Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ATEUS-OMEGA: ústředna s chytrou GSM bránou

aktualizováno 
Mezi zařízení, která dokážou využívat služby GSM sítí, se řadí ipobočkové telefonní ústředny. Dnes si představíme výrobek české firmy 2N.

Mezi zařízení, která dokážou využívat služby GSM sítí, se řadí i pobočkové telefonní ústředny. Propojení analogové sítě s veřejnou mobilní sítí prostřednictvím GSM brány přináší několik výhod. Na síť GSM můžete volat z obyčejného stolního telefonu za tarif GSM-GSM. Z jednoho GSM telefonu, který má svá nejlepší léta již za sebou, volají všichni pracovníci firmy nebo úřadu a zákazník se dovolá přímo na mobil i jim, přestože nemají každý svůj.

Zpřístupnění sítě GSM uživatelům pobočkové telefonní ústředny ušetří nemalé peníze. Přímým voláním GSM-GSM se totiž vyhnete drahému přechodu z pevné sítě, levnější bude také volání např. z Prahy majiteli mobilu, který má kancelář v Beskydech. Díky Paegas Internet Call výrazně ušetříte i za mezinárodní spojení. Úspory, které v rámci pobočkové ústředny získáte, se pohybují v rozmezí 50%-80%, takže se GSM brána určitě vyplatí.

Na první pohled jednoduché - k ústředně připojíte GSM bránu a peníze by se měly sypat zpět do Vaší kapsy. Ale ve skutečnosti to tak jednoduché není. Ne každý uživatel ústředny si zapamatuje, kdy volat pře pevnou síť, kdy přes EuroTel a kdy přes Paegas. Když si to zapamatuje, změní se ceny a telefonní účty opět narostou.

Řešení se dá vždy nějaké najít. Pobočková ústředna ATEUS-OMEGA,   výrobek české firmy 2N má kromě vestavěné GSM brány hlídací program Šetřící automat.

Tento program při správném nastavení neponechá nic náhodě a přemýšlí za nepřemýšlícího uživatele. Číslo vytočené na obyčejném telefonu ústředna přijme, porovná s volacími znaky v tabulkách, vybere nejlevnější linku pro spojení a hovor nasměruje tam. Každý, kdo vytočí 038, dostane pevnou síť, po vytočení 0602 zase EuroTel. Až sem je řešení celkem snadné. Šetřící automat umí ale více. Jako příklad může posloužit česká firma s partnerem v Německu. Ústředna po vytočení čísla, např. 004940202020, pozná, že se jedná o mezinárodní hovor a podle volacího znaku zjistí, že pro tuto zemi může využít levnější Paegas Internet Call. Šetřící automat tedy vyzvedne GSM bránu, vytočí 42 a volbu doplní Vámi voleným číslem. V jiných případech může část původního čísla vynechat nebo zaměnit a hovor směrovat na další síť, jak ukazuje obrázek. Človíček, který původní číslo vytočil, o tom nemusí vůbec vědět. Dozví se to až podle nižšího telefonního účtu nebo pokud se nepodaří navázat spojení levnou cestou. Ústředna mu totiž příjemným hlasem oznámí Dražší hovor a vytočí původně volené číslo do pevné sítě.

ateus.jpg (43574 bytes)
Takto funguje princip "Šetřícího automatu" - například v Německu se tato metoda používá i pro výběr operátora dálkových volání a s liberalizací trhu se s ní budeme sektávat stále častěji.

Úsporu, kterou se ATEUS-OMEGA chlubí, dosahuje prostřednictvím dvou vestavěných GSM bran (volitelné moduly, stejně jako vnější a vnitřní linky), případně s dalšími připojenými externími branami. Zajistí tak dostatečnou hovorovou kapacitu s oběma sítěmi GSM pro všech až 50 vnitřních uživatelů. Šetřící automat doplňuje ještě modul internet telefonie, který pro provoz nepotřebuje počítač. Ale to už je zase na další povídání o možnostech ústředen Ateus-Omega nasazených do jakéhosi larválního stádia IP telefonie.

Ústředny Ateus-Omega u nás prodává firma 2N a existuje pro ně dokonce speciální web.

Autor:


Témata: Liberalizace

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Najdete na iDNES.cz