Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bivideon chce rozdělit Radiokomunikace

  16:48aktualizováno  16:48
Majoritní vlastník Českých radiokomunikací je chce rozdělit na dvě divize.
(ČIA) – Rozdělení Českých radiokomunikací (ČRa) plánuje společnost Bivideon, která se v loňské privatizaci stala jejich novým majoritním vlastníkem. V rámci vnitřní restrukturalizace vzniknou dvě samostatné divize – vysílací a telekomunikační. "V každé z divizí právě probíhá příprava nového strategického plánu," uvedlo představenstvo ČRa na mimořádné valné hromadě v pondělí 8. dubna. Představenstvo zároveň pověřilo management ČRa vypracováním analýzy a přípravou návrhu na integraci podnikání stoprocentních dceřiných společností Softlink a Datalink do hlavní obchodní činnosti ČRa.

Mimořádná valná hromada byla svolána na žádost společnosti Netla Management Limited, vlastnící v ČRa necelá 3,3 procenta akcií. Údajným důvodem byl nedostatek informací od nového majoritního vlastníka ohledně současného stavu a plánované budoucnosti Českých radiokomunikací. Představenstvo na valné hromadě odpovědělo na množství dotazů společnosti Netla týkajících se zejména plánované restrukturalizace společnosti. Valná hromada však neschválila žádný z návrhů minoritního akcionáře, tedy ani navrhované snížení základního jmění ČRa na setinu současného stavu. Podle neoficiálních informací stojí za společností Netla Pavel Tykač, v minulosti známý zejména v souvislosti s finanční skupinou Motoinvest.

Představenstvo ČRa vyjádřilo s tvrzením společnosti Netla ohledně nedostatku informací nesouhlas. "Ve své stávající podobě bylo představenstvo vytvořeno teprve v prosinci 2001 a kromě řešení každodenních záležitostí využilo svůj čas k seznámení se s obchodní stránkou podnikání společnosti v současném ekonomickém prostředím," uvádí se mimo jiné v jeho prohlášení. Zároveň konstatovalo, že jednání firmy Netla v současné době České radiokomunikace poškozuje. Po zveřejnění pořadu jednání mimořádné valné hromady totiž společnost utrpěla újmu na dobré pověsti, ztrátou klientů i výrazným snížením hodnoty akcií. "Představenstvo považuje za svoji povinnost pokusit se škodu minimalizovat, a v rámci možností daných zákonem, zabránit další škodě, kterou by společnosti tímto způsobem mohla utrpět," uvádí se v prohlášení představenstva.

Již v březnu představenstvo informovalo, že zpracovává strategickou revizi obchodních aktivit včetně možné restrukturalizace s cílem maximalizovat hodnotu Českých radiokomunikací pro všechny akcionáře. Revize se nyní nachází v přípravném stádiu a nepředpokládá se, že by finální návrh byl k dispozici dříve než v květnu tohoto roku. Dosud tedy nebylo učiněno žádné rozhodnutí ve věci akvizice nebo prodeje či převodu jakýchkoli materiálních aktiv. Zvažována je nicméně celá řada aspektů restrukturalizace, včetně případných akvizic, společných podniků a odprodejů.

V rámci zmíněného procesu se České radiokomunikace rozhodly přezkoumat, zda na trhu existuje případný zájem o koupi jejích hlavních obchodních činností. Pod podmínkou zachování přísně důvěrného charakteru informací proto vydaly pro vybrané potenciální zájemce Informační memorandum. "První reakce na něj pomohou při případném dalším plánování příslušných kroků," uvedlo představenstvo. České radiokomunikace zatím schválily prozatímní podnikatelský plán, jehož cílem je zintenzívnit tvorbu hotovosti prostřednictvím udržení stávajících výnosů a snížením investičních výdajů.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...Najdete na iDNES.cz