I ve španělské sporu šlo o kopírování designu tabletu iPad

I ve španělské sporu šlo o kopírování designu tabletu iPad | foto: apple.com

Apple prohrál soud o design tabletu s malou španělskou firmou

  • 144
Americký Apple se v posledních týdnech vezl na vítězné vlně soudních sporů, soudy vydávaly předběžná opatření v jeho prospěch. Nově ale kalifornská firma prohrála spor s malou španělskou společností. A další bitvy s podstatně většími soupeři Apple čekají v následujících týdnech.

Malá španělská společnost NT-K, která vyrábí tablety s Androidem, ukázala, že Apple nemusí být vždy na vítězné straně. Americká firma sice nejprve dosáhla předběžného opatření a tablety NT-K se nemohly do Španělska dovážet (jsou vyráběny v Číně). Firma se dočasně dostala i na evropskou černou listinu plagiátorů.

Apple navíc na firmu podal kvůli kopírování i trestní oznámení a ze sporu tak udělal kriminální případ. Podle právníků Apple si tedy měl jít za kopírování (nebo spíše padělání, dle chápání Apple) jeho produktů někdo "sednout".

Jenže právě tato taktika se gigantu nevyplatila. Zatímco řada menších španělských společností nátlaku Apple podlehla, NT-K se bilo za svou pravdu a u soudu vyhrálo. Zrušeno bylo i předběžné opatření.

NT-K teď po Apple žádá odškodnění za ušlý zisk, kompenzaci právních nákladů a také kompenzaci za poškození dobrého jména společnosti. Vzhledem k tomu, že soudy uznaly předběžné opatření jako neoprávněné, Apple bude muset NT-K zaplatit, otázkou jenom zůstává kolik. A kdy. Spory se pochopitelně mohou protahovat. Zajímavostí je, že Apple vůči NT-K uplatňoval stejný průmyslový vzor společenství, kvůli kterému se nemohou prodávat tablety Samsung v Německu.

Apple navíc může mít ve Španělsku ještě větší problémy. Firma NT-K na něj totiž podala stížnost u tamní obdoby antimonopolního úřadu. Ve stížnosti tvrdí, že Apple pomocí nekalých praktik zastrašuje konkurenci. Apple totiž trestním oznámením vyhrožoval i řadě dalších menších španělských firem, ty většinou své tablety stáhly a podvolily se tak jeho diktátu.

Právě možnost následných postihů v rámci celého španělského trhu je důvodem, který umlčuje spekulace, že si Apple třeba chtěl na jedné menší firmě vyzkoušet jinou taktiku právního boje. Rizika s tím spojená si totiž právníci nejspíš museli uvědomovat a pokud ne, pak opravdu vsadili na velmi špatnou kartu. Apple totiž ve španělském případě vypadá jako "ten zlý".

A to není image, kterou by firma vzhledem k řadě dalších sporů chtěla získat. Doposud totiž u soudů vyhrávala, což jí u ostatních jurisdikcí (i přes praktickou nezávislost soudů) získávalo kladné body a pravděpodobnost, že další soudy rozhodnou s přihlédnutím k celosvětovému dění v jeho prospěch, se zvyšovala. Španělský debakl ale znamená, že si Apple připisuje černý puntík, který budou při svých rozhodováních brát na vědomí třeba i soudci v USA.

A právě hlavně v USA budou mít Apple a jeho právníci v listopadu a prosinci hodně napilno. Když totiž nepočítáme řadu menších sporů a žádostí o předběžná opatření, v jejichž případech se Apple dohaduje se Samsungem prakticky po celém světě, největší bitva se odehraje na jeho domácí půdě.

V USA se například schyluje k rozhodnutí v případu žádosti Apple o zákaz dovozu čtyř zařízení značky Samsung do USA. Soud stále zvažuje důkazy, ale rozhodnutí je očekáváno v následujících dnech nebo týdnech. Vzhledem k tomu, že ve sporu jde především o design (a tedy průmyslové vzory), může španělské rozhodnutí na poslední chvíli soudce zviklat.

Komise pro mezinárodní obchod (ITC) bude také rozhodovat ve sporech Apple s HTC a jeho nově získanou filiálkou S3 Graphics. V případě původních stížností Apple vůči HTC má rozhodnutí padnout 6. prosince a ani tady pozice Apple nevypadá příliš pevně.

Komise sice odmítla argument HTC i operátorů, že zachování prodeje přístrojů HTC je ve veřejném zájmu, ale na druhou stranu je téměř jasné, že případné zahájení platnosti předběžného opatření komise odloží o 6 měsíců. Komise také (zjednodušeně řečeno) neuznala některé argumenty AMD, které se postavilo na stranu Apple.

Poslední velký spor v USA vede Apple s Motorolou a i v tomto případě se před ITC objeví právníci Apple zanedlouho. Stání se má konat mezi osmým a šestnáctým prosincem, rozhodnutí padne nejpozději do 23. dubna 2012.

Ve všech případech nemá Apple zdaleka vyhráno a je možné, že na nedávnou vítěznou šňůru, kterou španělská NT-K přerušila, už nenaváže. O výsledcích vás budeme informovat.