Blokování iPhonů se zákazníkům nelíbí, hrozí hromadnou žalobou

aktualizováno 
Zablokování iPhonů v USA pouze pro použití u operátora AT&T se nelíbí tamním zákazníkům. Applu i AT&T hrozí od zákazníků hromadná žaloba.
iPhone se prodává jen blokovaný pro vybrané operátory

iPhone se prodává jen blokovaný pro vybrané operátory | foto: Mobil.iDNES.cz

Možnost používat multimediální mobily iPhone od firmy Apple pouze v síti operátora AT&T přiměla spotřebitele podat na oba podniky dvě žaloby. Oba případy obviňují firmy z toho, že porušují protimonopolní, telekomunikační a záruční legislativu, a požadují, aby se vedly jako hromadné žaloby, napsala agentura AP.

Ve Spojených státech se dá s iPhonem telefonovat pouze v síti AT&T. Někteří uživatelé si ale upravili software telefonu tak, aby se dal použít i v sítích jiných operátorů. Apple na to reagovala novou verzí softwaru, s níž odblokované telefony přestanou fungovat.

Obě žaloby byly podány 5. října v San José, jedna u státního a druhá u federálního soudu. Spotřebitele k jejich podání přiměl i softwarový update.

Tisková mluvčí Apple Susan Lundgrenová i mluvčí AT&T Mark Siegel se k věci odmítli vyjádřit.

O iPhone je zájem díky tomu, že spojuje funkce mobilního telefonu, internetového prohlížeče a multimediálního přehrávače hudby a videa. Přístroj má navíc dotykový displej.

Žaloba u federálního soudu obviňuje podniky z toho, že se na začátku svého partnerství domluvily na udržení monopolu, když ostatním operátorům nedovolily využívat iPhone. Podle žaloby firmy lidem nezákonně omezují možnost volby, když jim nedovolují telefony odblokovat. Žalující si navíc stěžují na to, že Apple svým updatem záměrně vyřadila neoficiální programy jiných tvůrců.

Apple rozeslala update 27. září. Předtím ale uživatele varovala, že se na neautorizované úpravy iPhonů nevztahuje její záruční program.

Není proto jasné, kolik iPhonů vyřadil nový software z provozu ani kolik uživatelů si telefony bez vědomí firmy upravilo. Některé komunity hackerů odhadují, že si jejich odblokovací programy stáhly tisíce lidí. Siegel z AT&T ale říká, že firma ví jen o několika málo jednotlivcích, kteří to udělali.

Federální případ předložily právní firmy za uživatele iPhonů Paula Holmana a Lucy Rivellovou. Případ u státního soudu předložila prokuratura ze Saratogy za Timothyho Smitha, napsala AP.

Ve Spojených státech spustila Apple prodej iPhonů na konci června a od té doby jich spolu s AT&T prodala přes milion. V Evropě se iPhone začne prodávat 9. listopadu, a to v Británii pouze pro uživatele sítě O2 a v Německu jedině pro zákazníky T-Mobile. Následovat by měla Francie s operátorem Orange.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Měřič krevního tlaku pro iPad a iPhone odesílá hodnoty na internet

Withings

Šikovný doplněk pro telefony a tablety Apple vám změří krevní tlak a puls. Hodnoty zakreslí do grafů, může je poslat i...

Firma Apple je posedlá Švýcarskem. Po hodinách má problémy se snímkem

Snímek oka švýcarské fotografky, který měla firma Apple bez povolení použít ve

Minulý týden se společnosti Apple podařilo zažehnat spor se švýcarskou železniční společností. Nyní je v podezření, že...

Jaký je smysl života? Nejvtipnější odpovědi asistenta Siri z iPhone 4S

Siri iPhone 4S

Asistent Siri, součást nového modelu iPhone 4S, je skutečně všestranný pomocník. Nejenom, že vám přečte nové zprávy,...

Najdete na iDNES.cz