Baterie Li-Ion a Li-Pol v PDA

  • 15
Celkem často se setkávám s otázkami, jak nabíjet tyto baterie, kde je umístěna nabíječka, jak je nepřebít, jak se o ně správně starat atp. V dnešním článku naleznete odpovědi na některé tyto otázky a také osobní zkušenosti a poznatky z praxe.

Baterie, nebo správně řečeno akumulátory Li-Ion a Li-Pol, mají jmenovité napětí 3,6V (tedy 3x větší než klasický typ článku Ni-Cd a Ni-MH) a srovnatelnou kapacitu s Ni-Cd a Ni-MH články stejné velikosti. Díky přítomnosti lithia jsou navíc tyto baterie mnohem lehčí. Výrobní náklady jsou však několikanásobně vyšší než u obou předešlých typů. Lithium-iontové články se začínají nahrazovat lithium-polymerovými, které mají vyšší kapacitu, menší hmotnost a více nabíjecích cyklů. Jednou z hlavních výhod akumulátorů na bázi lithia je jejich prakticky nulové samovybíjení. Životnost těchto baterií se zatím udává přibližně na 500 nabíjecích cyklů do poklesu jmenovité kapacity na 60 %. Životnost samozřejmě souvisí se správným zacházením, tentokrát hlavně s nepřekračováním minimálního vybíjecího napětí - v žádném případě by se tyto akumulátory neměly vybíjet až do nefunkčnosti daného zařízení, tj. do nulové kapacity (nulového napětí)! Měly by se dobíjet průběžně a vybíjet do kapacity přibližně kolem 50 % a potom vždy nabít. Jedině tak se dosáhne jejich maximální doby životnosti. Tento typ akumulátorů se neprodává v komerčním balení jako mikrotužkové akumulátory, ale je vyráběn pouze jako průmyslový akumulátor pro přímou zástavbu do daného PDA výrobcem. S těmito akumulátory se můžeme setkat u Palm V/Vx, m500/m505, IBM WorkPad c3, Sony Clié, Visor Edge a ve většině zařízení s Windows CE a Pocket PC.

 

  • Mají akumulátory Li-Ion v sobě nabíjecí logiku (řídící elektroniku)?

ANO mají, je to součást zařízení, nebo přímo akumulátoru. Je to z důvodu přesného nabíjení akumulátoru, který je citlivý na přebití i na vybití.

  • Pokud dám své PDA s Li-Ion akumulátorem do kolébky, jak poznám, že se mi nepřebíjí, i když přes celou noc svítí kontrolka LED?

Konkrétně u PalmOS je v základním Launcheru umístěna kontrolka baterie (nahoře uprostřed), ta se při vložení PDA do kolébky změní na baterii s bleskem, který označuje nabíjecí proces. Bohužel tato kontrolka kromě nabíjení indikuje také připojené svorkové napětí a tak se tedy nikdy přesně nedozvíte, zda nabíjení již skončilo. Zelená kontrolka LED nesignalizuje stav nabíjení, ale pouze přítomnost napájecího napětí v kolébce a připojený Palm. Nabití zjistíte po vyndání Palmu z kolébky, kdy ukazatel je na 100 %.

  • Jak dlouho trvá nabíjení?

To je závislé od toho, jak moc jste předtím akumulátor vybili. Nový akumulátor se doporučuje nabíjet 4 hodiny, nebo přes noc do druhého dne. Úplně vybitý akumulátor se nabíjí dle typu PDA od 1 hodiny do 2 hodin. Průměr je 1,5 hodiny.

  • Jak mohu nabíjet PDA s Li-Ion akumulátorem, pokud nemám kolébku?

Řešení je více. Jednak můžete použít originální nabíječku, poté cestovní nabíječku, nabíječku do cigaretového zapalovače, nebo nabíječku z USB portu atp. vše však musí být pro daný typ PDA!

  • Co formování baterií na začátku používání?

Někde jsem četl, že někdo na začátku při zakoupení Palma ho nabil a poté ho nechal vybít až do "mrtě" několikrát po sobě. Tím se prý baterie pěkně protrénovala a teď šlape jako hodinky… Ale jak dlouho? Pozor - toto se dělá s akumulátory Ni-Cd! S tímto tvrzením bych silně nesouhlasil a určitě mohu doporučit, po zakoupení PDA se ho vůbec nepokoušejte zapnout, ale ihned nabijte např. přes celou noc (nechejte ho v kolébce)! Poté PDA normálně používejte a průběžné dobíjejte. S poklesem kapacity pod 50 % se snižuje počet nabíjecích cyklů a tím i životnost baterií. Pokud by se vám totiž povedlo vybít akumulátor do nuly, hrozí jeho samodestrukce (už to nebude akumulátor, nýbrž kus plastu s elektrodami). Tohoto se však nemusíte bát, protože elektronika umístěná v PDA, či přímo v akumulátorech vás včas několikrát upozorní na vybité baterie a poté akumulátor sama odpojí. Horší věc je, pokud se vám Palm zakousne např. s podsvícením (ale i bez něj - trvá to pak déle), ale vybije se až do nuly, kde se pak akumulátor buď přepóluje, nebo vyzkratuje a už ho nikdy nedostanete do původního použitelného stavu!

  • Jaká je výdrž a životnost baterií?

Podle odstavce výše nabíjejte akumulátory průběžně a ony se vám odvděčí v podobě dlouhé životnosti. Již několikrát bylo zmiňováno v různých konferencích, že tomu, kdo denně nabíjí svůj akumulátor Li-Ion či Li-Pol, tak vydrží i několik let bez jakékoliv známky opotřebení nebo jen nepatrného snížení kapacity.

  • Pokud doslouží, dají se vyměnit?

ANO, v prodejně kde jste je zakoupili, se informujte o pozáručních opravách a výměnách akumulátorů. Bohužel tyto akumulátory jsou dost drahé, takže se připravte na tu cenu! Proto je lepší se o ně pečlivé starat.