Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apple se stal druhým největším výrobcem smartphonů na světě

aktualizováno 
Apple je nová štika v rybníce s chytrými telefony. Ve třetím čtvrtletí vzrostly této firmě prodeje o více než 500 procent a stala se druhým největším producentem smartphonů. Apple přitom nabízí pouze jediný model.

Apple iPhone 3G | foto: Apple

Podle analytické společnosti Canalys se ve třetím čtvrtletí letošního roku celosvětově prodalo 39,9 milionů smartphonů. Chytrým telefonům patří mezi všemi prodanými mobily 13 procent trhu, což je o dvě procenta více než v předešlém čtvrtletí. Jasným trendem na poli smartphonů jsou přístroje s dotykovým displejem.

Ve Spojených státech se prodeje chytrých telefonů oproti loňskému roku zdvojnásobily. Na trzích EMEA (Evropa, Střední Východ a Afrika) se prodeje zvedly o 21 procent, za což může zejména zvýšení prodejů o 43 procent ve střední a východní Evropě. Pouze Asijsko-pacifický region zaznamenal pokles o 18 procent.

První Nokia, Apple už druhý

První místo mezi producenty chytrých telefonů si stále drží Nokia. Ta však jako jediná zaznamenala meziroční pokles, a to o 3,4 procenta. Nokia prodala ve třetím čtvrtletí celkem 15 485 690 smartphonů a patří jí 38,9 procent trhu. V loňském roce jí však patřila více než polovina trhu – 51,4 procenta. Nokia by měla pokles prodejů odvrátit s novými smartphony s dotykovými displeji.

iPhone 3G potvrdil předpoklady nového hitu mezi chytrými telefony a Apple se tak stal ve třetím čtvrtletím druhým největším výrobcem smartphonů. Prodeje Apple oproti stejnému období v minulém roce vzrostly o enormních 523 procent. Apple prodal ve třetím čtvrtletí 6 899 010 iPhonů a patří mu 17,3 procent trhu, což je nárůst tržního podílu o 13,7 procenta.

Prodeje smartphonů 3Q 2008 - Podíly výrobců

Třetí skončila kanadská společnost RIM, výrobce komunikátorů BlackBerry. RIM prodal 6 051 730 chytrých mobilů a patří mu 15,2 procent trhu. Prodeje RIM vzrostly oproti stejnému období v loňském roce o 83,5 procent. Analytici předpokládají, že se RIM vrátí na druhou pozici největších výrobců s nástupem modelu Storm s dotykovým displejem.

Motorola obsadila čtvrté místo, a to především díky chytrým telefonům s operačním systémem Linux. Motorole patřil ve třetím čtvrtletí tržní podíl 5,8 procenta, což znamená 2 313 930 prodaných smartphonů. Celkově Motorole rostly prodeje o 12,4 procenta. Tržní podíl Motorole poklesl o 0,8 procenta.

Tchajwanské HTC si ve třetím čtvrtletí připsalo znatelný růst prodejů o 171,4 procenta. HTC skončilo na pátém místě a prodalo 2 308 210 smartphonů. HTC má stejný tržní podíl jako Motorola. Ten však na rozdíl od Motoroly vzrostl oproti minulému roku o 3,1 procenta.

Všichni ostatní výrobci prodali 6 791 530 kusů chytrých telefonů, což znamená tržní podíl 17 procent. Prodeje všech ostatních výrobců však oproti stejnému období v loňském roce klesly o 13,1 procenta. Klesl i tržní podíl, a to o 8,1 procenta.

Symbian vládne, OS X roste

Operačním systémům vládne Symbian, i když zaznamenal kvůli menšímu zájmu od japonských výrobců pokles prodejů o 12,4 procenta. Celkem se prodalo 18 583 060 smartphonů se Symbianem. Tržní podíl klesl chytrým telefonům se Symbianem o citelných 21,5 procenta.

Operační systém OS X od Apple obsadil druhou příčku. Jelikož operační systém OS X nepoužívá nikdo jiný než Apple, jsou růsty a tržní podíly stejné jako v pořadí výrobců. To samé platí o operačním systému od RIM.

Prodeje smartphonů 3Q 2008 - Podíly operačních systémů

Na čtvrtém místě skončil operační systém Windows Mobile od Microsoftu. Smartphonů s Windows Mobile se prodalo celkem 5 425 470 kusů, což znamená tržní podíl 13,6 procenta. Tržní podíl vzrostl o 1,4 procenta. Celkově Microsoft zaznamenal nárůst prodejů o 42,9 procenta.

Linux obsadil páté místo s 2 028 490 prodanými smartphony. Linux zaznamenal nárůst prodejů o 49 procent a ve třetím čtvrtletí mu patřil tržní podíl 5,1 procenta. Tržní podíl narostl oproti stejnému období v loňském roce o 0,7 procenta.

Všechny ostatní operační systémy mají ve třetím čtvrtletí tržní podíl pouze 2,2 procenta, což znamená 862 340 prodaných telefonů. Všechny ostatní operační systémy zaznamenaly růst prodejů o výrazných 131,7 procent.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...Najdete na iDNES.cz