Řadu zajímavých patentů si jistě Apple ponechá i nadále pro sebe

Řadu zajímavých patentů si jistě Apple ponechá i nadále pro sebe | foto: PatentlyAppple.com

Apple nabídl Motorole a Samsungu licenci některých svých patentů

  • 72
Apple zřejmě částečně obrací ve své strategii nedovolit konkurenci využívat jeho technologie. Firma podle informací agentury Dow Jones nabídla Motorole a Samsungu možnost licencovat si některé patenty.

Americká firma Apple učinila nečekaný krok, který by mohl ukončit řadu současných patentových sporů a výrazně zmírnit intenzitu aktuálních patentových válek na poli chytrých mobilních telefonů.

Rivalům Motorole a Samsungu nabídla licenci některých svých patentů. Agentuře Dow Jones to údajně sdělily zdroje obeznámené s podmínkami vyjednávání. Apple žádá za licenci vybraných patentů částku mezi pěti až patnácti dolary, pravděpodobně v závislosti na koncové ceně zařízení. O jaké patenty má konkrétně jít, ale zdroje neuvádějí.

Nabídnutí licencí je ze strany Apple nečekaný krok. A to i přesto, že firma už s různými soupeři o licencích v minulosti vyjednávala. Apple například připustil, že o využití patentů jednal se Samsungem, který je významným dodavatelem součástek pro výrobky Apple. Jenže jednání zkrachovala poté, co Samsung v roce 2010 uvedl svůj první tablet Galaxy Tab.

Nové kolo jednání naznačuje, že současný šéf Apple Tim Cook nebude vůči konkurenci tak nelítostný, jako zesnulý zakladatel firmy Steve Jobs. Jeho životopis odhalil, že Jobs byl odhodlán zničit operační systém Android prakticky za každou cenu. Apple se proto pustil s výrobci androidích přístrojů do řady soudních sporů, které odstartovaly celosvětovou vlnu žalob snad na všech frontách mobilního byznysu.

Jenže ačkoli byla firma v dílčích sporech úspěšná, konkurenci se jí zatím zásadní porážku uštědřit nepodařilo. Možná i proto přichází (zatím údajně jen částečná) změna taktiky. Podle informací Dow Jones přitom Apple rozhodně nehodlá rozjet licenční byznys.

Na druhou stranu Samsung a Motorola jsou Applem nejžalovanější výrobci telefonů s Androidem. Zároveň však tyto firmy vlastní významné množství patentů, kterými zase útočí na Apple. Nabídka licencí tak může být zároveň začátkem vyjednávání o vzájemných licenčních dohodách.

Ani současná nabídka licencí konkurenci prozatím nebyla oficiálně potvrzena a nikde také není psáno, že pokud nabídka existuje, musí ji firmy přijmout. Otázkou také je, jak bude případně Apple postupovat vůči dalším výrobcům. Je ale logické, že licence nejprve nabídne těm, se kterými vede největší spory.

Apple by se licencováním některých svých patentů  mohl postavit vedle Microsoftu, který rovněž získává licenční poplatky (údajně v podobné výši jako Apple) od řady výrobců telefonů s Androidem. Pro Microsoft jsou přitom licence  atraktivní byznys.

Naopak pro výrobce chytrých telefonů s operačním systémem od Google by další licenční poplatky mohly být potíží. Tlak na cenu chytrých telefonů je obrovský a obzvláště v nejlevnějších segmentech trhu by pak poplatky mohly tvořit podstatnou část ceny.