Autobus už nezmeškáte, jeho aktuální polohu uvidíte na mobilu či internetu

aktualizováno 
Čekání na autobus může být díky navigaci GPS mnohem pohodlnější. Jedním pohledem na displej mobilu zjistíte, zda autobus do stanice přijede včas, nebo bude mít zpoždění.

Autobusy v Chicagu bude možné sledovat pomocí GPS. | foto: Profimedia.cz

Dopravní podnik amerického Chicaga vybaví všechny své autobusy navigačním systémem GPS (Global Positioning System), který umožní sledovat na internetu, kde se vůz právě nachází.

Z počítače doma nebo v zaměstnání nebo z mobilního telefonu s přístupem na internet budou cestující také moci zjistit odhadovaný čas, kdy dorazí na jejich zastávku, aby předešli dlouhému čekání.

Doprava bude plynulejší

Po testech, které začaly loni v srpnu, budou v prvních autobusech instalována navigační zařízení letos v létě. Začátkem příštího roku by už jimi mělo být vybaveno všech 2000 městských autobusů na 154 linkách s více než 12 000 zastávkami v Chicagu a jeho 40 příměstských částech, uvedl deník Chicago Tribune.

Městský dopravní úřad CTA je podle listu prvním dopravním podnikem ve Spojených státech, který navigační systém využívá v tak rozsáhlém měřítku. CTA chce novým opatřením také předcházet shlukům autobusů, kdy jich najednou přijede několik a poté dlouhou dobu nejede žádný.

"Nyní netušíme, kde se naše autobusy zrovna nacházejí, víme jen, kde by měly být podle jízdního řádu," cituje deník prezidenta CTA Franka Kruesiho. Nový sledovací systém podle něho zásadně změní způsob řízení autobusové dopravy.

Informace budou chodit emailem i na mobil

Informace o příjezdu na každou zastávku budou na internetové stránce CTA obnovovány vždy po 15 sekundách. Nová služba také cestujícím umožní objednat si automatické vzkazy do elektronické pošty, které je upozorní, když jejich autobus dorazí na některou z předcházejících zastávek, aby tak mohli včas dojít na tu svoji. V plánu je i stejná služba pro mobilní telefony.

Údaje o odhadovaném čase příjezdu autobusu získané prostřednictvím GPS by se měly časem objevit i na obrazovkách umístěných na nejrušnějších zastávkách. Nový systém přijde město na 24 milionů dolarů. Jen za loňský rok využilo autobusů v Chicagu na 300 milionů zákazníků.

Praha podobný systém nezamítá

Dopravní podnik hlavního města Prahy používá GPS navigaci ve svých vozech již delší dobu. "Autobusy máme vybaveny tzv. pasivními GPS přijímači. Tento systém však slouží prozatím jen našim dispečerům pro interní kontrolu dopravy," řekla pro iDNES.cz Michaela Kuchařová, tisková mluvčí DPP.

Dodala také, že možnost budoucího nasazení stávajícího systému pro koncové zákazníky dopravní podnik nezamítá. Poukázala ale na finanční náročnost řešení. "Primárně bude toto zařízení sloužit interně k řízení autobusové dopravy. V budoucnu bychom mohli o zpřístupnění aplikace pro koncové zákazníky uvažovat, šlo by ale o finančně náročnou investici," řekla.

Autoři: ,

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Patent Applu na reálnou navigaci

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat...

Aplikace Mapy.cz předbíhá Google, už umí vyhledávat i off-line

Mapy.cz nyní přidávají možnost vyhledávat offline

Nová aktualizace aplikace Mapy.cz přináší několik zásadních změn. Tou nejzásadnější je možnost vyhledat nejbližší...

Lahůdku pro motorkáře vyzkoušela vespařka

Motorkářská navigace TomTom Rider 40

Dát otestovat navigaci pro drsné motorkáře holce s vespou chtělo zřejmě nemálo kuráže a trochu toho redakčního smyslu...

Najdete na iDNES.cz