Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AvantGo pro Psiony - jak na to jednoduše

aktualizováno 
Společnosti provozující placený obsah si svoje programy chrání jen velmi slabě. Následující studijní příklad od jednoho z našich čtenářů ukazuje, jak by bylo možné zprovoznit AvantGo kanály na Psionech... -itr-

Mnozí uživatelé Psionů nedají na své 'mašinky' dopustit; jedno se však konkurenčním platformám odepřít nedá - bohaté softwarové vybavení. Postupem času jsem našel obstojné programy snad na vše, co jsem hledal. Jediné, co mi chybělo, byly internetové kanály. Sledování jízdy metrem mě jako rodilého maloměšťáka přestalo po týdnu bavit, proto jsem začal pátrat po AvantGo prohlížečce pro Psiony. A jako nejeden jsem nalezl pouze zprávy, že se chystá, případně že existuje jakési Java udělátko, které ale díky Javě zabere polovinu paměti.

Ovšem jedna z AvantGo alternativ pro Psiony existuje. Program, který slouží mimo jiné i na čtení elektronických knih - Mobipocket. Tuto poměrně podařenou prohlížečku můžete stáhnout z adresy http:/www.mobipocket.com. Instalační program nejprve nainstaluje čtečku přímo do vašeho Psionu, a pak také obslužný program pro Windows. Mimochodem, Mobipocket se stále vyvíjí a vylepšuje, například v poslední verzi se velmi zlepšila práce s tabulkami a obrázky.

Mobipocket ovšem funguje trochu jinak než známý AvantGo. Neumožňuje totiž vytvářet vlastní kanály. Pokud chce provozovatel webu zpřístupnit svůj obsah, musí se (a pravděpodobně ne zdarma) dohodnout s provozovatelem Mobipocket.com. Pokud tedy zvolíte v programu funkci ‚eNews ‘, dostanete na výběr z několika desítek kanálů, mezi nimi ovšem není žádný český. Ovšem netřeba truchlit. Pokud Mobipocketu trochu pomůžeme, můžeme mít za chvíli ve svém Psionu i oblíbené české servery.

Mobipocket si totiž při přidání kanálu stáhne XML soubor s příponou enews, ve kterém je popsáno, odkud se mají informace stahovat. Způsob stahování je pak podobný jako u obdobných stahovačů - je zde zadána adresa, do jaké úrovně se má web procházet, můžeme také povolit procházení pouze pro určité adresáře, případně zakázat načítání obrázků. Příklad, jak vypadá soubor pro server Mobil.cz:

<?xml encoding="iso-8859-1"?>

<site>

<webcompanion-config action="ignore">

   <enews name="mobil"

       xml-extraction=""

       xsl-rendering="http://www.mobipocket.com/MobiDownload/eNewsV3/TVGids/TVGids.xsl"

      periodicity="1 day">

   <title>Mobil.cz</title>

      <enewsitem name="Headlines" selected="yes">

          <title>Mobil</title>

      </enewsitem>

   </enews>

</webcompanion-config>

<SEC action="section">

    <website action="download-site" max-levels="2" get-pics="no">

   <url>http://www.mobil.cz/avantgo.html</url>

   <restrict-to>http://www.mobil.cz/</restrict-to>

    </website>

  </SEC>

</site>

Pokud budete chtít vytvořit vlastní soubor, zajímá vás hlavně sekce <SEC>, do které je nutné vložit vlastní správnou URL adresu a další parametry. Jedinou vadou na kráse je nutnost použití XLS stylu přímo ze stránky Mobipocketu; používám styl z TVGids, který nedělá kromě přidání vlastní hlavičky vůbec nic.

Takto vytvořený soubor již jednoduše vložíte do programu volbou ̈Add a local enews filë, případně na něm poklepete v průzkumníku a Mobipocket provede jeho automatické přidání. Soubor s definicí kanálů může být komplexnější, je například možné definovat podkanály a podobně, ovšem já jsem si vystačil s touto jednodušší variantou.

Samotné stažení kanálu a jeho nahrání do Psionu proběhne po stisku tlačítka Update - a po chvíli se můžete radovat i vy, že váš přístrojek umí zase něco nového.

A jako závdavek nabízím moji kolekci oblíbených serverů, které si můžete přímo přidat do Mobipocketu – najdete je na stránce http://www.sarson.cz/mobipocket/. Soubory je nutné stáhnout na disk a nainstalovat z disku (nestačí kliknout na link, je třeba stisknout pravé tlačítko zvolit “Uložit jako…“). Pokud vytvoříte nějaký nový enews soubor, můžete mi ho poslat a já ho na stránku přidám. Přeji vám příjemné čtení - někdy se ovšem vyplatí se v tramvaji či metru porozhlédnou a potěšit svůj zrak i jinými radostmi, než jsou zprávy všedního dne ... :-)

 

 

Poznámka redakce Palmare.cz :

Tento zveřejněný text je příspěvkem našeho čtenáře a zveřejňujeme ho pouze ze studijních důvodů. Upozorňujeme čtenáře, že pokud by postupovali podle něho, dopustili by se pravděpodobně porušení autorských práv.

 
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...Najdete na iDNES.cz