Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme mít ve smartphonech novou značku procesorů?

  0:09aktualizováno  0:09
Začátkem listopadu společnost Broadcom dala nevyžádanou nabídku gigantu Qualcommu k akvizici. Představenstvo společnosti ji několik dnů nato odmítlo se zdůvodněním dramatické podhodnocenosti. Podle akcionářů Qualcommu chystá Broadcom svoji nabídku zvýšit.

Broadcom nadále usiluje o akvizici Qualcommu | foto: thestreet.com

Pokud by ke spojení dvou velkých firem na poli polovodičových součástí došlo, vznikl by třetí největší hráč segmentu, který by se zařadil hned za Samsung a Intel. Už po odmítnutí akvizice ze strany vedení Qualcommu analytici odhadovali, že spíše než o nepřátelské převzetí přijde od Broadcomu nabídka, která by mohla vrcholný management Qualcommu k odprodeji přesvědčit.

Procesory Qualcomm má velká část smartphonů na světovém trhu. Je otázkou, jestli by po případném dokončení obchodu nový majitel zachoval původní značku Qualcomm nebo by výrobky přejmenoval.

A k tomu se podle nejmenovaných, avšak velkých akcionářů Qualcommu v posledních dnech schyluje, byť zatím není nic oficiální. Původní nabídka zněla 130 miliard dolarů, což odpovídalo platbě 60 dolarů v hotovosti za každou akcii a 10 dolarů ve svých cenných papírech. Přestože tato nabídka byla vzhledem k hodnotě akcie Qualcommu na burze v den podání vyšší o 28 procent, vedení ji jednomyslně zamítlo.

Měl to být obchod století. Ale nabídka byla „dramaticky podhodnocená“

Akcionáři Qualcommu prý vedení firmy Broadcom naznačili, že očekávají nabídku nejméně 80 dolarů za každou akcii. Server CNBC.com uvádí, že Broadcom uvažuje o zvýšení nabídky formou přidání většího množství vlastních akcií. Tím by totiž při eventuální dohodě zabránil nárůstu vlastního dluhu do astronomické výše. Už původní nabídka totiž zahrnovala předpokládaný dluh 25 miliard dolarů.

Ve prospěch Broadcomu bude při vyjednávání s investory hovořit aktuální pozice Qualcommu z pohledu mnoha právních sporů se společností Apple, která by mohla ohrozit lukrativní příjmy společnosti z licenčních poplatků. Právě tyto vleklé soudní pře jsou akcionářům na obtíž a podkopávají jejich důvěru v budoucnost Qualcommu.

Přesto nebude mít Broadcom vyjednávání o případné akvizici jednoduché a ani nabídka 80 dolarů za akcii ve složení 60 dolarů v hotovosti a 20 dolarů z vlastních akcií nemusí klíčové akcionáře přesvědčit. Dokládají to slova jednoho z nich, společnosti Synovus Trust Company, jejíž viceprezident Daniel Morgan pro server Bloomberg uvedl, že by jej k odprodeji cenných papírů společnosti Qualcomm přesvědčila nabídka mezi 85 a 95 dolary za jednu akcii.

Na druhou stranu ne všichni držitelé akcií mají tak vysoké nároky. Mike Green coby správce portfolia společnosti American Money Management uvedl, že by svůj nynější podíl v Qualcommu, který před třemi lety významně zredukoval, prodal za cenu mezi 75 a 80 dolary.

Bude tedy zajímavé sledovat, jakým způsobem se bude možná fúze, jež by byla největší transakcí mezi technologickými společnostmi dále vyvíjet. Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Najdete na iDNES.cz