Benefon iO (recenze)

Co přináší nového Benefon iO do sféry mobilních telefonů? Na tuto otázku naleznete odpověď v recenzi Roberta Izáka.
Jsou firmy, kterým tlačenice svědčí. A zdá se, že společnost Benefon se v ní skutečně vyzná. Namísto aby vzpomínala na dávnou slávu němé éry NMT, uvedla v posledních měsících v rychlém sledu několik novinek GSM 900. Ta poslední, Benefon iO, hned jednu epochu přeskočil a přinejmenším jednou novinkou vzal s půlročním předstihem vítr z plachet lídrům trhu Ericssonu a Nokii.

Benefon iO GSM900 Po nedávném seznámení na našich stránkách je tu tedy iO i ve skutečnosti. Se svými psanými 153 gramy to jistě není šampion lehké váhy, ale když už jej držíte, zaujme vás úplně něco jiného. Především mimořádně velký displej, i když poněkud slabě podsvícený, který ocení nejen lidé s dioptriemi. Velká písmena a ukazatel datumu a času jsou prostě stále praktické věci. Benefon iO je kompaktni, dobře padnoucí do ruky, s přehlednou klávesnicí s ovládáním menu typu Nokia. Současně jsou k dispozici dvě barvy ve kterých se iO dodává fialová (označovaná jako červená) a stříbrná.

Vydat se do nitra telefonního menu je u iO dětsky jednoduché. Ovládáním kurzoru nejdřív prolistujeme základní menu; tiché zvonění, zamknutí kláves vypneme nebo zapneme, editor připojení zadáme číslo paměti hledaného jména. Teprve stiskem tlačítka pod menu se vydáváme na dlouhou pouť obsáhlými funkcemi. Dobrá rada vyzkoušejme si všechno, neboť záludnosti Benefonu tkví v pojetí češtiny. Tak např. výše zmíněné tiché zvonění ve vypnutém stavu nejen tiše vyzvání (nebo vibruje, standardně se dodává vibrační baterka) ale zmlkla i klávesnice. Na druhé straně info o baterii s ukazatelem vybití a teploty akumulátoru je informace bez které se jistě obejdeme, pouze však podtrhuje komplexnost menu iO. Doplňujícími funkcemi je možnost ovládání menu volitelně textem či ikonami a možnost tří velikostí písem. Novum jsou tři hry, které právě velký displej dovoluje zobrazovat i se stavem skóre, nebo pěkná kalkulačka, která na displeji zachycuje celý početní příklad. A po dlouhém seznamu nejrůznějších funkcí už slíbená novinka textové zprávy T9.

Jak fungují v praxi? V menu napsat zprávu dlouhým stiskem * aktivujeme T9. Taktéž dlouhým stiskem # vybereme ze seznamu jazyků ten pravý. Bohužel ne češtinu ale pro náš účel se spokojíme s angličtinou. Tím celý proces obrátíme. Místo abychom psali nejdřív jedním dotekem jako na klávesnici a pak si kurzorem vybrali ze závorek odpovídající slovo, naučíme angličtinu česky. Napíšeme tedy nejdřív standartně SMS a pak teprve aktivujeme T9. Po každé takové operaci se slova ukládají do paměti a již při druhém psané téže zprávy v režimu T9 se text objeví v celé kráse, jen výjimečně mu musíme pomoci vyhledáním z možností v závorkách. Systém je schopen pracovat až s deseti tisíci slovy a takovou slovní zásobu má skutečně jen málokdo. T9 si ale nebude možná chtít pamatovat všechna česká slova a i zde se čeká na objevy nových uživatelů.

Je tedy iO alternativou? Se svojí maloobchodní cenou 11.900 Kč bez DPH se pohybuje v cenové úrovni Nokie 6110, Ericssonu 788 či Motoroly cd 920. Každý z nich má něco co jiní nemají a obráceně. Velcí výrobci především profitují z vyzrálé technologie i zpracování, Benefon dohání tento handicap rychlými kroky ve výbavě. A pro ty, kteří rádi vzpomínají na spolehlivost a nerozbitnost strojů éry NMT, má jistě Benefon svým novým GSMkem co nabídnout.