Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme mít ve smartphonech novou značku procesorů?

  0:09aktualizováno  0:09
Začátkem listopadu společnost Broadcom dala nevyžádanou nabídku gigantu Qualcommu k akvizici. Představenstvo společnosti ji několik dnů nato odmítlo se zdůvodněním dramatické podhodnocenosti. Podle akcionářů Qualcommu chystá Broadcom svoji nabídku zvýšit.

Broadcom nadále usiluje o akvizici Qualcommu | foto: thestreet.com

Pokud by ke spojení dvou velkých firem na poli polovodičových součástí došlo, vznikl by třetí největší hráč segmentu, který by se zařadil hned za Samsung a Intel. Už po odmítnutí akvizice ze strany vedení Qualcommu analytici odhadovali, že spíše než o nepřátelské převzetí přijde od Broadcomu nabídka, která by mohla vrcholný management Qualcommu k odprodeji přesvědčit.

Procesory Qualcomm má velká část smartphonů na světovém trhu. Je otázkou, jestli by po případném dokončení obchodu nový majitel zachoval původní značku Qualcomm nebo by výrobky přejmenoval.

A k tomu se podle nejmenovaných, avšak velkých akcionářů Qualcommu v posledních dnech schyluje, byť zatím není nic oficiální. Původní nabídka zněla 130 miliard dolarů, což odpovídalo platbě 60 dolarů v hotovosti za každou akcii a 10 dolarů ve svých cenných papírech. Přestože tato nabídka byla vzhledem k hodnotě akcie Qualcommu na burze v den podání vyšší o 28 procent, vedení ji jednomyslně zamítlo.

Měl to být obchod století. Ale nabídka byla „dramaticky podhodnocená“

Akcionáři Qualcommu prý vedení firmy Broadcom naznačili, že očekávají nabídku nejméně 80 dolarů za každou akcii. Server CNBC.com uvádí, že Broadcom uvažuje o zvýšení nabídky formou přidání většího množství vlastních akcií. Tím by totiž při eventuální dohodě zabránil nárůstu vlastního dluhu do astronomické výše. Už původní nabídka totiž zahrnovala předpokládaný dluh 25 miliard dolarů.

Ve prospěch Broadcomu bude při vyjednávání s investory hovořit aktuální pozice Qualcommu z pohledu mnoha právních sporů se společností Apple, která by mohla ohrozit lukrativní příjmy společnosti z licenčních poplatků. Právě tyto vleklé soudní pře jsou akcionářům na obtíž a podkopávají jejich důvěru v budoucnost Qualcommu.

Přesto nebude mít Broadcom vyjednávání o případné akvizici jednoduché a ani nabídka 80 dolarů za akcii ve složení 60 dolarů v hotovosti a 20 dolarů z vlastních akcií nemusí klíčové akcionáře přesvědčit. Dokládají to slova jednoho z nich, společnosti Synovus Trust Company, jejíž viceprezident Daniel Morgan pro server Bloomberg uvedl, že by jej k odprodeji cenných papírů společnosti Qualcomm přesvědčila nabídka mezi 85 a 95 dolary za jednu akcii.

Na druhou stranu ne všichni držitelé akcií mají tak vysoké nároky. Mike Green coby správce portfolia společnosti American Money Management uvedl, že by svůj nynější podíl v Qualcommu, který před třemi lety významně zredukoval, prodal za cenu mezi 75 a 80 dolary.

Bude tedy zajímavé sledovat, jakým způsobem se bude možná fúze, jež by byla největší transakcí mezi technologickými společnostmi dále vyvíjet. 
Nejčtenější

Levné máslo za 15 korun bude i příští týden. Platba mobilem nutná

Máslo na pražském Masarykově nádraží za 15 korun

Čtvrtku másla, tedy tradiční 250g balení, si mohou v Praze pořídit zákazníci ze speciálního automatu za 15 korun. Má to...

Xiaomi představilo „celodisplejové“ novinky za bezkonkurenční ceny

Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus

Xiaomi má našlápnuto. Analytici dokonce uvádějí, že by se zanedlouho mohlo stát největším výrobcem smartphonů. Pomoci...Rozhodněte: bude nejlepším smartphonem iPhone X, Samsung S8 nebo jiný?

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...

To nás dostalo. Úplně první smartphone má nečekané funkce

Funkce prvního smartphonu IBM Simon

Do redakce se nám dostal skutečný unikát: první smartphone na světě. Tím je IBM Simon, přístroj, který coby prototyp...

Apple zneužívá patenty mrtvé značky. Ženou ho proto k soudu

Palm Pre: obdivovaný, ale málo prodávaný

Legendární, ale prakticky mrtvá značka Palm promlouvá do války Qualcommu s Applem. Qualcomm totiž vlastní významnou...Další z rubriky

Budeme mít ve smartphonech novou značku procesorů?

Broadcom nadále usiluje o akvizici Qualcommu

Začátkem listopadu společnost Broadcom dala nevyžádanou nabídku gigantu Qualcommu k akvizici. Představenstvo...

Smartphone od automobilky Tesla? Takhle by mohl vypadat

Koncept Tesla Phone

Když už výrobce Tesla začal prodávat příslušenství k mobilním telefonům, proč rovnou nevyrobit i samotný smartphone?...

Dýchavičné smartphony vylepší nový Android. Ušetří místo a zrychlí je

Android 8.1 Oreo Go edition má aplikace, které zabírají v zařízení podstatně...

Google oficiálně představil inovovanou verzi svého operačního systému Android. Aktuální generace Oreo se dočkala verze...Najdete na iDNES.cz