Recept Applu: když se mu někde nedaří, začne tam vyrábět iPhony

  12:06aktualizováno  12:06
Zatímco v Číně se Applu daří a podle analytiků jde o jedno z hlavních odbytišť dosud nejdražšího iPhonu, v sousední Indii americký gigant paběrkuje s dvouprocentním tržním podílem.

iPhone 6s je stále slušně vybavený smartphone. Apple jej spolu s modelem SE začal nedávno vyrábět i v Indii | foto: mobil.iDnes.cz, Jan Matura,  Mobil.iDNES.cz

V Indii se Applu zatím nedaří a dosavadní propočty analytiků společnosti Counterpoint research to jen potvrzují. Podle nich tam letos Apple neprodal ani milion iPhonů, což není dobrý výsledek.

Loni Apple v Indii prodal 3,2 milionů iPhonů. Už po první půli letošního roku je zřejmé, že letos výrobce na loňská čísla ani nedosáhne. A to byl uvedený objem daleko za očekáváním představenstva společnosti.

Ostatně za vše hovoří opakované vyjádření Tima Cooka, který doufal, že se Indie z pohledu odbytu pro Apple brzy stane druhou Čínou. To však v kontrastu s dosaženými výsledky působí spíše jako sci-fi.

Drahé iPhony jsou v Indii neviditelné

iPhony jdou tradičně nejvíce na odbyt v domovských Spojených státech, hned na druhé příčce je Čína. A Indie je bezpochyby trh s potenciálem největšího růstu do budoucna. Penetrace chytrých telefonů mezi obyvatelstvem ještě zdaleka nedosáhla vrcholu, nezanedbatelné procento populace stále na svůj vůbec první smartphone čeká.

Problémem pro Apple je, že Indie je specifická zálibou v levných smartphonech. Aktuální kolekce iPhonů však vždy patří k vůbec nejdražším smartphonům na trhu a loni uvedená „desítka“ nastavenou cenou předčila nejdražší smartphony s Androidem přibližně o pětinu. A to mluvíme o základní 64GB verzi, varianta se 256 GB datového prostoru u nás vyjde na 35 tisíc korun.

S trochou nadsázky lze říci, že smartphony podobných cenových relací jsou v Indii prakticky neviditelné, dovolit si je může jen mizivé procento populace.

Produkce iPhonů přímo v Indii snižuje koncovou cenu

Apple si toho samozřejmě je vědom a proto v zemi prodává zejména starší generace iPhonů, tedy řady 6, 6s nebo SE. Poslední dvě jmenované generace dokonce začal v Indii přímo vyrábět. Na tyto iPhony se proto nevztahují dovozní cla, která výslednou cenu navyšují o 15 až 20 procent.

Bude samozřejmě nějakou dobu trvat, než se produkce rozběhne na plnou kapacitu a iPhony 6s a SE sestavené v Indii půjdou do prodeje. A očekávat do té doby výrazné zlepšení situace nemůže ani ten největší optimista.

Na závěr přeci jen jedná dobrá zpráva. Tim Cook uvedl, že navzdory slabším prodejům celkové příjmy společnosti na indickém trhu rostly a první půle letošního roku prý z tohoto pohledu byla dosud nejsilnější v historii. Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že tábor nejrozšířenější...

Megapřehled: srovnali jsme nejlevnější nový iPhone s konkurencí

iPhone XR bude podle známého analytika bestsellerem

iPhone XR vystihuje rčení „to nejlepší na konec“. Ne snad, že by svou výbavou předčil duo XS a XS Max. Ovšem ústupky...

Žádné překvapení. iPhone XS Max má podle testu nejlepší duální foťák

iPhone XS Max

Testem organizace DxO Mark prošel nový Apple iPhone SX Max. A výsledek rozhodně není překvapením. XS Max se řadí k...Najdete na iDNES.cz