Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britové zavádějí vlaky bez signálu. My už je dávno máme

aktualizováno 
Zatímco České dráhy se snaží vymyslet způsob, jak zajistit stoprocentní pokrytí mobilním signálem ve svých vlacích, Britové řeší protikladnou situaci. Zavádějí vagony, ve kterých se s mobilem nedovoláte.

V některých britských vlacích se s mobilem nedovoláte | foto: www.therailwaycentre.com

Mezi anglickou metropolí Londýnem a hrabstvím Essex nedávno začaly jezdit vagony, které by si v Česku přílišnou popularitu nejspíše nezískaly. Jejich "předností" je totiž absolutní odstínění bezdrátových signálů. Mobilní telefon je tak cestujícím během jízdy takřka k ničemu.

Netradiční vlaky začala provozovat soukromá společnost C2C. Nejde však o výmysl firmy, nýbrž samotných obyvatel jižní Anglie. V průzkumu o nepříjemných vlivech během jízdy vlakem totiž drtivá většina respondentů uvedla "cizí hlasité telefonáty" a "hlučné hudební přehrávače".

Společnost C2C k tomuto kroku přistoupila poté, co někteří cestující odmítali dodržovat zákaz "hlučného telefonování". Nekompromisně proto na okna vybraných vozů instalovala clonu, která zabrání průniku mobilního signálu.

Bezdrátové sítě jsou odstíněny pouze v některých, takzvaných "tichých vagonech". Pokud tedy cestující ví, že během jízdy bude muset poslat textovou zprávu nebo se připojit k internetu, stačí nastoupit do jiného z vozů.

"Víme, že většině našich zákazníků se nápad tichých vagonů zamlouvá," říká mluvčí C2C. Podle jeho slov se k odstínění vlaků použily stejné clony, kterými americké společnosti chrání své budovy před únikem citlivých dat.

V českých vlacích si také nezavoláte. Nikoliv naschvál

Pokud by "klidumilovní" Britové jezdili českými vlaky, patrně by si neměli na co stěžovat. Telefonní signál v nich totiž rozhodně není chvályhodný. I když se oproti minulosti situace značně zlepšila, stále není pokrytí tuzemské železnice stoprocentní.

Vinu na tom vedle nedostatečného pokrytí mobilních operátorů okolo některých tratí nese několik dalších faktorů. Předně jmenujme metalizovaná okenní skla tlumící průnik tepla dovnitř vagonů. Jsou používána především u vlaků vyšší kategorie (například rychlíky, mezinárodní spoje EuroCity) a jejich vedlejším účinkem je i značné pohlcování mobilního signálu. Jezdíte-li tedy především v regionálních vlacích starší výroby, s tímto problémem se díky absenci metalizovaných skel nesetkáte.

Další viník špatné mobilní komunikace ve vlacích je takzvaný hand-over. Stručně řečeno se jedná o předání probíhajícího telefonátu z jedné základnové stanice (BTS) do druhé. Specifikace GSM nám přitom říká, že problémy s hand-overem nastávají již při rychlosti 120 km/h. Tuto rychlost některé vlaky v Česku běžně překračují - příkladem je například expresní vlak Pendolino.

Abychom si ovšem jenom nestěžovali, je třeba zmínit intenzivní snahu Českých drah o větší dostupnost mobilního signálu ve vlacích. Do vagonů již několikátým měsícem instaluje takzvané repeatery. Zařízení funguje tak, že anténa na střeše vlaku získává mobilní signál z okolí a prostřednictvím několika vnitřních vysílačů ho distribuuje přímo mezi cestující.

Zajímá nás váš názor

Vadí vám telefonování spolucestujících ve vlaku, autobuse či tramvaji? Jste pro úplný zákaz telefonátů v dopravních prostředcích, nebo se vám zamlouvá britské řešení "tichých vagonů"? Diskutujte na toto téma ve fóru Mobil.cz. Vyjádřete svůj názor.


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Další z rubriky

Podívejte se na seznam výherců posledního kola soutěže MOBIL.CZ

Virtuální operátor MOBIL.CZ slaví páté narozeniny.

Páté a poslední kolo narozeninové soutěže virtuálního operátora MOBIL.CZ je za námi. Podívejte se, zda jste nevyhráli...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Najdete na iDNES.cz