Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme mít ve smartphonech novou značku procesorů?

  0:09aktualizováno  0:09
Začátkem listopadu společnost Broadcom dala nevyžádanou nabídku gigantu Qualcommu k akvizici. Představenstvo společnosti ji několik dnů nato odmítlo se zdůvodněním dramatické podhodnocenosti. Podle akcionářů Qualcommu chystá Broadcom svoji nabídku zvýšit.

Broadcom nadále usiluje o akvizici Qualcommu | foto: thestreet.com

Pokud by ke spojení dvou velkých firem na poli polovodičových součástí došlo, vznikl by třetí největší hráč segmentu, který by se zařadil hned za Samsung a Intel. Už po odmítnutí akvizice ze strany vedení Qualcommu analytici odhadovali, že spíše než o nepřátelské převzetí přijde od Broadcomu nabídka, která by mohla vrcholný management Qualcommu k odprodeji přesvědčit.

Procesory Qualcomm má velká část smartphonů na světovém trhu. Je otázkou, jestli by po případném dokončení obchodu nový majitel zachoval původní značku Qualcomm nebo by výrobky přejmenoval.

A k tomu se podle nejmenovaných, avšak velkých akcionářů Qualcommu v posledních dnech schyluje, byť zatím není nic oficiální. Původní nabídka zněla 130 miliard dolarů, což odpovídalo platbě 60 dolarů v hotovosti za každou akcii a 10 dolarů ve svých cenných papírech. Přestože tato nabídka byla vzhledem k hodnotě akcie Qualcommu na burze v den podání vyšší o 28 procent, vedení ji jednomyslně zamítlo.

Měl to být obchod století. Ale nabídka byla „dramaticky podhodnocená“

Akcionáři Qualcommu prý vedení firmy Broadcom naznačili, že očekávají nabídku nejméně 80 dolarů za každou akcii. Server CNBC.com uvádí, že Broadcom uvažuje o zvýšení nabídky formou přidání většího množství vlastních akcií. Tím by totiž při eventuální dohodě zabránil nárůstu vlastního dluhu do astronomické výše. Už původní nabídka totiž zahrnovala předpokládaný dluh 25 miliard dolarů.

Ve prospěch Broadcomu bude při vyjednávání s investory hovořit aktuální pozice Qualcommu z pohledu mnoha právních sporů se společností Apple, která by mohla ohrozit lukrativní příjmy společnosti z licenčních poplatků. Právě tyto vleklé soudní pře jsou akcionářům na obtíž a podkopávají jejich důvěru v budoucnost Qualcommu.

Přesto nebude mít Broadcom vyjednávání o případné akvizici jednoduché a ani nabídka 80 dolarů za akcii ve složení 60 dolarů v hotovosti a 20 dolarů z vlastních akcií nemusí klíčové akcionáře přesvědčit. Dokládají to slova jednoho z nich, společnosti Synovus Trust Company, jejíž viceprezident Daniel Morgan pro server Bloomberg uvedl, že by jej k odprodeji cenných papírů společnosti Qualcomm přesvědčila nabídka mezi 85 a 95 dolary za jednu akcii.

Na druhou stranu ne všichni držitelé akcií mají tak vysoké nároky. Mike Green coby správce portfolia společnosti American Money Management uvedl, že by svůj nynější podíl v Qualcommu, který před třemi lety významně zredukoval, prodal za cenu mezi 75 a 80 dolary.

Bude tedy zajímavé sledovat, jakým způsobem se bude možná fúze, jež by byla největší transakcí mezi technologickými společnostmi dále vyvíjet. 
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Další z rubriky

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...Najdete na iDNES.cz