Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biklog5 - freeware pro cyklopsionisty

aktualizováno 
Letošní léto sice cyklistice příliš nepřálo, zato nám ale přineslo novou verzi jednoduchého freewarového programu Biklog5. Pokud si vedete záznamy o svých cyklistických vyjížďkách, dost možná, že vám Biklog5 vaši práci usnadní.

Biklog5 v aktuální verzi 2.6 pracuje na Psionech řad 5 a Revo a jejich klonech. Jako jeden z mála dnešních programů je však Biklog dostupný i pro starší Series 3a/c/mx s názvem Biklog3, je sice ochuzen o některé funkce, přesto nic důležitého nepostrádá.
Autor programu, Holanďan Jaap Laméris, dal programu do vínku angličtinu a zhruba stokilobajtové nároky na volné místo na disku.

Nebojte se, nemusíte promýšlet žádné složité mechanismy jak připevnit svého psionka na řídítka jízdního kola. Psion může klidně zůstat doma, Biklog5 totiž nesupluje funkci cyklocomputeru, nýbrž je užitečným nástrojem při správě informací o vašich projížďkách a túrách.
Po každé - ať už relaxační, nebo ryze účelné - jízdě na kole stačí Biklogu svěřit nově získané údaje, jako je ujetá vzdálenost, doba jízdy a další parametry, a Biklog5 se postará o jejich archivaci a vypracování statistik. Zatím tedy nic oslnivého - k tomuto účelu by stačila i obyčejná databáze. V čem je tedy síla programu? Především v jeho možnostech zobrazení tabulkových přehledů, grafů a propracovaných statistik. Začátečník na programu ocení také ovládání pomocí jednoduchých (často až primitivních) dialogů a obrazovek, které ho krok za krokem provádějí při různých operacích. Nicméně ovládání by si zasloužilo trochu intuitivnější podobu, z programu je až příliš cítit, že byl původně určen pro méně dokonalou Series 3.

Vraťme se ale k funkcím programu. Tou základní je samozřejmě přidávání nových záznamů. Kromě očekávaných údajů (datum, vzdálenost, doba jízdy nebo volitelně průměrná rychlost a poznámka) přiřadíte každé položce také název kola a typ jízdy, program totiž umožňuje nastavit až 4 názvy kol (používáte-li střídavě více bicyklů, můžete je tak odlišit) a stejný počet typů jízd (např. kondiční, relaxační, dojížďka do zaměstnání nebo do školy apod.).

Záznamy o jízdách můžete ovšem i později upravovat nebo mazat, k dispozici je také vyhledávací funkce, která ale bohužel prohledává pouze políčka poznámek.

Jakmile databáze Biklogu obsahuje dostatek údajů o vašich jízdách, můžete je zobrazovat v přehledech. Základem je přehled ve formě tabulky, který vypisuje všechny položky splňující zadaná kritéria. Kritérii jsou časový úsek, vybrané kolo (nebo všechna) a typ jízdy.

Další způsob jak přehledně zobrazit zapsané jízdy je graf. Graf se zobrazuje rovněž pro určitý časový interval, mezi jednotlivými typy kol v něm můžete přepínat pomocí šipek.

Tím nejzajímavějším jsou však statistiky. Program nabízí hned několik statistických přehledů (podle názvu kola či typu jízdy, s rozdělením podle vzdálenosti nebo procent), nechybí ani statistika extrémů - nejdelší jízda, nejrychlejší jízda apod. Vše opět ve vymezeném časovém rozsahu.
Doplňkovou funkcí programu Biklog5 je i nastavení cílů - počtu kilometrů a jízd - které byste v daném roce chtěli splnit. Průběžný stav splnění vytyčených hodnot zahrnuje poslední tabulka statistiky.

Mezi pokročilejší vlastnosti programu pak patří možnost tisku statistik a grafů (bohužel nelze tisknout tabulkové přehledy všech jízd), stejně tak jako správa více souborů (pro každý rok tak můžete vytvořit oddělený soubor programu).

Biklog5 se bohužel neřadí mezi profesionálně zpracované aplikace, a tak se například nezřídka stane, že program jednoduše zatuhne a pomůže pouze "smrtící chvat" Shift+Ctrl+Fn+K. Dobrou radou, jak se těchto problémů vyvarovat, je potvrzovat všechny dialogy Enterem namísto úniku klávesou Esc, program se jinak s výjimečnými situacemi nedokáže vypořádat.

Program Biklog5 sice nepřekypuje funkcemi ani neoslňuje svým zpracováním, přesto mu nechybí nic z požadovaných funkcí programu tohoto žánru a jeho jednoduchost může být pro méně znalé psionisty i přínosem. Podrženo sečteno, pokud jste náruživými cyklisty a vedete si evidenci svých vyjížděk, program Biklog5 je připraven vám vaši práci usnadnit.

 

Biglok 5

Program pro cyklisty.

Autor: Jaap Laméris
Verze: 2.6
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: Epoc32
Nároky na hardware: 100kB pro instalaci na Palmu
Cena: freeware

Hodnocení Palmare.cz

+ freeware, statistiky, tisk
- stabilita, zpracování
 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
   


Témata: freeware

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Najdete na iDNES.cz