Samsung Galaxy S6 a S6 edge

Samsung Galaxy S6 a S6 edge | foto: samsung.com

Byznys Samsungu se kvůli řadě S6 hroutí, tvrdí analytici Oppenheimeru

  • 103
Galaxy S6 a S6 edge jsou velmi zdařilá zařízení, která v recenzích sklízí především slova chvály. Prodeje přesto podle mnoha zdrojů váznou a s řadou S6 se často skloňuje slovo neúspěch. Tak to vidí v investiční bance Oppenheimer, jejíž zástupci říkají, že Samsung vsadil na špatnou kartu.

Samsung je podle interpretace bankéřů v nezáviděníhodné situaci. Letos se mu sice podařilo uvést mimořádně silný tandem smartphonů Galaxy S6/S6 edge, jenže jak se ukazuje, pozitivní kritika recenzentů zájem kupujících nezaručuje. Poptávka o nové top modely jihokorejské stáje je podle dosavadních odhadů vlažná.

Signalizuje to i nedávná zpráva o překonání mety 10 milionů prodaných kusů měsíc od startu prodeje (více zde). Loňská jednička S5 si však za stejné časové období dokázala najít cestu k 11 milionům zákazníků. Jinými slovy bylo tempo prodeje svižnější o desetinu, což není málo. Jedním dechem musíme dodat, že Samsung onu zprávu dosud nepotvrdil.

Jsou prodeje S6 opravdu tak špatné?

Zpráva o prodaných 10 milionech kusech telefonů Galaxy S6 nebyla dosud potvrzena. Deníku Korea Times se však k situaci 1. června vyjádřil pod příslibem anonymity člen managementu společnosti s tím, že prodeje obou modelů běží podle plánu, čímž jasně vyvrátil spekulace, že je odbyt hluboko pod očekáváním.

Modely S6 prý z pomyslných regálů mizí rychleji, než se loni dařilo modelu S5. Přesná čísla sice nepadla, ovšem očekává se, že společnost bude prezentovat skutečná čísla během pravidelného setkání s investory již 3.června.

Samsung S6 a Samsung S6 Edge

Samsung Galaxy S6 edge

Analytik Kim Hyun-You společnosti eBEST Investment předpokládá, že Samsung prodal v dubnu 6,1 milionu kusů modelů S6 a S6 edge, denně se přitom ode dne uvedení (10. dubna) prodá průměrně 305 tisíc kusů.

To je podle něj tempo značně rychlejší, než tomu bylo u předchozích dvou generací S5 a S4, kterých se denně prodalo 124 resp. 241 tisíc kusů. Dobré výsledky aktuálních top modelů mají být zárukou vyššího provozního zisku za druhý kvartál roku.

Samsung však zdaleka není živ jen svými top modely, a proto se navzdory nepříznivým výsledkům série S6 dokázal v letošním prvním čtvrtlení vrátit na pozici největšího prodejce telefonů s více než 83 miliony prodejcům distribuovaným telefonům. To podle dat Strategy Analytics znamenalo 24,1procentní tržní podíl a značný náskok před konkurenty.

Z globálního pohledu se sice zdá být vše v pořádku, jenže Samsung utrpěl citlivé ztráty na důležitém čínském trhu, kde se jeho tržní podíl z 20 procent meziročně propadl na polovinu a otevřel tak Applu cestu k první pozici.

Samsung se podle bankéřů potápí

Analytici investičního holdingu Oppenheimer nevidí situaci Samsungu vůbec růžově a v pravidelném zpravodaji svým klientům píší o tom, že se byznys jihokorejského gigantu hroutí.

V dopise kritizují, že Samsung v případě řady S6 vsadil všechny karty na hardware. Přinesl výkonný procesor, jemnější QHD displej, lepší snímač otisků prstů, fotoaparát s optickou stabilizací i šasi, kombinující sklo a hliníkový rám.
Naproti tomu po stránce softwaru se toho mnoho nezměnilo a uživatelé předchozí generace celkově nemají mnoho důvodů k nákupu novějšího modelu. Připomeňme, že S6 navíc přišla o částečnou voděodolnost, kterou u minulého vydání telefonu zajišťoval stupeň krytí IP67.

Prodeje Galaxy S6/S6 edge brzdí Apple i čínští dravci

Hlavní důvodem vlažného odbytu kolekce S6 může být navzdory jejich špičkové výbavě existence iPhonu 6/6 Plus. Loni před jejich příchodem byla situace na trhu diametrálně odlišná, model 5s měl čtyřpalcovou obrazovku, a tak Samsung S5 spolu s dalšími špičkami světa Androidu měly v tomto ohledu navrch.

Velký displej poskytuje uživateli větší komfort ať už se věnuje čtení webu, prohlížení fotek nebo videí, jediným negativem byla horší ovladatelnost jednou rukou.

Tento náskok se ale uvedením osmé generace částečně smazal, a byť má prodávanější základní „šestka“ displej přeci jen menší než nejlepší telefony s androidem, rozdíl už to není propastný.

Situaci Samsungu i dalších tradičních výrobců dále komplikují čínské firmy jako Xiaomi, Lenovo nebo Huawei. Hlavně první jmenovaná, která raketově roste, dokáže nabídnout parametricky podobné telefony za značně nižší ceny. Také jejich telefony se na výsledcích kolekce S6 (pro Samsung neradostných)nemalou měrou promítly.


Témata: Samsung