Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdrátové hands-free můžete mít už za dva tisíce korun

aktualizováno 
Na rozdíl od drahých originálních bluetooth sluchátek má tento headset až dvojnásobný dosah a zaplatíte za něj sotva čtvrtinu. Můžete ho použít s téměř všemi mobily Nokia a verze pro Ericssony je již na cestě. A tak jediné, co budete muset oželet, je dokonalá kvalita zvuku.
Stále se mluví o bluetooth rozhraní, které mimo jiné umožní používat hands-free sady, které nejsou k telefonu připojeny kabelem. Přitom jen kvůli bezdrátovému hands-free není vůbec potřeba mít drahý nový mobil s bluetooth. Stačí mít některý s posledních telefonů Nokia a k němu si pořídit bezdrátový headset, který stojí v ČR jen o něco víc než "stará" neoriginální sada hands-free s kabelem. Navíc získáte volnost pohybu, která je dokonce znatelně větší než s bluetooth. Za tuto svobodu ovšem také zaplatíte - kvalita zvuku je o poznání slabší. A majitelé telefonů Ericsson, nebojte se, brzy se dostane i na vás.

hfbezdrat_vse

Zařízení, které do České republiky dováží firma Jiří Čuda, se skládá ze dvou částí: malého modulu, který se připojí na systémový konektor telefonu, a sluchátka, které obsahuje též mikrofon a k uchu se upevňuje volně ohebným drátem. Komunikace mezi nimi probíhá na volné frekvenci 2,4 GHz při využití vysílacího výkonu 1 mW. Výrobce garantuje dosah 3 až 5 metrů, ovšem my jsme během našich pokusů používali headset až ve vzdálenosti téměř 20 metrů ve volném prostoru nebo i více než deset metrů v kancelářích. Ve větší vzdálenosti od telefonu je však již třeba ladit natočení hlavy a chytat ideální signál. Dříve než spojení úplně skončí, začnou se výrazně zesilovat šumy, takže včas poznáte, že dál od mobilu už odcházet nemůžete.

hfbezdrat_sluchatko Náhlavní část soupravy postrádá bohužel několik vymožeností svých značkových a dražších bleutooth konkurentů. Především tlačítko, které najdete na vnější straně sluchátka, neslouží k přijetí a ukončení hovoru, ale pouze k vypnutí nebo zapnutí přijímače/vysílače. Ovládat hovor tedy musíte za pomoci tlačítek na telefonu, případně lze v menu nastavit automatické přijetí hovoru, což ovšem není vždy výhodné (ne s každým přeci chcete mluvit). Vypínat sluchátko většinou není příliš nutné, na jedno nabití vydrží v pohotovosti celých 80 hodin, případně zvládne přijímat a vysílat až 80 minut hovoru. Dobíjení se provádí přes konektor za použití běžné nabíječky Nokia a trvá asi jednu hodinu.

Pokud toužíte po bezdrátové hands-free sadě, počítejte s tím, že pod dva tisíce se zatím nedostanete. Testovaný headset má ovšem oproti u nás dostupným značkovým bluetooth produktům dvě velké výhody - je znatelně levnější a spolupracuje s více telefony. Kvalita zvuku je ovšem nevalná. I ve vzdálenosti jednoho či dvou metrů od telefonu musíte občas doladit natočení přístroje nebo své hlavy. Občas dokáží příjem rušit i tak malicherné věci jako pohyb prstů na klávesnici. Stačí však přemístit telefon a z šumu rušícího konverzaci se stane jen občasné a velmi vzdálené zašustění.

hfbezdrat_spojeni

I proto je škoda, že sada má ještě jednu drobnou nedokonalost. Přesněji, chyba se skrývá v koncepci sluchátka, které většině lidí nepříliš dobře drží na uchu. Je třeba naučit se pevně sluchátko uchytit pomocí ohebného drátu k tomu určeného, jinak velmi snadno z ucha spadne.

Hmotností může tato neznačková sada směle konkurovat například bluetooth headsetu od Ericssonu, sluchátko váží jen 25 gramů, výrobek švédské firmy oproti tomu o pět gramů více. Konektor, který se připojuje k telefonu, zvýší jeho hmotnost o 22 gramů. Rozměry jsou následující: sluchátko - 85 x 33 x 11,5 mm; základna - 40 x 37 x 16,2 mm. Pokud jde o cenu, pak je rozdíl ještě podstatně vyšší - sluchátko od Ericssonu stojí v České republice 9500 korun, testovaná neznačková sada jen o pár korun překračuje hranici dvou tisíc.

hfbezdrat_nahlave

Popsaná sada je kompatibilní s těmito modely telefonů Nokia: 62xx, 61xx, 51xx, 7110, 3210, 3310, 8210 a 8250. Majitelé Ericssonů však již nebudou dlouho čekat, na trhu by se brzy měla objevit redukce, která umožní sadu používat i s telefony této značky.

Tato bezdrátová hands-free sada není srovnatelná s originály, s tím je třeba počítat. To však přináší nejen negativní vlastnosti (kvalitu zvuku), ale i několik potěšujících věcí: nižší cenu, znatelně delší dosah oproti bluetooth a také schopnost spolupráce s více modely telefonů.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další problémy prémiových smartphonů od Googlu. Přehřívají se

Google Pixel 2

Smartphony Pixel byly očividně šité horkou jehlou. Mají totiž tolik problémů, kolik si vzorový smartphone platformy...

Tyto smartphony si budete kupovat na jaře. Zatím jsou tajné

Samsung Galaxy S9 a S9+

Na blížícím se veletrhu MWC v Barceloně se představí spousta mobilních novinek. A ty, které „nepřijedou“ do Barcelony,...Najdete na iDNES.cz