Recept Applu: když se mu někde nedaří, začne tam vyrábět iPhony

  12:06aktualizováno  12:06
Zatímco v Číně se Applu daří a podle analytiků jde o jedno z hlavních odbytišť dosud nejdražšího iPhonu, v sousední Indii americký gigant paběrkuje s dvouprocentním tržním podílem.

iPhone 6s je stále slušně vybavený smartphone. Apple jej spolu s modelem SE začal nedávno vyrábět i v Indii | foto: mobil.iDnes.cz, Jan Matura,  Mobil.iDNES.cz

V Indii se Applu zatím nedaří a dosavadní propočty analytiků společnosti Counterpoint research to jen potvrzují. Podle nich tam letos Apple neprodal ani milion iPhonů, což není dobrý výsledek.

Loni Apple v Indii prodal 3,2 milionů iPhonů. Už po první půli letošního roku je zřejmé, že letos výrobce na loňská čísla ani nedosáhne. A to byl uvedený objem daleko za očekáváním představenstva společnosti.

Ostatně za vše hovoří opakované vyjádření Tima Cooka, který doufal, že se Indie z pohledu odbytu pro Apple brzy stane druhou Čínou. To však v kontrastu s dosaženými výsledky působí spíše jako sci-fi.

Drahé iPhony jsou v Indii neviditelné

iPhony jdou tradičně nejvíce na odbyt v domovských Spojených státech, hned na druhé příčce je Čína. A Indie je bezpochyby trh s potenciálem největšího růstu do budoucna. Penetrace chytrých telefonů mezi obyvatelstvem ještě zdaleka nedosáhla vrcholu, nezanedbatelné procento populace stále na svůj vůbec první smartphone čeká.

Problémem pro Apple je, že Indie je specifická zálibou v levných smartphonech. Aktuální kolekce iPhonů však vždy patří k vůbec nejdražším smartphonům na trhu a loni uvedená „desítka“ nastavenou cenou předčila nejdražší smartphony s Androidem přibližně o pětinu. A to mluvíme o základní 64GB verzi, varianta se 256 GB datového prostoru u nás vyjde na 35 tisíc korun.

S trochou nadsázky lze říci, že smartphony podobných cenových relací jsou v Indii prakticky neviditelné, dovolit si je může jen mizivé procento populace.

Produkce iPhonů přímo v Indii snižuje koncovou cenu

Apple si toho samozřejmě je vědom a proto v zemi prodává zejména starší generace iPhonů, tedy řady 6, 6s nebo SE. Poslední dvě jmenované generace dokonce začal v Indii přímo vyrábět. Na tyto iPhony se proto nevztahují dovozní cla, která výslednou cenu navyšují o 15 až 20 procent.

Bude samozřejmě nějakou dobu trvat, než se produkce rozběhne na plnou kapacitu a iPhony 6s a SE sestavené v Indii půjdou do prodeje. A očekávat do té doby výrazné zlepšení situace nemůže ani ten největší optimista.

Na závěr přeci jen jedná dobrá zpráva. Tim Cook uvedl, že navzdory slabším prodejům celkové příjmy společnosti na indickém trhu rostly a první půle letošního roku prý z tohoto pohledu byla dosud nejsilnější v historii. 

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Jaký je smysl života? Nejvtipnější odpovědi asistenta Siri z iPhone 4S

Siri iPhone 4S

Asistent Siri, součást nového modelu iPhone 4S, je skutečně všestranný pomocník. Nejenom, že vám přečte nové zprávy,...

Apple vydal nový iOS 4.0.2 pro iPhone. Opravuje bezpečnostní chybu

Nový firmware iOS 4.0.2 pro iPhone

Nový firmware pro iPhony, přehrávače iPod Touch a iPady opravuje riziko napadení přes PDF přílohu.

Firma Apple je posedlá Švýcarskem. Po hodinách má problémy se snímkem

Snímek oka švýcarské fotografky, který měla firma Apple bez povolení použít ve

Minulý týden se společnosti Apple podařilo zažehnat spor se švýcarskou železniční společností. Nyní je v podezření, že...

Najdete na iDNES.cz