Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezplatné ICQ v mobilu končí. Od teď budeme platit jako mourovatí

  15:18aktualizováno  15:18
Od příští středy patří ICQ na mobilech zdarma minulosti. Vodafone přístup k ICQ účtuje už od konce ledna, O2 k tomu přistoupí příští týden.
peníze, investice

peníze, investice | foto: Profimedia.cz

Po dvou měsících končí období, kdy byl přístup k mobilním kecálkům (instant messengerům) zdarma. Bezplatné využití této populární služby nabídlo O2 i Vodafone v prosinci, kdy oba operátoři hlásili, že jde jen o promo nabídku s omezenou platností.

Nebyli jsme myslím sami, kteří tak trochu doufali, že operátoři začínají chápat, že by se měli o zákazníky starat a nemusí nutně vydělávat úplně na všem. Docela hezky to korespondovalo s tím, že zhruba v té době Telefónica O2 ohlásila, že přestává zpoplatňovat přístup k portálu O2 Active.

Zdá se ale, že pro naše mobilní operátory nejsou spokojení zákazníci nijak zvlášť důležití, hlavně když platí. K naplnění našich očekávání tak nedošlo a za používání ICQ na mobilu budeme platit. A to nikterak málo – O2 se rozhodlo účtovat dost neuvěřitelnou sazbu 1 korunu za zprávu, případně nabízí balíček za 156 korun měsíčně (nebo 39 korun za týden pro předplacené karty).

Vodafone aplikoval na svoji službu Pokec standardní ceny Vodafone Live!, tedy 7 Kč za den, 30 korun za týden nebo 45 korun za měsíc. V obou případech se už pak neplatí za přenesená data.

Zákazníci O2 tak zaplatí zhruba trojnásobnou cenu za přístup k ICQ než v případě Vodafone. O2 své ICQ nabízí jako Java aplikaci, která se instaluje do mobilu. Vodafone naopak nabízí on-line verzi přímo na svém portálu, navíc umožňuje přístup nejen k ICQ, ale i k MSN a Yahoo Messengeru. Řešení O2 je zase podle našich zkušeností stabilnější, u on-line verze Vodafone dochází poměrně často k odpojení. Navíc je trochu zarážející, že na portálu Vodafone Live! si zadarmo nenajdete ani informace na jízdních řádech.

Je otázkou, jestli se po zpoplatnění uživatelům vůbec vyplatí využívat ICQ od operátorů. Zejména v případě O2 je totiž na pováženou, jestli raději nesáhnout po některém z kecálků pro mobilní telefony jako je Jimm, Qip, nebo třeba podařený český Slick. U těch budete sice platit za přenesená data, ale můžete být připojeni přes APN internet. To znamená, že majitelé datových paušálů mají službu v rámci svého měsíčního poplatku.

A i když za přenesená data platíte, při běžném používání zaplatíte něco kolem stokoruny. Platíte totiž zhruba 0,03 Kč za kilobyte, což znamená, že za 100 kB zaplatíte 3 Kč a 150 Kč zaplatíte za 5 MB. Přitom přenos jedné zprávy znamená jednotky bytů.

Kolik budeme platit:

Telefónica O2

Za zprávu       1 Kč
Paušál 
Týden (předplacená karta)     39 Kč
Měsíc (tarif)   156 Kč

Vodafone

Paušál  
Den   7 Kč
Týden 30 Kč
Měsíc 45 Kč


Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

Najdete na iDNES.cz