Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Mobil.iDNES.cz

Brňané odevzdali tisíce nepoužívaných mobilů k recyklaci

  • 3
Přes 2 600 mobilů poslali Brňané během ledna a února v obálce k recyklaci. Ušetřili tak těžbu 38 kg mědi, 4,2 kg niklu, 900 g stříbra či 100 g zlata. Obyvatelé jihomoravské metropole mohou i nadále odevzdávat staré mobily na sběrných místech.

Podle Martina Andera, náměstka primátora města Brna, se sběrem a následnou recyklací nepotřebných mobilních telefonů přispělo ke zlepšení životního prostředí v Brně.

Kampaň, během níž byly rozeslány předplacené obálky na vysloužilé mobily do téměř 170 tisíc domácností, měla upozornit na fakt, že drtivá většina mobilů se přes popelnici dostane na skládku či do spalovny. Magistrát města Brna na akci spolupracoval s kolektivním systémem pro zpětný odběr elekroodpadu Asekol. - čtěte Brno zahájilo sběr starých mobilů

"Podle zpráv techniků z brněnské spalovny roste obsah jedovaté rtuti ve spalinách, což je způsobeno právě mobilními telefony," prohlásil Ander. "Hledali jsme proto způsob, jak třídění mobilů podpořit."

Brňané mají k dispozici 171 míst na sběr elektroodpadu, kam mohou své mobily odevzdat. Poslouží jim i 40 sběrných dvorů, 98 prodejců elektra, tři E-boxy a také 30 škol, kde je umístěna nádoba na drobné spotřebiče v rámci vzdělávacího programu Recyklohraní.

Podle loňského výzkumu, který si Asekol nechal zpracovat, je mobilní telefon nejčastěji vyřazovaným druhem elektrozařízení. Ročně se ho zbaví každý čtvrtý Čech. Podle statistik se ale k recyklaci dostanou pouhá tři procenta použitých přístrojů.

Recyklovat přitom lze až 80 % mobilního telefonu. Tím se značně sníží zátěž životního prostředí. "Těžba jednoho gramu zlata generuje téměř tři tuny odpadu, stejné množství lze získat recyklací pouhých 29 mobilů. Naopak recyklace ochrání přírodu před jedovatými látkami jako olovo, arsen nebo šestimocný chrom," vysvětlil Jan Vrba z kolektivního systému Asekol.