Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bluetooth rozhýbe mobilní svět

aktualizováno 
PŘÍLOHA: Zapomeňte na nepraktické kabely bondovek, vrtání palubních desek kvůli autosadám či hledání způsobu synchronizace mobilu s počítačem. Použijte Bluetooth. Rostoucí nabídka produktů tlačí koncové ceny neúprosně dolů a leckterá mobilní zařízení příslušné čipy dokonce přímo obsahují.

Bluetooth

Technologie
Bluetooth x Wifi
Bondovky
Autosady
Bluetooth adaptéry
Mobilní telefony

Rubrika Bluetooth
Ještě před dvěma lety se o „modrém zubu“ hovořilo jako o velmi zajímavé technologii budoucnosti, ale nikdo ji pořád nepřikládal velkou váhu. Mnozí k ní přistupovali spíše skepticky a nebýt Ericssonu, vzniká otázka, zdali by se vůbec rozšířila. Ten totiž provedl první kroky k uvedení Bluetooth do širšího podvědomí. Bluetooth v sobě přitom skrývá velmi silný potenciál a dokáže usnadnit práci nejen vytíženému manažerovi, ale v podstatě komukoli z nás.

Hlavním posláním této bezdrátové sítě je omezit použití nepraktických kabelů na minimum. K vzájemnému propojení mobilních telefonů s hands-free sadami, osobními organizéry či počítačemi stačí implementovat několik miniaturních čipů a už nemusíte řešit problémy s dalšími způsoby komunikace. Poté, co se jednotlivá zařízení navzájem spárují, dokáží mezi sebou velmi jednoduše přenášet data i mimo přímou viditelnost až na vzdálenost deseti metrů.

Bluetooth ale nabízí své schopnosti nejen pro datovou komunikaci mezi vašimi vlastními zařízeními. Nejběžnější představa bezdrátového spojení mobilu s hands-free sadou, kdy modrý zub zastává funkci jinak nepraktických drátů, zdaleka nevystihuje jeho všechny možné varianty využití. Za pozornost stojí například systém pokusně používaný Švédskými drahami, umožňující zákazníkům rezervaci a placení jízdenek, vyhledávání vlakových  spojů a připojení k internetu. Toto  připojení je umožněno  přes Bluetooth gateway pomocí pevné linky a je tedy  znatelně  rychlejší, nežli přímé propojení telefonu pomocí GPRS nebo  HSCSD.  Služba je založena na  protokolu WAP, aby bylo možné veškeré  nabízené služby využít pomocí běžného mobilního  telefonu. Prozatím  jediný přístupový bod se však nachází na Stockholmském hlavním  nádraží a navíc umožňuje připojení jen deseti uživatelům.  V případě zakoupení  jízdenky na některou z linek, pro něž  je systém nákupu již zaveden, si zákazník  uloží svou "virtuální  jízdenku" ve svém telefonu.

Podobných využití se nabízí takřka nekonečně mnoho, bohužel však nejsou opětovány ze strany dodavatelů technologií. Hlavní nasazení Bluetooth proto, alespoň v nejbližších letech, zůstane u datových přenosů mezi mobilními zařízeními a počitači respektive osobními organizéry. Pravda, teoreticky sice můžete přes tuto rádiovou síť posílat například také vizitky mezi mobily, ale způsob je to přinejmenším složitý. Aby totiž k vzájemné komunikaci vůbec mohlo dojít, obě zařízení se nejdříve musí spárovat. V tomto ohledu je tak mnohem jednodušší infraport, kterému stačí pouhá přítomnost protistrany a nevyžaduje „seznamovací proces“.

Technologie


Bluetooth komunikuje v bezlicenčním pásmu  2,4 GHz, konkrétně  v rozsahu 2,402 GHz – 2,480 GHz. Komunikační  kanály jsou od sebe vzdáleny 1 MHz,  což znamená, že kanálů  použitelných aplikacemi bluetooth je celkem 79. Při  komunikaci  mezi nimi probíhají neustálé frekvenční skoky (frequency  hopping), a to rychlostí 1600 skoků za sekundu. Maximální  přenosová rychlost  hlasu je 64 kb/s, a to v obou směrech (synchronní  mód). Data je možné přenášet  v asynchronním módu (uplink  721 kb/s, downlink 57,6 kb/s), nebo v synchronním  módu (432,6  kb/s) oběma směry. Jde o čisté přenosové rychlosti po započítání  potřeby řídících a opravných protokolů.

Standard  bluetooth rozlišuje dva řídící stavy čipů bluetooth.  Stav Master získá ten čip, který se v konkrétním prostoru  aktivuje jako  první. Ostatní čipy, které se dostanou do jeho dosahu  získávají stav Slave a jejich komunikace  je řízena čipem se stavem Master. Ten pak rovněž  řídí  frekvenční skoky, sestavuje komunikaci mezi ostatními čipy a  přiděluje  komunikační kanály.

Každý čip bluetooth má svoje unikátní identifikační číslo o  délce  48 bitů, podle něhož se čipy mezi sebou poznávají.  Toto číslo se  používá také k zakódování přenášeného  hlasu či dat. K bezpečnosti přispívají i  velmi rychlé frekvenční  skoky, které velmi ztěžují odposlech. Díky krátké délce  přenášených paketů se také snižuje možnost rušení komunikace.  Čip ve stavu Master by měl navíc rozpoznat, které frekvence  jsou rušeny a ty při  frekvenčních skocích vynechat.

Každý čip bluetooth neustále sleduje komunikaci  ve svém okolí  na stanovených frekvencích. Pokud čip v módu Master zjistí nějakou  aktivitu, začne na 16 frekvencích  vysílat a to tzv. Page (pokud zná  konkrétní adresu  druhého zařízení), nebo Inquiry (pokud o druhém zařízení  nic neví). Pokud nedostane žádnou odpověď, začne vysílat  na dalších 16  frekvencích. Nejpozději do 2,56 s od začátku  vysílání by se měla obě zařízení  domluvit na komunikaci.  Jeden čip v módu Master dokáže řídit až sedm čipů  v módu Slave. Tyto pikosítě je možné propojit přes  zařízení v módu Slave, která dokáží komunikovat  se dvěma Mastery do větších sítí.

Poznámka: V současnosti se využívá Bluetooth verze 1.1

Bluetooth x Wifi


Bluetooth bylo od samého začátku vyvíjeno  pro komunikaci mezi  kapesními zařízeními na vzdálenost jednotek  metrů. Této skutečnosti bylo  přizpůsobeno vše. Vysílací  výkony se pohybují v řádu mW (0,001 W) a k dispozici  jsou  dva možné typy přenosů. Pomalejší slouží k přenosu hlasu a kvůli  frekvenci vzorkování používá rychlost 64 kbps. Druhý je  pak určen pro data, pro něž  Bluetooth nabízí dva módy. Asynchronní  přenos disponuje přenosovou  rychlostí uplink 721 kb/s a downlink  57,6 kb/s, synchronní přenos běží na 432,6  kbps v obou směrech,  tedy od uživatele i k uživateli.

Oproti Bluetooth stojí technologie WiFi. Primárně byla navržena jako alternativa  lokálních  počítačových sítí do míst, kde je složité,  popřípadě nežádoucí pokládání  kabelových rozvodů. Do  vzdálenosti 300 metrů na volném prostranství nabízí WiFi  maximální  přenosovou rychlost 11 Mbps, přičemž s použitím speciálních  antén může  být dosah prodloužen přibližně až na dva kilometry.  To je užitečné ve chvíli,  kdy například potřebujete propojit  počítačovou síť ve dvou nedaleko od  sebe umístěných budovách.

Protože Bluetooth i Wifi používají stejné frekvenční pásmo, je teoreticky nemožné vytvořit například PC kartu, která by obě technologie kombinovala. V odborných studiích se dočtete, že nejmenší vzdálenost vysílačů, kdy nedochází k vzájemným interferencím, se pohybuje okolo půl metru. Ovšem i přesto už se našli výrobci, kteří si s tímto problémem poradili. Vytvořili další protokol, jímž koordinují práci obou vysílajích jednotek, a tím pádem je dokáží vměstnat i na velmi malý prostor, aniž by docházelo k vzájemných interferencím. Zdánlivě jde o rešení relativně snadné, vždyť stačí jen určit kanál a čas, v němž bude každá technologie vysílat. Uvážíte-li však rychlost datových přenosů i potřebu současného vykonávání operací, uznáte, že jde o velmi složitou problematiku. Současné využívání Bluetooth a Wifi je navíc poměrně aktuálním problémem. Čím dál tím více notebooků je k místní počítačové síti připojeno právě přes IEEE 802.11b a nejen manažer by si rád synchronizoval mobil také v práci.

Poměrně zajímavým problémem je i integrace Wifi přímo do notebooku, což můžeme označit za trend posledních měsíců. Pokud si totiž dokoupíte ještě vhodný USB adaptér, není ani zdaleka jisté, že všechno bude fungovat podle vašich představ. Obě vysílací jednotky totiž spolu přímo nekomunikují a budou se bezpochyby navzájem poměrně spolehlivě rušit. Čistě teoreticky v místě, kde je dostatek volných kanálů, by si s tím obě vysílací jednotky mohli poměrně jednoduše, každá by vysílala na opačné straně spektra, ale v kanceláři s mnoha počítači to nepřipadá do úvahy. Bohužel však o této problematice zatím nemáme dostatek fundovaných informací a náhodné testy nám korektní odpověď nedají.  

Proč  tedy WiFi nemůže Bluetooth zcela zastoupit? Na první pohled to  vypadá  velice lákavě: vyšší přenosové rychlosti a větší  dosah. Ovšem problémů je zde  hned několik. Tím patrně nejzásadnějším  je vysílací výkon, který mnohonásobně  převyšuje Bluetooth,  a to v praxi znamená mnohem vyšší odběr elektřiny. Dalšími  "proti" jsou relativně složité řídicí jednotky, tedy složitá  implementace do  malých zařízení, a roli nakonec hraje i to,  že v současnosti není možné využít  vlastnosti takového  bezdrátového přenosu na maximum. Ani sebelepší přenosová  technologie totiž dnes neumožňuje přenos dat po mobilní síti  (uvažujeme  GSM/GPRS) rychlostí větší než jsou řádově  desítky kbps, potom je přirozeně  používání 11 Mbps pro  komunikaci se samotným mobilem zbytečně drahý luxus. O  takových  rychlostech proto můžeme uvažovat snad až v případě sítí  3G.

Vybraná zařízení

Bondovky Autosady
Jabra (u nás se zatím neprodávají)
Motorola mini HF
Plantronics M1500
Sony Ericsson HBH 15
Sony Ericsson HBH 20
Sony Ericsson HBH 30
Wicos headset 201/202
WNI BT headset
Nokia Car Kit 112
Parrot CK3000
Sony Ericsson HCB-30 (zatím není v prodeji)
Vianect blue Handsfree
Wicos Safe (zatím není v prodeji)
Wicos WHS 3000 (zatím není v prodeji)

 


Bluetooth adaptéry Mobilní telefony
3Com (USB)
Acer BT (USB)
Bluetake BT-009 (USB)
Bluetake BT-100 (CF)
Brainboxes BL500 (PC karta)
Brainboxes BL554 (USB)
Brainboxes BL565 (CF)
MSI (USB)
Mitsumi (USB)
Nokia DTL-4 (PC karta)
Pretec CompactBluetooth Card (CF)
Xircom Bluetooth PCMCIA (PC karta)
Ericsson R520m
Ericsson T39m
Ericsson T68m
Nokia 6310(i)
Nokia 7650
Nokia 8910
Philips 820
Sony Ericsson T68i

 


Autoři: ,


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Najdete na iDNES.cz