OWL Virtual Reality Kit od kytaristy Queen Briana Maye

OWL Virtual Reality Kit od kytaristy Queen Briana Maye | foto: London Stereoscopic Company

Kytarista slavných Queen prodává vlastní kit pro virtuální realitu

  • 6
Kytarista slavné skupiny Queen Brian May, uvádí na trh vlastní řešení pro virtuální realitu. Nečiní tak ovšem z ničeho nic. May je nadšencem do takzvané stereoskopie a pro její fanoušky již dříve vyráběl OWL Stereo Viewer, ze kterého jeho novinka vychází. Ta se navíc hodí pro téměř jakýkoli smartphone.

Brian May je spoluzakladatelem legendárních Queen a dnes například také držitelem titulu komandér Řádu britského impéria. Od roku 2007 je také majitelem doktorského titulu z Imperial College of London v oboru astrofyziky. Kromě výjimečného hudebního talentu je Brian May také nečekaně schopným technikem.

Navíc byl vždy velkým nadšencem do takzvané stereoskopie (nejjednodušší způsob 3D zobrazení), vlastní velikou sbírku viktoriánských stereoskopických fotografií a patří k předním světovým znalcům této problematiky. Pro fanoušky oboru dodává již od roku 2009 prostřednictvím své firmy London Stereoscopic Company kit OWL Stereo Viewer, který slouží právě k prohlížení viktoriánských sterofotografií. Teď May toto řešení upravil tak, aby se dalo použít s téměř jakýmkoli smartphonem.

Novinka je jednoduchá sestava plastových destiček, ze kterých vzniknou podobné 3D brýle jako Google Cardboard. OWL Virtual Reality Kit je však ještě trochu univerzálnější, méně omezuje například velikost smartphonu a usnadňuje přístup k ovládacím prvkům telefonu. Telefon lze navíc nastavit do různé vzdálenosti od čoček, což pomůže ideálnímu zaostření obrazu na jakékoli úhlopříčce i lidem se zrakovými vadami.

Prodej OWL Virtual Reality Kitu začne zhruba v polovině července za cenu 25 liber, tedy v přepočtu necelých 900 korun. To je sice více, než stojí různá Cardboard řešení, na druhou stranu však méně než třeba Samsung Gear VR.

Stereoskopie

Jde o technologii, která umožňuje prostorový zrakový vjem vyvolaný dvourozměrnou předlohou například pomocí stereoskopických brýlí. Ty pomáhají pozorovat obraz ze dvou fotografií pořízených z mírně odlišného úhlu tak, aby vznikl trojrozměrný dojem. V tomto provedení (stereofotografie) jde o jednu z nejstarších technik zobrazování 3D obrazu.