Miliarda stažených aplikací z AppStore

Miliarda stažených aplikací z AppStore | foto: Apple

Apple má průšvih, neznámý hacker vysával peníze z účtů na iTunes

  • 627
Americká firma Apple stáhla na základě stížností několika uživatelů ze svého obchodu s elektronickými knihami neupřesněný počet titulů, které byly podvodně nakupovány z napadených iTunes účtů. Několik lidí tím nedobrovolně přišlo o stovky dolarů.

O problému s obchodem App Store, který byl dosud považován za jednu z nejbezpečnějších platebních platforem světa, informovala nejen přední světová oborová média, ale i Wall Street Journal.

Podle dostupných informací několik uživatelů zjistilo, že jim z účtů zmizely stovky dolarů, aniž by věděli za co. Neznámý hacker se prý naboural na několik iTunes účtů, na které mají lidé přímo napojeny své bankovní účty. Záměrně z nich pak nakupoval knihy od vietnamského autora Thuata Nguyena. V elektronickém obchodě iBooks se tím zvyšovalo jejich hodnocení i oblíbenost.

Původní mylné zprávy agentur o "podvodných aplikacích" se tak nepotvrdily.

Jak se bránit napadení iTunes účtu

* Používejte delší heslo, ideálně s čísly či speciálními znaky. Nikde ho neuvádějte

* Pečlivě sledujte pohyby na vašem iTunes učtu pro včasné zachycení podezřelé aktivity

* Pokud dostanete upozornění na transakci, kterou jste neprovedli, co nejdříve kontaktujte Apple i váš bankovní dům

* U každé aplikace či titulu pečlivě čtěte příspěvky ostatních uživatelů a jejich hodnocení. Lze tak snadno odhalit podezřelé programy

Podle serveru Engadget.com se během pár dní dostalo 42 titulů od stejného autora do padesátky nejlépe hodnocených knih. Pro představu o jejich prodejnosti: Nguyen tím předběhl s několika svými elektronickými knihami například i jeden z nejprodávanějších titulů dneška, známou Twilight ságu od spisovatelky Stephenie Meyerové. Ta se kvůli Nguyenově podvodu ocitla až na 34. místě.

Napadeno bylo odhadem jen 400 účtů. Důvodem prý bylo jejich nedostatečné zabezpečení. kdy si jejich majitelé nastavili velmi slabé heslo, nebo ho zřejmě používali napříč všemi službami na internetu. Vše svědčí o tom, že servery Applu nebyly napadeny přímo.

Závadné tituly už v obchodě nejsou

Apple během včerejšího dne uznal závadnost nahlášených titulů a z obchodu je odstranil. Jejich přesný počet ale nezveřejnil. Zároveň není jasné, zda poškozené zákazníky odškodní. Doporučuje se obrátit přímo na bankovní domy a reklamovat transakce jako neautorizovanou platbu.

Čtěte: Co je to neautorizovaná platba a jak ji reklamovat?

Podle příspěvku v diskuzním fóru fanouškovského webu MacRumors.com přišel jeden ze zákazníků firmy o víc než 500 dolarů, tedy přes 10 tisíc korun.

Apple ve své tiskové zprávě doporučil změnit si heslo do iTunes a připustil, že autor daných publikací měl nekalé prodejní úmysly. Nguyen nebyl podle Wall Sreet Journal k zastižení, aby se k věci vyjádřil.

Mluvčí firmy dodala, že vývojáři ani autoři knih nedostávají žádná citlivá data o spotřebitelích. Doporučila ale, aby poškození zákazníci raději co nejdříve kontaktovali své finanční ústavy.

Bezpečnost App Store utržila ránu

Podle ČTK tak sílí otázky ohledně zabezpečení App Store. Platforma Apple se přitom dlouho považovala za pro transakce bezpečnou. Díky tomu uzavřela dohody s více než 100 miliony zákazníků, z nichž mají mnozí napojené účty na platební karty.

Firma se také potýká s kritikou za přísnou kontrolu toho, které aplikace se smějí v App Store prodávat. Drží stranou například programy od rivalů. Apple měl navíc potíže schvalovat aplikace včas, proto ředitel Steve Jobs minulý měsíc uvedl, že se firma stížnostem věnovala a 95 procent aplikací schválila do týdne od jejich přihlášení.

Přes tyto potíže je prodej zařízení od Apple silný. "Jsme stále v periodě, kdy Apple v myslích spotřebitelů nedělá nic špatně," citoval list analytika Kevina Hunta ze společnosti Hapoalim Securities.