Konkurenci se nápad Applu nelíbí, museli by platit licenční poplatky

Konkurenci se nápad Applu nelíbí, museli by platit licenční poplatky | foto: Mobil.iDNES.cz

Apple chce ještě menší SIM, konkurenci se to nelíbí

  • 336
Americký Apple je na nejlepší cestě prosadit mezi telekomunikační standardy svou nano SIM. Měla by to být SIM karta menší než stávající microSIM, kterou Apple zavedl v iPhonech. Konkurenci se tento tah nelíbí a proti standardizaci brojí.

Proti standardizování Apple verze nanoSIM v rámci organizace ETSI, která má v Evropě na starosti standardizaci v telekomunikacích, brojí Nokia, Motorola i RIM. Firmy se v podstatě obávají toho, že pokud prosadí Apple na miniaturní SIM svůj vlastní standard, získá firma i veškeré s ním související patenty, které si budou muset konkurenti licencovat.

Podle blogu Foss Patents německého právníka Floriana Müllera je ale Apple ochoten patenty související s nanoSIM poskytnout zdarma - za předpokladu, že se právě jeho návrh stane standardem a ostatní držitelé patentů v oblasti nanoSIM rovněž poskytnou související patenty kalifornské společnosti zdarma.

Ani tento argument ale u konkurence nejspíš nezabere. Návrh nanoSIM od Apple totiž navíc vyžaduje jakýsi šuplíček, který výrobce používá už u svých stávajících zařízení. Takový prvek už ovlivňuje i vnější design přístroje, což se pochopitelně konkurentům nelíbí.

Nokia, RIM a Motorola mají v rukávu své vlastní řešení nanoSIM, tedy ještě menší SIM než současné "ořezané" microSIM. Nokia, která stojí v čele odporu, tvrdí, že toto řešení je lepší než to od Apple. Má být totiž zpětně kompatibilní se stávající microSIM, což prý řešení Apple není. Navíc tato nová SIM nevyžaduje speciální zásuvku. Může být do telefonu uložena mnoha způsoby: tak, jako je tomu u současné klasické SIM.

Válka o nanoSIM by se měla rozhodnout tento týden, kdy má ETSI o standardu hlasovat. Apple v poslední době v rámci organizace posiluje svůj vliv, a tak se může stát, že firma dovede hlasování zvrátit ve svůj prospěch i přes výrazný odpor většího množství konkurentů.

A proč se vůbec výrobci za nějakou ještě menší SIM kartou honí? Na první pohled je důvod trochu nejasný, nová verze má být jen asi o třetinu menší než microSIM. To v dnešních velkých telefonech mnoho místa neušetří, zato to jistě zkomplikuje manipulaci se SIM pro uživatele.

A o to vlastně ve skutečnosti jde. Když Apple jako první začal ve velkém používat microSIM slot, znemožnil tím zákazníkům spolehlivě a jednoduše přecházet mezi různými zařízeními. Existují sice redukce, pomocí kterých lze microSIM umístit do běžného SIM slotu, ale ty ne vždy fungují správně a v některých slotech se mohou zaseknout.

Apple si tak s "vystřiženými" SIM kartami tak trochu přivázal uživatele ke svým produktům. Teď, když už se microSIM stává běžnější součástí telefonů (mají ji například Nokie řady Lumia i nové smartphony Sony), chce Apple opět o kousek odskočit. Konkurence to ale nechce dovolit a naopak by ráda firmu předběhla se svým vlastním standardem. Inu, boj o zákazníka se vede i na zdánlivě nezajímavých frontách.