Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme mít ve smartphonech novou značku procesorů?

  0:09aktualizováno  0:09
Začátkem listopadu společnost Broadcom dala nevyžádanou nabídku gigantu Qualcommu k akvizici. Představenstvo společnosti ji několik dnů nato odmítlo se zdůvodněním dramatické podhodnocenosti. Podle akcionářů Qualcommu chystá Broadcom svoji nabídku zvýšit.

Broadcom nadále usiluje o akvizici Qualcommu | foto: thestreet.com

Pokud by ke spojení dvou velkých firem na poli polovodičových součástí došlo, vznikl by třetí největší hráč segmentu, který by se zařadil hned za Samsung a Intel. Už po odmítnutí akvizice ze strany vedení Qualcommu analytici odhadovali, že spíše než o nepřátelské převzetí přijde od Broadcomu nabídka, která by mohla vrcholný management Qualcommu k odprodeji přesvědčit.

Procesory Qualcomm má velká část smartphonů na světovém trhu. Je otázkou, jestli by po případném dokončení obchodu nový majitel zachoval původní značku Qualcomm nebo by výrobky přejmenoval.

A k tomu se podle nejmenovaných, avšak velkých akcionářů Qualcommu v posledních dnech schyluje, byť zatím není nic oficiální. Původní nabídka zněla 130 miliard dolarů, což odpovídalo platbě 60 dolarů v hotovosti za každou akcii a 10 dolarů ve svých cenných papírech. Přestože tato nabídka byla vzhledem k hodnotě akcie Qualcommu na burze v den podání vyšší o 28 procent, vedení ji jednomyslně zamítlo.

Měl to být obchod století. Ale nabídka byla „dramaticky podhodnocená“

Akcionáři Qualcommu prý vedení firmy Broadcom naznačili, že očekávají nabídku nejméně 80 dolarů za každou akcii. Server CNBC.com uvádí, že Broadcom uvažuje o zvýšení nabídky formou přidání většího množství vlastních akcií. Tím by totiž při eventuální dohodě zabránil nárůstu vlastního dluhu do astronomické výše. Už původní nabídka totiž zahrnovala předpokládaný dluh 25 miliard dolarů.

Ve prospěch Broadcomu bude při vyjednávání s investory hovořit aktuální pozice Qualcommu z pohledu mnoha právních sporů se společností Apple, která by mohla ohrozit lukrativní příjmy společnosti z licenčních poplatků. Právě tyto vleklé soudní pře jsou akcionářům na obtíž a podkopávají jejich důvěru v budoucnost Qualcommu.

Přesto nebude mít Broadcom vyjednávání o případné akvizici jednoduché a ani nabídka 80 dolarů za akcii ve složení 60 dolarů v hotovosti a 20 dolarů z vlastních akcií nemusí klíčové akcionáře přesvědčit. Dokládají to slova jednoho z nich, společnosti Synovus Trust Company, jejíž viceprezident Daniel Morgan pro server Bloomberg uvedl, že by jej k odprodeji cenných papírů společnosti Qualcomm přesvědčila nabídka mezi 85 a 95 dolary za jednu akcii.

Na druhou stranu ne všichni držitelé akcií mají tak vysoké nároky. Mike Green coby správce portfolia společnosti American Money Management uvedl, že by svůj nynější podíl v Qualcommu, který před třemi lety významně zredukoval, prodal za cenu mezi 75 a 80 dolary.

Bude tedy zajímavé sledovat, jakým způsobem se bude možná fúze, jež by byla největší transakcí mezi technologickými společnostmi dále vyvíjet. 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...Najdete na iDNES.cz