Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bluejackujte i přes JAVU

aktualizováno 
Co dokáže Java ve společnosti Bluetooth? Jaká jsou úskalí a co vše potřebujete vědět?Zajímavé programy, které umí skloubit výhody obou technologií, jsou tu pro vás.

Nejprve si řekneme několik slov o implementaci JAVY. Ne každý telefon, který je vybaven technologií Bluetooth, umožňuje javě přes Bluetooth komunikovat. Situace je velmi nepřehledná, neboť Bluetooth podpora v J2ME se liší od výrobce k výrobci a dokonce i v jednotlivých typech mobilních telefonů stejného výrobce. Například u telefonu Siemens SX1 hraje roli dokonce verze firmwaru.

Zjistit tak, jak je na tom konkrétní mobilní telefon je velmi složité. Pomoci vám může například server benhui.net, který se této problematice věnuje celkem podrobně, konkrétně pak tento seznam mobilních telefonů, který má nejucelenější informace o specifikacích JAVY, jaké jsme našli na internetu. Ani zde však nejsou informace úplně kompletní.

Nakonec již zbývá jen hledat na diskusních fórech J2ME vývojářů nebo ve specifikacích u výrobce telefonu. Bluetooth podpora v javě má označení JSR-82. Zjednodušeně lze ale říci, že J2ME ve verzi MIDP 1 v sobě nemá podporu Bluetooth v žádném telefonu, šance je pouze u novější verze MIDP 2.

A jaké je tedy využití?

Jako první se nabízí například textová komunikace. Samozřejmě je zde velké omezení dosahu Bluetooth technologie, na druhou stranu je takové chatování úplně zdarma a dovedu si představit situace, kdy najde využití i při relativně malé vzdálenosti. Ukázku jednoho takového midletu s názvem L2CAP chat najdete například zde, kde je k dispozici i komentovaný zdrojový kód pro všechny, které toto téma zaujme a chtěli by si vytvořit třeba něco podobného, ale po svém.

Pokud si budete chtít psát s jiným telefonem přes Bluetooth, je samozřejmě nutné, mít midlet nainstalovaný na obou telefonech.

 

btjava  btjava


Další možností je bluejacking přes JAVU. O bluejackingu jako takovém se můžete dočíst v

některém z našich předchozích článků (Bluejacking, Bluejacking podruhé).

JAVA aplikace vám může celou proceduru zjednodušit a nabídnout navíc některé zajímavé funkce. V tomto směru ovšem vedou aplikace určené pro operační systém Symbian, ale i pro javu se něco najde.

Například program Freejack, který je stále ve vývoji a poměrně často aktualizovaný. Zajímavý je také midlet BluetoothFlirt, přes který si lze i psát a který vám dokonce podle profilových informací vypočítá, kolika procentní bude úspěšnost flirtování s majitelem / majitelkou nalezeného telefonu. Najdou se ale i další, v případě zájmu je spousta informací na stránkách www.bluejacking.cz.

Programátorům se může hodit program Bluetooth Browser, který vám zjistí o všech zařízeních v dosahu maximum informací. Mimo jiné například technické údaje, které vám mohou pomoci při vývoji programů a které byste jinak museli hledat v podrobné specifikaci k danému zařízení. K dispozici je i zdrojový kód midletu, ze kterého se dá také lecčemu přiučit.

 btjava btjava


Tím ale možnosti nekončí. Velmi efektní, ale i užitečná může být JAVA aplikace, která vám z telefonu udělá dálkové ovládání. Pomocí Bluetooth tak budete moci ovládat programy na vašem počítači. Jeden z těchto midletů má název BTControl, se kterým lze provádět opravdu zajímavé kousky. Vše je řešeno komunikací klient – server, neboli na počítači si nainstalujete malý program (server), který naslouchá povelům midletu z vašeho telefonu (klient). Pouštět si například WinAmp z postele se může hodit.

Kapitola sama pro sebe jsou pak java hry, které lze hrát pomocí Bluetooth jako multiplayer. Tato možnost je velice populární, a her, které tento multiplayer podporují, je již velké množství. Aby také ne, mobilní hry tím dostávají prakticky nový rozměr a hrací doba se zvětšuje několikanásobně.

 Zkoušeli jste už někdy podobné aplikace?

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz