Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mapy od Applu jsou datově značně úspornější než aplikace od Googlu

aktualizováno 
O nových Mapách v iOS 6 už toho bylo napsáno mnoho. Kvůli četným chybám však byla odezva uživatelů zatím spíše negativní. Nyní se ovšem objevila jedna poměrně zásadní výhoda. Mapy jsou oproti v iPhonech dříve používaným Google Maps datově značně úspornější.

Mapy Apple na iPadu a iPhonu | foto: apple.com

Citelně nižší konzumace přenášených dat však není způsobena tím, že jsou mapové podklady Applu mnohdy stručnější, než by se slušelo, a nesouvisí to ani s jejich někdy až školáckými chybami, o kterých se na internetu čile vtipkuje (více v dřívějším článku).

Důvodem je použití vektorové grafiky oproti běžnější rastrové u iOS verze Google Maps, kdy mapy tvoří bitmapy v komprimovaném formátu. Každý takový soubor má pevně dané nativní rozlišení s určitým počtem pixelů, což neumožňuje plynulé přibližování bez zhoršení kvality obrazu. Dojde při něm totiž k rozmazání, zvětšení pixelů, a vzniká tak hrubý viditelný rastr bodů a údaje nejsou čitelné. Na každou úroveň detailu (zoomu) lokalit tak Google mapy potřebují znovu načíst určitou sadu dat rastrové grafiky, což je samozřejmě je velmi náročné.

Naproti tomu vektorová grafika využívá ke zobrazení základní geometrické útvary (body, přímky a křivky, polygony). Proto přiblížení map v tomto případě nevede ke zhoršení obrazové kvality, obrázek zůstává ostrý a údaje snadno čitelné. A znovu se načítá jen zlomek obrazu, tedy méně dat.

Společnost Onavo, jež nabízí aplikaci k měření i redukci objemu přenesených dat jménem Onavo Extend, provedla přesný test, který dostatečně ilustruje, jak moc se datová náročnost uvažovaných mapových aplikací liší.

V obou z nich členové týmu postupně vyhledávali několik amerických měst, letišť i přesných adres, a dané lokality následně přiblížili na určitý stupeň detailů. Google Maps přitom na každý krok potřebovaly přenést průměrně 1,3 MB, zatímco konkurence od Applu si vystačila s pouhými 271 kB. To je téměř přesně pouhá pětina.

Jinými slovy, Apple Mapy jsou datově o 80 procent úspornější než jejich přímá konkurence. A navíc, konkrétně při zoomování byla aplikace Applu rovnou sedmkrát úspornější. Za zmínku přitom určitě stojí, že androidí verze Google Maps používá vektorovou grafiku už delší dobu.

Jedno z hlavních lákadel aktualizovaného iOS má tedy slušný potenciál, který však dosud přehlušily počáteční nedostatky. Kvůli nim se dokonce všem uživatelům nových Map formou otevřeného dopisu omluvil sám šéf značky Tim Cook. Kromě příslibu brzké nápravy chyb první muž Applu uživatelům doporučil, aby v mezičase, kdy budou odstraňovány hlavní nedostatky, sáhli po některé konkurenční aplikaci (více v předchozím textu).

Zájemce o nový iPhone nedostatky Map od koupě neodradily

Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury ChangeWave, který byl proveden na vzorku 4 300 lidí, převážně Severoameričanů. Hned 90 procent z nich totiž uvedlo, že se v souvislosti s navigační aplikací nesetkalo s žádným problémem. Dalších 6 procent respondentů pak Mapy označilo za mírně problémové. Jako skutečné hodně problematickou pak aplikaci shledala jen 3 procenta dotázaných, tedy asi 130 uživatelů iPhonu 5.

Aktuálně hojně diskutované chyby nových Map jsou tedy pro drtivou většinu uživatelů iPhonu 5, respektive systému iOS 6, zcela nepodstatné. Mapy jako důvod, proč si iPhone 5 téměř určitě nekoupí, navíc z osloveného vzorku neuvedl ani jeden dotázaný. Většina z nich (61 %) uvedla, že aktuálně neuvažuje o koupi nového telefonu jednoduše proto, že jim současný přístroj pro jejich potřeby zcela postačuje.Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Další z rubriky

Recept Applu: když se mu někde nedaří, začne tam vyrábět iPhony

iPhone 6s je stále slušně vybavený smartphone. Apple jej spolu s modelem SE...

Zatímco v Číně se Applu daří a podle analytiků jde o jedno z hlavních odbytišť dosud nejdražšího iPhonu, v sousední...

Nejnovější iPhone jako odměna za sex. Chlípný učitel má co vysvětlovat

Ilustrační snímek

Do křížku se zákonem se dostal učitel ze střední školy v městě Islip v americkém státě New York. Podle policie dvěma...

Čínská firma chce dodávat OLED panely Applu a oslabit postavení Samsungu

iPhone X

Samsung, jakožto výhradního dodavatele OLED jednotek pro iPhone X, by v budoucnu mohl doplnit nečekaný čínský hráč BOE...

Najdete na iDNES.cz