Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mapy od Applu jsou datově značně úspornější než aplikace od Googlu

aktualizováno 
O nových Mapách v iOS 6 už toho bylo napsáno mnoho. Kvůli četným chybám však byla odezva uživatelů zatím spíše negativní. Nyní se ovšem objevila jedna poměrně zásadní výhoda. Mapy jsou oproti v iPhonech dříve používaným Google Maps datově značně úspornější.

Mapy Apple na iPadu a iPhonu | foto: apple.com

Citelně nižší konzumace přenášených dat však není způsobena tím, že jsou mapové podklady Applu mnohdy stručnější, než by se slušelo, a nesouvisí to ani s jejich někdy až školáckými chybami, o kterých se na internetu čile vtipkuje (více v dřívějším článku).

Důvodem je použití vektorové grafiky oproti běžnější rastrové u iOS verze Google Maps, kdy mapy tvoří bitmapy v komprimovaném formátu. Každý takový soubor má pevně dané nativní rozlišení s určitým počtem pixelů, což neumožňuje plynulé přibližování bez zhoršení kvality obrazu. Dojde při něm totiž k rozmazání, zvětšení pixelů, a vzniká tak hrubý viditelný rastr bodů a údaje nejsou čitelné. Na každou úroveň detailu (zoomu) lokalit tak Google mapy potřebují znovu načíst určitou sadu dat rastrové grafiky, což je samozřejmě je velmi náročné.

Naproti tomu vektorová grafika využívá ke zobrazení základní geometrické útvary (body, přímky a křivky, polygony). Proto přiblížení map v tomto případě nevede ke zhoršení obrazové kvality, obrázek zůstává ostrý a údaje snadno čitelné. A znovu se načítá jen zlomek obrazu, tedy méně dat.

Společnost Onavo, jež nabízí aplikaci k měření i redukci objemu přenesených dat jménem Onavo Extend, provedla přesný test, který dostatečně ilustruje, jak moc se datová náročnost uvažovaných mapových aplikací liší.

V obou z nich členové týmu postupně vyhledávali několik amerických měst, letišť i přesných adres, a dané lokality následně přiblížili na určitý stupeň detailů. Google Maps přitom na každý krok potřebovaly přenést průměrně 1,3 MB, zatímco konkurence od Applu si vystačila s pouhými 271 kB. To je téměř přesně pouhá pětina.

Jinými slovy, Apple Mapy jsou datově o 80 procent úspornější než jejich přímá konkurence. A navíc, konkrétně při zoomování byla aplikace Applu rovnou sedmkrát úspornější. Za zmínku přitom určitě stojí, že androidí verze Google Maps používá vektorovou grafiku už delší dobu.

Jedno z hlavních lákadel aktualizovaného iOS má tedy slušný potenciál, který však dosud přehlušily počáteční nedostatky. Kvůli nim se dokonce všem uživatelům nových Map formou otevřeného dopisu omluvil sám šéf značky Tim Cook. Kromě příslibu brzké nápravy chyb první muž Applu uživatelům doporučil, aby v mezičase, kdy budou odstraňovány hlavní nedostatky, sáhli po některé konkurenční aplikaci (více v předchozím textu).

Zájemce o nový iPhone nedostatky Map od koupě neodradily

Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury ChangeWave, který byl proveden na vzorku 4 300 lidí, převážně Severoameričanů. Hned 90 procent z nich totiž uvedlo, že se v souvislosti s navigační aplikací nesetkalo s žádným problémem. Dalších 6 procent respondentů pak Mapy označilo za mírně problémové. Jako skutečné hodně problematickou pak aplikaci shledala jen 3 procenta dotázaných, tedy asi 130 uživatelů iPhonu 5.

Aktuálně hojně diskutované chyby nových Map jsou tedy pro drtivou většinu uživatelů iPhonu 5, respektive systému iOS 6, zcela nepodstatné. Mapy jako důvod, proč si iPhone 5 téměř určitě nekoupí, navíc z osloveného vzorku neuvedl ani jeden dotázaný. Většina z nich (61 %) uvedla, že aktuálně neuvažuje o koupi nového telefonu jednoduše proto, že jim současný přístroj pro jejich potřeby zcela postačuje.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Slavný režisér chce točit filmy jen na iPhone

Natáčení filmu Tangerine

Film s názvem Unsane slavného režiséra Stevena Soderbergha je v jedné věci poměrně unikátní - celý ho natočili pomocí...

Výřez v displeji bude u nových iPhonů menší. S další generací zmizí úplně

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Diskutovaný výřez v displeji je výrazným designovým prvkem vrcholného iPhonu a výrobci androidích smartphonů tento...

Prodeje iPhonu X slábnou. Čtvrtletní odhady analytiků citelně klesají

iPhone X

Vážní zájemci si iPhone X už koupili a tempo jeho odbytu výrazně poklesne. Tak lze v krátkosti interpretovat nové...Najdete na iDNES.cz