Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apple dohnal Nokii. Firmy prodaly téměř stejně smartphonů

aktualizováno 
Pozice na špičce mezi výrobci mobilních telefonů se zřejmě nezmění. Slabší třetí čtvrtletí nahrává Nokii, která zaznamenala optimističtější výsledky než v minulém čtvrtletí. Dosud dostupné výsledky čtyř z hlavních výrobců naznačují, že trh se začíná opět pomalu konsolidovat. Nejdůležitější událostí budou výsledky Samsungu, který je zveřejní na konci října.

Firmy Nokia a Apple prodaly téměř stejně smartphonů. | foto: Jan Lodl, Mobil

Třetí čtvrtletí patří tradičně k těm slabším. Většina výrobců se soustředí hlavně na vánoční trh, a tak tržby za čtvrtý kvartál obvykle tvoří největší část celoročních tržeb.

Právě skončené třetí čtvrtletí je tak trochu oddechové. Výrobci uvádějí méně telefonů, a tak i finanční výsledky bývají slabší. Výjimkou byl obvykle Apple, který svůj nový přístroj uváděl vždy na začátku třetího kvartálu. Letos byla ale premiéra posunuta, a tak Apple zaznamenal v kvartálním srovnání mírný pokles. Stalo se mu to teprve potřetí od vstupu na trh v roce 2008.

I tak ale zřejmě zůstane Apple bez nejmenších problémů nejziskovějším výrobcem. Propadu čelil také kanadský výrobce přístrojů BlackBerry RIM, kterému přes uvedení sedmi nových modelů klesl zisk na méně než polovinu. Tržby RIM pak v kvartálním srovnání propadly o 15 procent.

Optimistické čtvrtletí mají za sebou oba zbývající evropští výrobci. Nokia snížila svou provozní ztrátu, přičemž divize zařízení a služeb se vrátila k zisku. Do černých čísel se vrátil také Sony Ericsson, kterému se podařilo zvýšit průměrnou cenu prodaného telefonu.

Nokia pozici jedničky zřejmě uhájí

Dramatický pokles Nokie od začátku letošního roku naznačoval, že už v tomto čtvrtletí by mohl Nokii předehnat Samsung. Tento scénář se ale zřejmě na chvíli odkládá, Samsung zveřejní své výsledky až na konci října (28. 10.).

Předběžné finanční ukazatele za celou společnost ukazují, že vedení firmy očekává jen mírný růst. Náskok Nokie se tak zřejmě zase trochu smrskne, ale Nokia zůstane první. Finská firma totiž snížila provozní ztrátu z téměř pěti set milionů eur (12,2 miliardy korun) na 71 milionu eur (1,8 miliard korun). To pro firmu s finanční silou Nokie (v hotovosti a likvidním majetku drží přes 3,9 miliardy eur, tedy téměř 100 miliard korun) není žádný velký problém.

Navíc nejdůležitější divize Devices & Services se vrátila do zisku. Zřejmě tak alespoň částečně zafungovala restrukturalizace. Důvodů k oslavám ale Nokie stále moc nemá. Ve všech ostatních ukazatelích totiž došlo k poklesu. Tržby se této divizi propadly meziročně o čtvrtinu, provozní zisk dokonce o 84 %.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím prodala Nokia o něco více smartphonů. Celkem 16,8 milionu kusů znamená ztrátu jen 270 tisíc kusů na Apple, což s ohledem na poslední vývoj není k zahození. Jen pro srovnání ale dodejme, že ve stejném období loni dokázala Nokia prodat přes 27 milionů chytrých telefonů.

Finanční výsledky Nokie za 3Q 2011

Finanční výsledky Nokie za 3Q 2011

Kde se skrývá potenciální problém pro Nokii lze vidět z průměrné ceny prodaného telefonu. V kategorii smartphonů se drží Nokia na 131 euro (3 283 koruny), to je jedno z nejmenších čísel na trhu. Ještě horší je to ale u telefonů bez operačního systému. Ty Nokie prodává průměrně za 32 euro (802 koruny). Přitom právě tato kategorie telefonů je jedinou položkou, u níž zaznamenala Nokie meziroční nárůst. Všechna ostatní srovnání jsou s minusovým znaménkem.

Celkové kondici společnosti navíc škodí i soustavně ztrátové divize Navteq a Nokia Siemens Network. Navteq je v provozní ztrátě neustále od 4. kvartálu roku 2008, kdy ho Nokia začlenila do své struktury. Jedinou výjimkou bylo 1. čtvrtletí loňského roku.

Divize Nokia Siemens Network je ve ztrátě prakticky po celou dobu své existence, byť se do mírného zisku dostala na přelomu roku 2009 a také v posledním čtvrtletí 2010. Kumulovaná ztráta této divize musí být obrovská, přitom tržby zůstávají zhruba stejné.

Apple zpomalil jen zdánlivě

Když Apple zveřejnil své finanční výsledky za třetí čtvrtletí, mohli jsme u analytiků zaznamenat jisté zklamání. Je pravdou, že v kvartálním srovnání jsme svědky poklesu u Apple jen velmi výjimečně. Od vstupu firmy na trh mobilních telefonů byla téměř všechna čtvrtletí rekordní.

Jenže co je čtvrtletí pokles o 16 procent v počtu prodaných kusů proti meziročnímu nárůstu o 21 procent? Loni touto dobou prodával Apple "pouze" 14 milionů iPhonů, tedy polovinu prodejů smartphonů Nokie. Letos už má náskok přes čtvrt milionu kusů.

Finanční výsledky Apple za 3Q 2011

Finanční výsledky Apple za 3Q 2011

Výsledky navíc ovlivnil fakt, že nový iPhone se nezačal prodávat před létem, ale až na podzim. Takže zatímco do výsledků 3. čtvrtletí roku 2010 byly započítány i prodeje tehdy nového iPhonu 4, letošní iPhone 4S se projeví až v příštím čtvrtletí. A přes určité zklamání v první fázi jsou jeho prodeje zřejmě opět velmi dobré. 

Applu se daří zvyšovat průměrný příjem na jeden prodaný telefon, v současné době je to téměř 12 tisíc korun. Také celkově nelze označit výsledky Apple za zklamání, vždyť meziročně vzrostly tržby o 39 procent, takže kvartální pokles o jediné procento je zanedbatelný.

Hvězda RIM začíná blikat

Když na začátku letošního roku pronikl výrobce BlackBerry do velké pětky, zdálo se, že jeho strategie zaměřit se na chytré telefony a vystoupit z přísně firemního segmentu, konečně slaví úspěch.

Brzy se ale před RIM dostalo ZTE a od té doby tržby i zisk RIM klesá. Ne náhodou se před několika týdny vyrojily informace o tom, že RIM je na prodej. Musíme připomenout, že společnost se řídí kanadskými zákony, a tak její čtvrtletí končilo už na konci srpna, nikoli na konci září jako u ostatních výrobců.

Finanční výsledky RIM za 3Q 2011

Finanční výsledky RIM za 3Q 2011

Asi největším varováním pro vedení společnosti je propad čistého zisku na 329 milionu dolarů (6 miliard korun), přitom ještě v předcházejícím čtvrtletí byl čistý zisk více než dvojnásobný (695 milionů dolarů - 12,7 miliard korun). Celkové tržby poklesly, přestože firma v uvedeném období představila rekordní počet novinek: celkem sedm přístrojů.

BlackBerry prodalo asi 10,6 milionu telefonů a 200 tisíc tabletů. Naopak dobrou zprávou je provozní marže na úrovni 38,7 procenta. Je to sice mírný pokles, ale například Nokia má jen 2,4 procenta.

Sony Ericsson přežívá díky Androidu

Po delší době udělal radost svým akcionářům i Sony Ericsson. Japonsko-švédské konsorcium se potácí v problémech už od roku 2008. Od začátku roku 2010 se mu ale, s výjimkou minulého čtvrtletí, daří udržet se v provozním zisku.

Aktuální čtvrtletí zakončil Sony Ericsson s provozním ziskem 38 milionů eur (téměř miliarda korun). To je druhý nejlepší výsledek od roku 2008. S téměř 10 miliony prodaných kusů (9,5 milionů) se Sony Ericsson vrátil na úroveň roku 2010.

Finanční výsledky Sony Ericsson za 3Q 2011

Finanční výsledky Sony Ericsson za 3Q 2011

Tentokráte už ale činí téměř 80 procent veškerých prodejů chytré telefony s androidem. To pomohlo firmě zvýšit průměrnou cenu prodaného telefonu na 166 eur (4 160 korun), což je nejvíce v historii a téměř o tisíc korun více než Nokia. Firmě se s prodanými kusy adekvátně zvýšily i tržby a navíc drží provozní marži na úrovni 27 %, což je slušné.

Autor:
Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Další z rubriky

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Google koupil Apple za 9 miliard dolarů?
Svět se nestačil divit. Google koupil Apple, psaly burzovní zprávy

O menší šok na burze se postaral známý akciový index světa, Dow Jones. Omylem totiž vydal falešnou zprávu, že firma Google koupila za směšných 9 miliard dolarů...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...
Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...

r.v. 2014, naj. 54 000 km, diesel
264 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.