40 miliard korun, dá se čekat, že Deutsche Bank bude chtít svůj podíl v Eurotelu spíše prodat – aby se jí celá transakce dříve vyplatila. Zajímavá cena za Eurotel bude mít pozitivní vliv na výnosnost celé transakce (nákupu Českého Telecomu) a to bude investiční banku v dnešní nejistotě v telekomunikacích zajímat ze všeho nejvíc.

Na prodej podílu v Eurotelu může tlačit i dosavadní strategický partner Telecomu – konsorcium TelSource, ovládané Swisscomem a KPN Royal Dutch Telecom. Swisscom je jedním z neúspěšných uchazečů o nyní prodávaný státní podíl v Telecomu – po neúspěchu zřejmě nebude mít dále důvod držet si podíl v Telecomu, a proto se bude snažit získat zpět co nejvíce (v minulosti TelSource zaplatilo za 27% podíl v Telecomu více, než může nyní dostat zpět), k čemuž může prodej podílu v Eurotelu výrazně přispět. O finanční situaci KPN se toho již v minulosti napsalo více než dost – krach společného podniku KPNQwest je výmluvným příkladem – a není tajemstvím, že se snaží prodávat, co může. Samozřejmě je otázkou, jestli je vhodnější nejdříve koupit zbytek Eurotelu a prodat celou společnost, nebo najít kupce ve shodě se současným spolumajitelem, konsorciem Atlantic West.

V každém případě je jasné, že Eurotel potřebuje nového strategického partnera, který má mezinárodní vazby a zkušenosti. Před sebou má start sítě UMTS – a zkušenosti někoho, kdo již síť UMTS spouštěl, nebo ji dokonce jistou dobu provozuje, se mu budou velmi hodit. Nemluvě o tom, že při členství ve větší mezinárodní skupině by mohl ušetřit za vývoj nových služeb a za nákup technologií. Zlepšit také musí nabídku svých služeb v roamingu – zatím to pro něj nečiní takový problém jenom kvůli tomu, že konkurenční RadioMobil si dosud neuvědomil, jakým způsobem by výhody plynoucí z členství ve skupině T-Mobile International mohl využít.

Jan Slabý je analytikem Wood & Company Financial Services.

Autoři: ,


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz