Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Austrálie s mobilem od A do Z

aktualizováno 
Jeden z krajanů, který právě pracuje v Austrálii, nám poslal velmi podrobný popis tamních cen i obecných podmínek mobilního telefonování. Inspirativní čtení o tom, co by u nás mohlo být lepší, i o tom, co nikdy Austrálie mít nebude. Komplexnější materiál jste ještě nečetli.

Austrálie je země vzdálená a pro mnoho lidí má téměř magický nádech. Je to země nekonečných pouštních pustin, deštných pralesů, ale i měst plných mrakodrapů. Pokud se rozhodnete Austrálii navštívit, ať už z jakéhokoliv důvodu, bude vás jistě zajímat, jak je to zde s mobilními telefony. První dobrou zprávou bude, že zde funguje stejný standard jako v Evropě, GSM (900/1800 MHz). Nemusíte proto svůj telefon nechávat doma, klidně si ho vezměte s sebou.
 

Volání z ČR do AU:

  pevná špička mobil špička pevná mimo špičku mobil mimo špičku
Eurotel Go 52 52 52 52
Eurotel NetCall *55 13,60 13,60 13,60 13,60
Oskarta 9,98 9,98 9,98 9,98
Paegas Twist 36 36 36 36
Paegas Twist (I-Call) 15 15 15 15
Telecom (Home Standard) *) 9,10 11,90 8,00 11,90
Telecom Xcall (HS) **) 9,10 11,90 5,60 9,90

*) špička 7,00 - 19,00
**) nižší ceny platí mimo špičku (17,00 - 7,00) + víkendy a svátky

Operátoři a pokrytí

V Austrálii funguje více než 12 milionů mobilních telefonů, při celkovém počtu obyvatel 19 mil. je tak mobilních kolem 65% populace. Původní analogová síť AMPS byla od roku 1999 postupně Sydney a Harbour Bridge nahrazována digitálním systémem CDMA, který tak začal fungovat paralelně s GSM. Vláda se tehdy dohodla se všemi operátory, že nebudou nikde rušit své sítě, dokud nevybudují nové, aby obyvatelé nepřišli třeba o své jediné spojení se světem.
V České republice jsme zvyklí, že se před signálem GSM téměř nikde neschováme, ale představte si, jaké to je, budovat síť na území o 100 krát větší rozloze! Na mapě pokrytí tak najdete tu a tam nějaký signál, na plně vybarvené plochy můžete rovnou zapomenout. Ono ani není potřeba pokrývat tak velké území, 60% obyvatel žije v osmi největších městech a signálu se dostává více jak 90% populace. Kromě měst jsou pokryty hlavní dálnice (města jsou od sebe vzdálena stovky nebo tisíce kilometrů), do buše už ale budete potřebovat satelitní telefon.

V Austrálii fungují tři hlavní mobilní operátoři, Telstra, Optus a Vodafone, čtvrtý Orange provozuje pouze síť CDMA a chystá se na 3G, Virgin a několik dalších společností nabízí služby některého z operátorů pod vlastní značkou a s vlastními cenami, tak jako to známe například z Německa (Virgin - Optus). 25. září 2001 byla zavedena přenositelnost čísla, a tak zde nemusíte při změně operátora tisknout nové vizitky.

Vládní dotace

Australská vláda to s mobilními telefony myslí vážně a obyvatelé jí leží na srdci. Proto byl schválen projekt v hodnotě $25 mil. dolarů (475 mil. Kč), který by měl zajistit téměř 100% pokrytí 11 nejdůležitějších dálnic signálem GSM. V současné době na dálnicích již signál existuje a Vodafone, který vyhrál tendr, bude spojení vylepšovat. Pro vaši představu, zmíněných 11 dálnic tvoří téměř 10 tis. km a jejich okolí často není obydlené. Zákazníci ostatních operátorů nepřijdou zkrátka, protože budou moci zlepšeného pokrytí využít díky vnitrostátnímu roamingu, což bylo součástí vládní zakázky.

Podobná částka bude investována také pro pokrytí 132 měst s méně než 500 obyvateli. Tento projekt vyhrála Telstra, která zde bude budovat převážně síť CDMA. Další podobné projekty budou pravděpodobně následovat.

TelstraTelefonní budka
Bývalý monopolní operátor (51% podíl stále státní), který se po deregulaci cen pevných linek a uvolnění trhu v roce 1997 transformoval na moderního telefonního operátora, který nabízí široký sortiment služeb. Stále provozuje většinu pevných linek v zemi, také telefonní budky jsou až na výjimky všechny od Telstry. Narozdíl od těch našich přijímají telefonní karty i mince a některé umožňují odesílání SMS. Telstra má také pochopitelně nejlepší pokrytí signálem pro mobilní telefony, a to jak GSM (95%), tak CDMA (97%), který pokrývá území 16x větší než naše republika. Síť CDMA nabízí kromě omezeného mezinárodního roamingu (Japonsko, Hong Kong, Korea a Nový Zéland) stejné služby jako GSM, ve městech se s její nabídkou ale téměř nesetkáte. Mnoho lidí, kteří navštíví Austrálii, nemá o druhém standardu ani tušení. Síla CDMA sítě Telstry je v její rozsáhlosti, má totiž největší pokrytí. Telstra má stále kolem 50% mobilních zákazníků.

Optus

Druhá největší společnost, která zahájila provoz v roce 1992, rozšířila minulý rok počet zákazníků své GSM sítě o zákazníky Hutchison Telecommunications (Orange). Dnes je silným hráčem v asijsko - pacifickém regionu a v Austrálii nabízí mobilní i pevné telefony, provozuje vlastní optické kabely včetně podmořských, kabelovou televizi, satelitní služby a další. Jeho mobilní síť si může vychutnat 94% populace a třetina všech mobilních zákazníků v zemi ji také využívá. Optus byl první, kdo pokryl všechny podzemní stanice metra v Melbourne a v Sydney dokonce i tunel na trase k letišti. Provozuje také CDMA síť.

VodafoneDobíjecí kupón
Největší mobilní společnost na světě, pocházející z Británie, má podíl ve 28 operátorech na pěti kontinentech, Austrálii nevyjímaje. Provozuje zde třetí síť, která byla spuštěna roku 1993 s nabídkou služeb ve městech Sydney, Melbourne a Canberra. Dnes může její signál využít 92% Australanů. Podíl operátora na trhu je 18% a kromě GSM sítě úspěšně prodává telefony pro svoji satelitní síť Globalstar, která je pro mnoho lidí v nekonečných dálavách nepostradatelným pomocníkem.

Služby

Operátoři nabízejí vždy několik tarifů, které jsou odlišeny cenou začínající na $10 až po $500 u business tarifů. Částku, kterou měsíčně zaplatíte, můžete také celou provolat. Řekl bych, že jsou nabídky přehlednější než u nás. V nabídce jsou rovněž předplacené karty. Operátoři nabízejí běžné služby, jako WAP, GPRS a podobně. Právě tyto služby jsou tu jaksi navíc a marketingová oddělení si s nimi nedělají moc starostí, a tak většinou stojí stejně u všech tarifů i předplatných karet. Podobně je to i s odesíláním SMS nebo hovory do zahraničí, za které dokonce zaplatíte stejně jako při volání z pevné linky, pokud ji daný operátor nabízí. O tom si můžeme u našich předplacených karet nechat jenom zdát nebo použít internetové volání. U většiny služeb, ať už se jedná o běžný hovor nebo WAP, zaplatíte poplatek za spojení. Telefony se prodávají blokované, například Optus vám váš přístroj během prvních 12 měsíců od aktivace odblokuje za $200 Na internetu můžete běžně sledovat váš účet a také ho hned pomocí karty zaplatit. Posílání SMS z webu není běžně nabízená služba a když, tak placená (strhává se vám po přihlášení z účtu, stejně jako když posíláte z telefonu).

Roaming

Pokud plánujete jenom krátkou návštěvu Austrálie, pravděpodobně si nebudete chtít zařizovat zdejší číslo a spokojíte se s roamingem. Všichni tři naši operátoři roaming v AU nabízejí. Například Paegas roamuje se všemi zdejšími operátory, a tak si můžete vybrat (ceny volání se liší jenom u tarifů). Před nějakou dobou tu bylo možné z Paegasu naroamovaného na Vodafone odesílat SMS do Čech zdarma. Pokud nevlastníte některý z tarifů, asi na volání domů při pohledu na tabulku s cenami rychle zapomenete. Zbývá proto posílání SMS; Paegas Twist i Eurotel Go shodně po 18 Kč, Oskar umožnil odesílání SMS v zahraničí teprve v minulých dnech, pro Austrálii je cena 10 Kč.
 

Volání z AU do ČR (roaming):

  volání sestavovací poplatek příchozí hovor SMS
Eurotel GO 110 15 100 18
Oskarta 70 0 9,98 10
Paegas Twist 140 15 36 18

První věc, která vás po výstupu z letadla překvapí, je fungující služba Cell Info; na displeji telefonu uvidíte místo jména operátora název místa, kde se právě nacházíte. Tuto vlastnost mají všichni operátoři a ze začátku ji oceníte hlavně v metru, kde vám bude telefon ukazovat názvy stanic, kterými právě projíždíte :) Později budete pobaveně sledovat displej, na kterém bude svítit například i název obchodu, ve kterém zrovna nakupujete, a nakonec si na tuto funkci zvyknete. Je příjemné vědět, kde se nacházíte, jak se to které místo jmenuje.

Pro přepočet byl použit kurz 19 Kč za jeden klokaní dolar (AUD). Při srovnávání cen uvažte, že jsou v Austrálii zhruba 4× vyšší platy než u nás.

Zítra budeme nakupovat předplacenou kartu a podíváme se na ceny volání po Austrálii i do Čech a nezapomeneme na další komunikační možnosti a služby u protinožců. Pokud se chystáte do Austrálie, lepšího průvodce nenajdete.
 

Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Další z rubriky

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Google koupil Apple za 9 miliard dolarů?
Svět se nestačil divit. Google koupil Apple, psaly burzovní zprávy

O menší šok na burze se postaral známý akciový index světa, Dow Jones. Omylem totiž vydal falešnou zprávu, že firma Google koupila za směšných 9 miliard dolarů...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.