Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bezplatné ICQ v mobilu končí. Od teď budeme platit jako mourovatí

  15:18aktualizováno  15:18
Od příští středy patří ICQ na mobilech zdarma minulosti. Vodafone přístup k ICQ účtuje už od konce ledna, O2 k tomu přistoupí příští týden.
peníze, investice

peníze, investice | foto: Profimedia.cz

Po dvou měsících končí období, kdy byl přístup k mobilním kecálkům (instant messengerům) zdarma. Bezplatné využití této populární služby nabídlo O2 i Vodafone v prosinci, kdy oba operátoři hlásili, že jde jen o promo nabídku s omezenou platností.

Nebyli jsme myslím sami, kteří tak trochu doufali, že operátoři začínají chápat, že by se měli o zákazníky starat a nemusí nutně vydělávat úplně na všem. Docela hezky to korespondovalo s tím, že zhruba v té době Telefónica O2 ohlásila, že přestává zpoplatňovat přístup k portálu O2 Active.

Zdá se ale, že pro naše mobilní operátory nejsou spokojení zákazníci nijak zvlášť důležití, hlavně když platí. K naplnění našich očekávání tak nedošlo a za používání ICQ na mobilu budeme platit. A to nikterak málo – O2 se rozhodlo účtovat dost neuvěřitelnou sazbu 1 korunu za zprávu, případně nabízí balíček za 156 korun měsíčně (nebo 39 korun za týden pro předplacené karty).

Vodafone aplikoval na svoji službu Pokec standardní ceny Vodafone Live!, tedy 7 Kč za den, 30 korun za týden nebo 45 korun za měsíc. V obou případech se už pak neplatí za přenesená data.

Zákazníci O2 tak zaplatí zhruba trojnásobnou cenu za přístup k ICQ než v případě Vodafone. O2 své ICQ nabízí jako Java aplikaci, která se instaluje do mobilu. Vodafone naopak nabízí on-line verzi přímo na svém portálu, navíc umožňuje přístup nejen k ICQ, ale i k MSN a Yahoo Messengeru. Řešení O2 je zase podle našich zkušeností stabilnější, u on-line verze Vodafone dochází poměrně často k odpojení. Navíc je trochu zarážející, že na portálu Vodafone Live! si zadarmo nenajdete ani informace na jízdních řádech.

Je otázkou, jestli se po zpoplatnění uživatelům vůbec vyplatí využívat ICQ od operátorů. Zejména v případě O2 je totiž na pováženou, jestli raději nesáhnout po některém z kecálků pro mobilní telefony jako je Jimm, Qip, nebo třeba podařený český Slick. U těch budete sice platit za přenesená data, ale můžete být připojeni přes APN internet. To znamená, že majitelé datových paušálů mají službu v rámci svého měsíčního poplatku.

A i když za přenesená data platíte, při běžném používání zaplatíte něco kolem stokoruny. Platíte totiž zhruba 0,03 Kč za kilobyte, což znamená, že za 100 kB zaplatíte 3 Kč a 150 Kč zaplatíte za 5 MB. Přitom přenos jedné zprávy znamená jednotky bytů.

Kolik budeme platit:

Telefónica O2

Za zprávu       1 Kč
Paušál 
Týden (předplacená karta)     39 Kč
Měsíc (tarif)   156 Kč

Vodafone

Paušál  
Den   7 Kč
Týden 30 Kč
Měsíc 45 Kč


Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

T-Mobile začne rozdávat slevy až 25 % a k tomu přidá 10 až 15 GB dat

T-Mobile Magenta 1

T-Mobile spustí novou službu Magenta 1. Je to jakási varianta rodinných tarifů, ale v principu funguje úplně jinak a...

Rodiny ušetří za volání a internet konečně u všech operátorů

Ilustrační snímek

Ryze rodinný tarif, který přináší finančně výhodnější služby pro vícečlenné rodiny, byl dlouho výsadou pouze Vodafonu....

Vodafone bude mít dočasné vedení. Báča opouští post generálního ředitele

Šéf českého Vodafonu Jiří Báča

Vedení českého Vodafonu čeká po necelém roce opět změna. Jiří Báča, který firmu vedl od loňského února, totiž k 15....

Najdete na iDNES.cz