Apple hlásí absolutní rekord, prodalo se 9 milionů iPhonů za tři dny

  16:44aktualizováno  16:44
Model 5s je na všech trzích vyprodaný, on-line obchody Applu hlásí dostupnost novinky až na říjen. Naopak levnější druhá novinka iPhone 5c je všude dostupná do druhého dne. Start prodeje v Česku byl z důvodu omezených dodávek modelu 5s posunut na druhou polovinu října.

iPhone 5s | foto: Apple

Uvedených devět milionů je ohromující číslo. Loni za stejné období, tedy za první tři dny od zahájení prodeje, prodal Apple pět milionů tehdejší novinky iPhone 5. Letošní výsledek je tak téměř dvojnásobný, ale musíme dodat, že letos Apple prodává hned dva nové modely.

Recenze: iPhone 5s je velmi výkonný, velmi drahý a okamžitě vyprodaný

Bohužel, Apple neuvádí, kolik se kterého modelu prodalo. O zájmu o iPhone 5s nemusíme pochybovat, na většině míst byl po chvíli od zahájení prodeje vyprodaný, včetně nejbližší prodejny Applu v Dráždanech, kde jsme na novinky čekali. V prodejně měli jen pár stovek kusů 5s, takže se nedostalo ani na všechny čekající z noční fronty (reportáž z čekání na nové iPhony čtěte zde).

Naopak druhá novinka, iPhone 5c, v Německu moc na odbyt nešla a i ve všech on-line obchodech po celém světě je na rozdíl od iPhonu 5s dostupná do druhého dne. V Německu bylo možné koupit v obchodech Apple model 5c kdykoliv a navíc na něj bral Apple předobjednávky již týden dopředu.

Podrobné statistiky z jednotlivých trhů nejsou známy, Apple uvádí jediné souhrnné číslo prodejů za oba modely a za celý svět. Telefony se začaly 20. září prodávat v USA, Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Hong Kongu, Japonsku, Portoriku, Singapuru a v Británii.

Další trhy přijdou na řadu později, ale oproti minulým rokům Apple nezveřejnil podrobnosti. Původně se měly oba modely začít v Česku prodávat již tento pátek 27. září, ale pravděpodobně s ohledem na problematické dodávky modelu 5s bylo zahájení prodeje posunuto až na druhou polovinu října. Ve stejném termínu se pak obě novinky začnou prodávat i na některých dalších trzích.

Pro porovnání, nejlepší start prodeje u konkurenčního Samsungu měl aktuální top model Galaxy S 4, kterého se prodaly čtyři miliony kusů za čtyři dny.

Spekuluje se, že Apple má u modelu 5s problémy s výrobou, protože není dostatek některých komponent. Především se mluví o nové čtečce otisků prstů, která je zakomponovaná do home tlačítka. Ale na druhou stranu je možné, že nedostatek telefonů může být i strategickým marketingovým tahem, kdy Apple rozprostře prodeje do více měsíců a i kvartálů. To mu může pomoci udržet vysoký tržní podíl.

Autor:


Nejčtenější

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Další z rubriky

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že tábor nejrozšířenější...

Na Apple se valí stížnosti. U iPhonů zlobí připojení v autě

iPhone XS Max

Už několik týdnů se na fórech Applu ozývají majitelé nových i starších iPhonů, kterým se nedaří připojit k systému...

Rozebrali iPhone XS Max a spočítali cenu použitých součástek

iPhone XS Max

Společnost Techinsights spočítala hodnotu součástek nového iPhonu XS Max. Celkem jim vyšla cena 453 dolarů, tedy v...Najdete na iDNES.cz