Špičkový ASUS ZenFone AR podporuje virtuální a rozšířenou realitu

Špičkový ASUS ZenFone AR podporuje virtuální a rozšířenou realitu | foto: asus.com

Byl to trhák, dnes je drahým smartphonem s podporou virtuální reality

  • 2
Na český trh vstupuje Asus ZenFone AR, výkonný smartphone, podporující technologie rozšířené a virtuální reality. Zaujme displejem s vysokým rozlišením, rychlým procesorem nebo trojicí kamer na zádech. Nemile pak překvapí cenou téměř 25 tisíc korun.

Ačkoli prodej ZenFonu AR u nás startuje teprve nyní, nejde o žádnou horkou novinku. Přístroj byl totiž hlavní hvězdou prezentace výrobce už na lednovém veletrhu CES v Las Vegas, kde Asus předvedl třeba i zajímavý ZenFone Zoom S s duálním fotoaparátem (více zde).

Výbava se samozřejmě nezměnila a vzhledem k načasování je zřejmé, že uvnitř smartphonu nemůže být aktuálně nejvýkonnější Snapdragon 835, ale verze 821, která se shodou náhod vůbec poprvé objevila v jiném zenfonu (více zde).

Čtyřjádrovému procesoru architektury Kryo sekunduje grafický čip Adreno 530 a 6 GB operační paměti a 128GB úložiště, které navíc půjde doplnit o paměťovou kartu. V takovém případě už ovšem telefon nepojme druhou SIM, slot je totiž hybridní.

První smartphone s 8 GB RAM. Ale ne u nás

Kromě uvedené verze se nový zenfone vyrábí i v silnější konfiguraci 8 GB RAM/256 GB interní paměti a je tak vůbec prvním smartphonem s takto mamutí dávkou operační paměti. Mnohé stolní počítače nebo notebooky tolik paměti nemají, a to rozhodně nemusí jít o muzejní kousky.

Silnou stránkou telefonu je také jeho displej. Má úhlopříčku 5,7 palce a rozlišení QHD (1 440 × 2 560 obrazových bodů), což znamená jemnost zobrazení 515 PPI. Navíc se jedná o Super AMOLED jednotku s výrazným podáním barev a vůči běžnějšímu LCD i úspornějším provozem.

Hodně zajímavé jsou i parametry zadního fotoaparátu. Už jsme si pomalu zvykli, že duální fotoaparáty se ve smartphonech alespoň vyšší střední třídy zabydlují stále častěji, ovšem ZenFone AR má na zádech objektivy rovnou tři a Asus tomuto ucelenému optickému systému říká TriCam.

Neslouží však primárně pro fotografování, ale právě pro využití v oblasti virtuální a rozšířené reality. K tomu smartphone potřebuje dostatek výpočetního výkonu, panel s vysokým rozlišením a pak i pokročilý fotoaparát a senzory. A tyto požadavky nový zenfone bezezbytku splňuje.

Optika, která sleduje pohyb a měří vzdálenosti

K focení slouží primární šestičlenná optika s 23MPix snímačem (čelní má rozlišení 8 MPix), světelností f/2.0 a čtyřosou optickou stabilizací. Senzor má velikost 1/2,6", každý pixel (buňka) pak rovný jeden mikrometr. Kromě běžného autofokusu umí foťák ostřit také laserem nebo fázovou detekcí (systém TriTech). Fotomodul si poradí i s videi v rozlišení 2 160p při rychlosti 24 snímků/s.

Druhá optika sleduje pohyb objektu, třetí pak s využitím infračerveného portu umí měřit skutečnou vzdálenost přístroje (uživatele) od okolních objektů.

A právě to je jedna z funkcí slibného Project Tango od Googlu. U smartphonu Lenovo Phab2 nás zatím tyto schopnosti příliš nepřesvědčily - uvidíme, jak si povede ASUS s podstatně silnějším procesorem.

Rozšířená realita využívá samozřejmě i běžných senzorů (gyroskop nebo akcelerometr), a to prostřednictvím nejrůznějších herních titulů, využít se dá i pro navigaci v budovách.

ZenFone AR je vůbec prvním smartphonem, který zároveň podporuje i Google Daydream, tedy virtuální realitu, k čemuž jsou ovšem nutné speciální brýle.

Podobně jako ZenFone Zoom S se i model AR chlubí pokročilou audio výbavou s výkonnými reproduktory, nahráváním a reprodukcí audia v Hi-Res kvalitě, duálním mikrofonem s redukcí okolního šumu i vestavným přijímačem FM rádia.

Nejtenčí smartphone s podporou Tanga

Asus připomíná, že ZenFone AR je s pasem 8,9 mm dosud nejtenčím smartphonem podporujícím Project Tango. Půdorysné rozměry 77,4 × 158,7 mm odpovídají jiným smartphonům se stejně velkým displejem. Hmotnost činí 170 gramů, a to včetně 3 300mAh akumulátoru s funkcí USB OTG (telefon funguje jako powerbanka a umožňuje i připojení dalších periferií) a podporou rychlého nabíjení BoosMaster (z nuly na 60 procent se článek dobije za 39 minut).

Nutno říci, že zatímco v lednu v Las Vegas způsobil ZenFone AR značný rozruch a byl nejvýkonnějším na CESu představeným smartphonem, téměř půl roku na to už jeho výbava tak neuvěřitelně nepůsobí. I proto je nepříjemným překvapením hodně vysoká cenovka, na českém trhu činí 24 990 korun.