Blíží se zdražení mobilů o několik stovek kvůli umělcům?

  • 183
Nové mobilní telefony podporují paměťové karty a skoro všechny už přehrávají hudbu. Kvůli tomu považují ochranné autorské svazy za správné, aby se z jejich ceny odváděly poplatky umělcům stejně jako by šlo o zařízení k množení hudby.

Ministerstvo kultury v těchto dnech pracuje na vyhlášce, která má doplnit nový autorský zákon. V něm se mimo jiné objevil zákaz pořizování rozmnoženin nezveřejněných děl pro osobní potřebu. Překročení nového zákona se dopustíte i v případě, že vypálíte CD/DVD chráněného protikopírovací ochranou.

Nová vyhláška ministerstva má také vyjasnit několikaleté dilema o tom, jestli se začnou autorské poplatky odvádět i z mobilních telefonů. Nejde přitom o žádnou novinku. Dosavadní zákon velmi obecně definoval typy přístrojů k zhotovování rozmnoženin. Pojem nebyl upřesněn a výklad dělaly samotné autorské svazy.

Není tak divu, že by se podle nich mělo odvádět několik procent z pořizovací ceny některých mobilů již dnes. Svazy využily nejasného výkladu a s rozmachem multimediálních mobilů je na svůj ceník přiřadily. Dovozci mobilů ovšem tyto poplatky odmítají platit a svazy čekají s jejich vymáháním na novou vyhlášku.

Svazy chtějí už dnes, dovozci ale odmítají

Nová vyhláška zatím oficiálně zveřejněna nebyla, ale její podoba se blíží ke konci a prochází připomínkovacím řízením. Redakci Technetu se podařilo její předběžné znění získat, a tak jsme se na ní hned vrhli a hledali zmínky o mobilních telefonech.

" ... předměty ochrany jsou ve stále větší míře rozmnožovány pro osobní potřebu prostřednictvím nových typů přístrojů a nosičů, které jsou často zabudovány do zařízení primárně určených k jiným účelům (např. do mobilních telefonů). Vybavení takového zařízení nahrávací mechanikou či médiem pro ukládání dat či záznamů zvyšuje atraktivnost takového zařízení pro spotřebitelskou veřejnost a tím samozřejmě i jeho cenu, případně prodejnost," uvádí vyhláška.

Mobil jako kapesní vypalovačka

Mobilní telefony s paměťovou kartou nebo zabudovaným pevným diskem spadají mezi zařízení schopná zhotovovat rozmnoženiny autorských děl stejně jako vypalovačky. Z jejich ceny by se tak měl začít odvádět poplatek ve výši tři procenta. Teoreticky totiž můžete hudbu rozmnožovat kopírováním mezi pamětí přístroje a tou externí.

Dovozci mobilů se brání tím, že většinu mobilů prodají operátoři za dotované ceny. Procentuální poplatky ovšem v případě dotovaného telefonu za korunu ztrácejí smysl a navíc to zvýhodňuje operátorské nabídky oproti volnému trhu. Toto dilema nová vyhláška zatím neřeší.

Navíc primární vlastností mobilů není kopírování obsahu a v principu lze o možnostech kopírování přes vnitřní paměť přístroje úspěšně pochybovat. Mnoho mobilů nemá dostatečně velkou vnitřní paměť ani pro uložení několika písniček v některém z komprimovaných formátů.  

Další problém představují vysokokapacitní SIM karty, které už dnes nabízí zákazníkům například francouzský Orange a s jejichž masovým nasazením se počítá někdy v polovině příštího roku. Slouží k identifikaci uživatele, ale zároveň mají kapacitu třeba půl gigabajtu pro ukládání dat. V pravém slova smyslu to ale paměťové karty nejsou. Pak by se totiž musel odvádět umělcům poplatek z každého mobilu jen proto, že má slot na SIM kartu, což se nám nezdá zrovna etické.

Jde jen o drobné?

Mobilní telefon v hodnotě deseti tisíc by se prodražil o tři stovky. Není to nijak závratná částka. Již dnes si ovšem distributoři CD stěžují, že poplatky autorským svazům překračují jejich vlastní marže a také konkurence na trhu s mobily stlačuje provize dovozců na minimum.

Ministerstvo kultury se nechce k vyhlášce v současné chvíli vyjadřovat. "Konkrétní výši poplatků vám teď sdělit nemohu. Vyhláška je v připomínkovacím řízení a její podoba není definitivní. Konečná verze se může od stávající velmi výrazně lišit," upozornil Pavel Zeman, vedoucího oddělení autorského práva.

Za co všechno nejspíš umělcům zaplatíme, se dnes dočtete na Technetu.