Bakterie budou nabíjet mobily. Prototyp již funguje

aktualizováno 
Obyvatelé opuštěných částí Afriky mají naději, že si v budoucnu zavolají mobilním telefonem i ze svého domova. Tým amerických studentů totiž vyvinul speciální technologii, díky níž by mohla být baterie nabíjena za pomoci bakterií rozkládajících organické látky.

Minimální přístup k elektrické síti by pro používání mobilů v Africe nemusel být žádnou překážkou

Jak jsme vás již během několika předešlých měsíců informovali, Afrika v současné době zažívá takzvaný „boom“ mobilních telefonů. S pomocí nejrůznějších mezinárodních organizací se tak komunikační nástroj známý především z vyspělých států světa dostává i k těm nejchudším lidem. Ačkoliv bychom mobil nalezli v čím dál větším počtu afrických domácností, málokde bychom si s ním mohli doopravdy zatelefonovat – byl by totiž nenabitý.

Elektrická síť není třeba, stačí organická hmota

Mnoho obyvatel tohoto kontinentu nemá vůbec přístup k elektřině; například v Ugandě bychom elektrickou zásuvku našli u méně než 1 % všech domácností.  Se zajímavým řešením tohoto problému přišli studenti z Technologického institutu v Massachusetts. Vyrobili totiž prototyp mikrobiálního elektrochemického článku (v angličtině MFC – microbial fuel cell), který k napájení mobilních telefonů vůbec nepotřebuje elektřinu, uvádí internetový server NewScientist.com.

Tým studentů, který vynalezl BioVolt

A jak vše funguje? Speciální články využívají elektrony, které produkují bakterie rozkládající organickou hmotu, k výrobě vlastní elektřiny. Prototyp zařízení, které vývojový tým studentů nazval BioVolt, by tak vedle napájení mobilních telefonů mohl naleznout využití například v bateriích MP3 přehrávačů, PDA či jiných kapesních zařízeních.

Cena? Pouhé dva dolary

V rámci všech pokusů o vývoj podobné technologie v minulosti vždy úspěch zhatila vysoká výrobní cena. Do těchto článků se totiž používají katalyzátory z drahé platiny, což pro použití mezi Afričany nepřipadalo v úvahu. Vynálezci z Massachusetts však platinu nahradili něčím jiným. O co se jedná, je však vzhledem k probíhajícím jednáním s patentovým úřadem veřejnosti zatajeno. Zástupci vývojového týmu však tvrdí, že pořizovací cena jednoho článku BioVoltu by neměla přesáhnout dva dolary.

Podle dostupných informací by sice jeden takový článek dobil baterii mobilního telefonu přibližně až za šest měsíců, ale nic nebrání ke spojení většího množství článků, čímž se výsledná doba napájení zásadně zkrátí. Vývoj této velmi zajímavé technologie stále pokračuje a pokud se vše americkým studentům vydaří, nabíječka už nebude potřeba – postačí celuóza z rostlinného odpadu.

Zdroj: NewScientist.com

Nejčtenější

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Samsung zuří. Klíčové patenty skládacího smartphonu mu měli prodat do Číny

Rozkládací smartphone Samsung

Vypadalo to, že Samsung bude mít se skládacími smartphony technologický náskok. Jenže teď mu hrozí, že čínská...

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Porazí Huawei poprvé iPhony a Samsungy? Rozhodněte Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Další z rubriky

Stvořili chytré výpočetní monstrum. Snapdragon 8150 smete všechny

Výsledky Snapdragonu 8150 v benchmarku AnTuTu

Huawei při představení svého aktuálně nejrychlejšího čipu nešetřil superlativy. Kirin 980 totiž měl být tím, kdo s...

Miliony mobilů končí v šuplících, kvůli vzpomínkám se jich nechceme zbavit

Ilustrační snímek

V českých domácnostech se podle odhadů nachází zhruba deset milionů nepoužívaných mobilů. Majitelé je do šuplíků...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Najdete na iDNES.cz