Bivideon nebude vykupovat akcie ČRa od minoritních akcionářů

Bivideon nebude vykupovat akcie ČRa od minoritních akcionářů

Ustoupit od záměru odkupu akcií minoritních akcionářů Českých radiokomunikací (ČRa) se rozhodlo představenstvo společnosti Bivideon, která ČRa vlastní. Důvodem pro toto rozhodnutí je podle mediálního zástupce firmy Miloše Růžičky špatná práce Komise pro cenné papíry. Ta Bivideonu neschválila výkup akcií radiokomunikací za podmínek, které nabízel.

Bivideon pověřil advokátní kancelář Pokorný, Wagner a spol., aby zpracovala žaloby na KCP. Jejím cílem má být zrušení rozhodnutí komise a přiznání náhrady škod za postup státu. KCP zamítla žádost o povolení dobrovolné nabídky na odkup akcií ČRa loni v červenci a září. Odvolání Bivideonu bylo zamítnuto 11. února. Nabídka Bivideonu 245 korun za akcii byla podle komise příliš nízká.

"Byli jsme tehdy ochotni nabídnout značnou prémii nad tehdejší kurz akcií ČRa i výrazně převyšující vážený šestiměsíční průměr. Komise přesto nabídku zamítla, čímž dala najevo své pohrdání těmito běžnými měřítky pro posuzování přiměřenosti ceny při nabídkách převzetí, stejně jako ostatními obecně uznávanými metodami oceňování," uvedl Růžička.

Podle analytiků i minoritního akcionáře společnosti Netla je však nabízená cena hluboko pod reálnou hodnotou společnosti. Analytici odhadují, že přiměřená cena za akcii by se měla pohybovat nad 400 korunami za akcii. Netlou vypracované ocenění hodnoty akcií ČRa počítá s 600 až 700 korunami za kus.

ČRa vytvořily v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk 61 milionů korun. Majoritním vlastníkem ČRa je od privatizace v roce 2001 konsorcium Bivideon, tvořené Deutsche Bank a TDC. Bivideon v ČRa vlastní zhruba 72procentní podíl. České radiokomunikace vlastní 39,2 procenta v mobilním operátorovi T-Mobile. TDC je stoprocentním vlastníkem českého alternativního telekomunikačního operátora Contactel, který dříve vlastnil spolu s Českými radiokomunikacemi.