Evropská komise vyšetřuje operátory.

Evropská komise vyšetřuje operátory. | foto: Profimedia.cz

Brusel podezřívá velké evropské operátory z tajných dohod

  • 43
Mobilní operátoři se dostávají pod drobnohled nejen u nás, ale i v celé Evropě. Bruselským úředníkům se totiž nepozdává série schůzek největších operátorů starého kontinentu. Do skupiny patří i mateřské firmy všech tří tuzemských operátorů.

Komisaři se snaží zjistit, jestli se spolek přezdívaný E5 (Deutsche Telekom, France Telecom, Telecom Italia, Telefónica O2 a Vodafone) nedohadoval na cenách a podmínkách svého fungování způsobem, který by poškozoval konkurenci. Jinými slovy: jestli si nerozdělili Evropu podle svých potřeb. Podle zdrojů deníku Financial Times ještě nezačalo klasické vyšetřování, ale komisaři prý už mají důkazy k jeho rozjezdu.

Velcí operátoři se schází už od roku 2010, kdy si domlouvali postup a postoje k přicházejícím hráčům ze zámoří: Googlu a Applu. Výsledkem jednoho jednání byl třeba dopis eurokomisařce Neelie Kroesové se stížností, že americké weby jako třeba YouTube velmi zatěžují jejich sítě. Velké téma bylo i hledání ucházejících zisků z regulovaného roamingu.

Pod větším politickým tlakem začínají být operátoři i v Česku. Český telekomunikační úřad měl už tento týden vypsat podmínky aukce na volné frekvence. Ta by měla zajistit pokrytí Česka mobilním broadbandem a navíc přivést na zatuhlý trh konkurenci. A to jak v podobě virtuálních, tak možná i jednoho klasického operátora.

Tisková konference měla být tento čtvrtek, ale nakonec byla odložena na příští týden. "Čeká se na upřesnění rozvojových kritérií ze strany ministerstva průmyslu. Zároveň ještě dokončujeme překlad do angličtiny," vysvětlil mluvčí ČTÚ František Malina.

Tím ale zásahy politiky do telekomunikací nekončí. Částečně se totiž mění i osazenstvo vysočanského úřadu. První novou tváří v radě ČTÚ je novinář Ondřej Malý, který se kritice ne-činnosti regulátora věnoval posledních pár let na stránkách Lidových a později i Hospodářských novin.