Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bezdrátový přenos pomocí Bluetooth, nebo WiFi. Proč vlastně?

Bezdrátové přenosy dat na krátké vzdálenosti mají údajně velkou budoucnost. Netýkají se zdaleka jen mobilních telefonů, i když právě tam se Bluetooth zatím nejvíce používá. Podívejme se na rozdíly, které Bluetooth odlišují od technologie WiFi dominující v oblasti výpočetní techniky.

Opravdu potřebujeme mít dvě technologie bezdrátového přenosu? Bluetooth a WiFi (nazývaná také IEEE 802.11b) byly ještě před nedávnem novinkami, dnes se obě stávají standardem u mobilních zařízení. Každá je sice určena pro trochu jiné použití, ale přesto mají mnoho společného. Používají stejné frekvenční pásmo 2,4 GHz, nabízejí poměrně vysoké přenosové rychlosti, jsou podporovány Microsoft Windows XP a obě aspirují na to, že se stanou standardní vestavěnou součástí notebooků. V ohledu integrace do přenosných počítačů i rozšířenosti terminálů má zatím stále náskok Wifi. Koexistence technologií v těsné blízkosti je velice složitá, zařízení se totiž navzájem silně ruší. I když i s tím si vývojáři dokázali poradit, jak jsme o tom již dříve psali.

Bluetooth bylo od samého začátku vyvíjeno pro komunikaci mezi kapesními zařízeními na vzdálenost jednotek metrů. Této skutečnosti bylo přizpůsobeno vše. Vysílací výkony se pohybují v řádu mW (0,001 W) a k dispozici jsou dva možné typy přenosů. Pomalejší slouží k přenosu hlasu a kvůli frekvenci vzorkování používá rychlost 64 kbps. Druhý je pak určen pro data, pro něž Bluetooth nabízí dva módy. Asynchronní přenos disponuje přenosovou rychlostí uplink 721 kb/s a downlink 57,6 kb/s, synchronní přenos běží na 432,6 kbps v obou směrech, tedy od uživatele i k uživateli.

V současnosti je možné koupit jak Bluetooth soupravy sloužící k přenosu hlasu, jedná se o nejrůznější hands-free sady, tak karty pro datové přenosy. Zatímco mezi bondovkami jednoznačně vítězí Sony Ericsson (autosady jsou zatím stále jen ohlášené) následován Motorolou, propojení mobilů s počítači vévodí Xircom (PC karty) s 3Comem (USB adaptér).

Oproti Bluetooth stojí technologie WiFi. Primárně byla navržena jako alternativa lokálních počítačových sítí do míst, kde je složité, popřípadě nežádoucí pokládání kabelových rozvodů. Do vzdálenosti 300 metrů na volném prostranství nabízí WiFi maximální přenosovou rychlost 11 Mbps, přičemž s použitím speciálních antén může být dosah prodloužen přibližně až na dva kilometry. To je užitečné ve chvíli, kdy například potřebujete propojit počítačovou síť ve dvou nedaleko od sebe umístěných budovách.

Proč tedy WiFi nemůže Bluetooth zcela zastoupit? Na první pohled to vypadá velice lákavě: vyšší přenosové rychlosti a větší dosah. Ovšem problémů je zde hned několik. Tím patrně nejzásadnějším je vysílací výkon, který mnohonásobně převyšuje Bluetooth, a to v praxi znamená mnohem vyšší odběr elektřiny. Dalšími "proti" jsou relativně složité řídicí jednotky, tedy složitá implementace do malých zařízení, a roli nakonec hraje i to, že v současnosti není možné využít vlastnosti takového bezdrátového přenosu na maximum. Ani sebelepší přenosová technologie totiž dnes neumožňuje přenos dat po mobilní síti (uvažujeme GSM/GPRS) rychlostí větší než jsou řádově desítky kbps, potom je přirozeně používání 11 Mbps pro komunikaci se samotným mobilem zbytečně drahý luxus. O takových rychlostech proto můžeme uvažovat snad až v případě sítí 3G.

Přenosové rychlosti: Wifi je několikanásobně rychlejší, uživatelům nabízí až 11 Mbps. Bluetooth v asynchronním režimu zvládne "pouze" 720 kbps.

Zabezpečení: Obě technologie přenosu jsou už od samého základu bezpečné. Bluetooth funguje jen na velmi krátké vzdálenosti, proto je hodně pravděpodobné, že případného špióna byste záhy odhalili. Tato technologie navíc používá 48bitový šifrovací klíč i frequency hopping (skákání mezi kanály). WiFi je v tomto ohledu ještě dokonalejší. Šifrovací klíč je 128bitový a dále můžete používat úrovně zabezpečení nastavitelné přímo na straně uživatele. Na druhou stranu má WiFi mnohem větší dosah, k samotným datům se tedy může dostat daleko více lidí.

Obtížnost používání: Bluetooth se chlubí svými přednostmi - jedno zařízení může být připojeno v jeden okamžik až k sedmi dalším periferiím. Znamená to, že je velmi jednoduché požadované zařízení vyhledat a připojit, snadné je také přepínání mezi jednotlivými periferiemi. WiFi je komplexnější; vyžaduje stejnou úroveň síťového řízení jako srovnatelné drátové sítě.

Napájení:  Bluetooth má nižší požadavky na napájení než WiFi. Zařízení, která na principu Bluetooth pracují, mohou proto být menší, což je pro použití ve spotřební elektronice velmi výhodné.


Závěr: Bluetooth je vhodná volba pro jednoduchá zařízení, u nichž rychlost není rozhodujícím faktorem; je nejvhodnější pro PDA, mobily, digitální fotoaparáty a eventuálně pro propojení domácích spotřebičů, které od sebe nejsou příliš vzdáleny. Bluetooth naopak není dobrou náhradou kabelových vedení mezi počítači, popřípadě mezi zařízeními pracujícími s vysokými objemy dat, jako jsou například digitální videokamery. Tam je jednoznačně nevhodnější WiFi.

Autoři: ,
Témata: mobilní, Notebook
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...