Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aplikace pro Windows Mobile, které musíte mít

aktualizováno 
Přinášíme vám přehled základních aplikací, které by neměly chybět žádnému uživateli Windows Mobile zařízení. Valná většina z nich je přitom zcela zdarma.
Vyzkoušejte aplikace, které se vám budou hodit

Vyzkoušejte aplikace, které se vám budou hodit | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

V dnešním, třetím dílu seriálu pojednávajícím o základech OS Windows Mobile vám nabídneme ucelený soubor užitečných aplikací, jež by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Je pravda, že velké procento uživatelů WM telefonů si bohatě vystačí s balíkem aplikací, které servíruje přímo Microsoft. Mimo to je však k dispozici asi 20 000 počinů třetích stran, z nichž mnohé vašemu zařízení vdechnou nové funkce. Potenciál je tedy obrovský, tak proč jej nevyužít?

Některým aplikacím z tohoto přehledu se nebojíme udělit nálepku "must have", tedy aplikace, které musíte mít. I když může někdo v přehledu svůj oblíbený program postrádat, snažili jsme se stvořit co nejkomplexnější seznam.

Mimo multimédií tak v přehledu naleznete aplikace pro čtení knih, provozování IM či užitečné správce úloh. Stranou nezůstane ani zálohování kontaktů nebo nástroje ke snazšímu zadávání textu. Suma sumárum vám nabídneme necelou třicítku aplikací, kterých můžete využívat zcela zdarma.


Kapitoly článku:

Přehrávač videí
• TCPMP
• DivX Mobile
• Pocket TV Classic

Hudební přehrávač
• GS Player
• Slide2Play
• Pocket Music

Prohlížeč obrázků
• XN view
• PocketCM Image Viewer

Čtečka elektronických knih
• MobiPocket Reader
• Haali Reader

Instant messenger
• QIP
• Fring

Správce úloh
• Wk Task Manager
• HTC Task Manager

Průzkumník souborů
• Total Commander

Editor registrů
• PHM registry editor

Internetový prohlížeč
• Opera Mobile 9.5
• Opera Mini

Předpověď počasí
• MeteoServis
• WeatherWatcher

Záloha PIM
• PIM Backup app

Softwarové klávesnice
• FingerTouch
• PocketCM Keyboard


Další užitečné aplikace:
PocketRAR
NameDays
Google maps
KeePass
YouTubePlay
MSS Converter


Přehrávač videí

Výkonných komunikátorů, které hravě přehrají film bez předchozí optimalizace, přibývá a roste i kvalita použitých zobrazovačů, a tak mohou PDA telefony snadno nahradit kapesní přehrávač videí. Vestavěný Media Player je však k tomuto účelu vinou chabé podpory kodeků nevhodný, a je proto třeba hledat vhodnější alternativu.

TCPMP
Velikost:
2 MB

Návodu úpravy videa do formátu vhodného k přehrávání na WM zařízení byl věnován jeden z předchozích článků. Volně šiřitelný program TCPMP je velmi užitečný nástroj k playbacku nejen videoklipů, ale i rozličných audioformátů.

TCPMP TCPMP TCPMP

Kromě snadné dostupnosti programu patří mezi jeho další hlavní přednosti zejména kompatibilita všech nejdůležitějších kodeků – tam, kde si vestavěný Windows Media Player ani neškrtne, TCPMP player neváhá a vesele přehrává.

Obsluha programu je velmi jednoduchá a intuitivní, žádné bloudění složitým menu zde nehrozí. Kompletně česká lokalizace připisuje další cenné body. Po instalaci a spuštění programu stačí zvolit daný audio/video soubor, jehož přehráváním si chcete zkrátit dlouhou chvíli, a ničím nerušené přehrávání může začít.

MobiPocket Reader MobiPocket Reader MobiPocket Reader

Samozřejmostí je podpora playlistů. V menu Volby lze například volit rychlost přehrávání, a to v rozmezí 10-200 %, dále lze zoomovat - danou scénu tak můžete přibližovat nebo naopak vzdalovat. Ekvalizér, tak podstatná funkce každého audio/video přehrávače, komponenta, která dosud tolik chybí právě Media Playeru, zde zastoupena je.

MobiPocket Reader MobiPocket Reader MobiPocket Reader

Další zajímavou funkcí je Benchmark, kterou změříte grafický výkon daného zařízení. Výsledkem takového testu je tabulka s průměrnou rychlostí přehrávání vyjádřenou jednak procentuálně, počtem FPS (Frames per second) a také datovým tokem.
Vývojáři se před časem zaměřili výhradně na vývoj softwaru Core Player, který je však již placený.

Stahujte zde (verze pro Pocket PC i Smartphony)

Verzi pro WM 6.1 Professional/Classic pak zde

Alternativa:

DivX Mobile
Instalace: 1 385 kB

DivX mobile je výkonný multimediální přehrávač, jehož schopnosti jsou podepřené podporou nejpoužívanějšího systému kódování obrazu – systémem DivX. Program ihned po spuštění prohledá paměť zařízení i karty a nabídne veškerá videa, jež dovede přehrát. Stačí tedy klepnout na vybraný snímek a přehrávání může začít.
Máte-li na kartě databázi svých oblíbených filmů v původní kvalitě, pak velmi rychle poznáte největší nevýhodu DivX Mobilu – přehrávání je totiž citelně pomalejší, než tomu bylo u TCPMP, a tak je nutné filmy nejprve přizpůsobit velikosti displeje, v opačném případě se totiž sledování filmu změní ve slideshow.

DivxPlayerDivxPlayer

Nastavení není nijak bohaté a spočívá v možnosti zobrazení délky snímku, posuvné lišty nebo standardního natočení (levé/pravé) při fullscreen režimu. Měnit lze i jas, kontrast a saturaci zobrazení. Program si pamatuje poslední segment, a tak po znovuotevření stejného videa můžete pokračovat přesně tam, kde jste předtím sledování videa přerušili. Aplikace je určená pro Pocket PC i Smartphony.


Stahujte zde (verze pro WM 5.0/6.1 všech edicí)

Pocket TV Classic
Instalace: 1 368 kB

Po spuštění budete vyzváni k registraci produktu, která je bezplatná. Stačí v prohlížeči navštívit adresu pockettv.com/register, do formuláře vyplnit potřebné údaje a klepnout na Send me my key! Vygenerovaný kód následně naťukáte do telefonu a aplikaci můžete začít používat.

Pocket TVPocket TV

Výhodou je přehledné prostředí, velkou nectností naopak chybějící podpora DivX. PocketTV totiž přehrává pouze videa ve formátu MPEG. To se snaží kompenzovat opravdu širokými možnostmi nastavení, potěšující je třeba funkce sejmutí obrazu při přehrávání. PocketTV spustíte na každém Windows Mobile zařízení s WM 2003 a starším.


Stahujte zde (verze pro WM 2003/5.0/6/6.1 všech edicí)

Hudební přehrávač

Aplikace schopné přehrát video sice hravě reprodukují i muziku, přesto je k tomuto účelu vhodnější použít ryze hudební přehrávač. Těch je pro Windows Mobile obrovské množství, vybrali jsme ty nejpovedenější.

GS Player
Instalace:
617 kB

GSPlayer je mezi Windows Mobile komunitou poměrně dobře známý a své příznivce si získal především svou uživatelskou přívětivostí. Ta ale není jediným pozitivem aplikace. GSPlayer si totiž mimo MP3 souborů poradí i s audiostopou ve formátu Ogg Vorbis nebo WAV. Na to vestavěný Media Player nestačí.

Pohodlně se také přidávají skladby do playlistu. V základním náhledu je pak vidět název právě hrající písně, datový tok a délka skladby.

GSPlayer GSPlayer GSPlayer

Poslech můžete navíc okořenit rozličnými efekty (3D zvuk, echo, extra basy). Přehrávat lze i streamovanou muziku. Stačí jen do kolonky napsat přesnou URL a mít aktivní připojení k internetu. Tímto způsobem můžete poslouchat i webová rádia. Zamrzí jen trochu pomalejší odezva, která na HTC TyTNu II rozhodně nebyla blesková. GSPlayer je určen pro všechny Pocket PC na Windows Mobile 2003/5.0/6/6.1.

Stahujte zde (PPC verze)

Slide2Play
Instalace:
485 kB

Slide2Play (S2P) je freewarový audiopřehrávač, který inspiraci plnými doušky čerpal z výborného přehrávače iPod na Apple iPhonu. S2P si sice poradí jen s audiosoubory, zachovává ale snadné ovládání prsty a podporu dotykových gest.

Slide to play Slide to play Slide to play

To vše dělá práci s playlistem a vyhledávání konkrétního titulu daleko snazší. Program přehraje každou audiostopu ve formátu MP3/WAV a ihned po spuštění nabídne seznam všech takových souborů v daném zařízení. Jedinou nevýhodou zůstává hardwarová náročnost aplikace, která TyTNu II evidentně působila těžkosti. Jinak jde o velmi povedený přehrávač, který doporučujeme alespoň vyzkoušet.

Stahujte zde (PPC verze)

Pocket Music 5.0
Instalace:
3687 kB

PocketMusic je velmi oblíbený audiopřehrávač, který si rozumí s každým kapesním počítačem s Windows Mobile 2003 a vyšším. Chlubí se přehledným a líbivým prostředím a širokou podporou formátů (MP1, MP2, MP3, OGG, WMA, WAV, AA, FLC, M3U, ASF,…). Aplikace ihned po prvním spuštění zaujme svým grafickým zpracováním a intuitivním ovládáním. Pětková verze je dle slov autorů uzpůsobena pro ovládání prsty.

Pocket Music Pocket Music Pocket Music

V horním panelu je zobrazeno vše potřebné - jméno interpreta, aktuálně přehrávaná skladba a její datový tok. Funkční tlačítka jsou dostatečně velká, a tak problémy nepocítí ani majitelé tlustších prstů (případně zařízení s menšími displeji). Pro zvýraznění některých tónů přijde vhod ekvalizér. Šikovná je také funkce lock, jejíž stisk zablokuje dotykový displej. 

V možnostech nastavení lze přehrávač dále přizpůsobit obrazu svému třeba změnou skinu a velikosti písma. Kromě toho se nabízí celá řádka efektů zvyšující požitek z hudby. Aplikace zvládne přehrávat i streamovanou muziku. Snadnou kontrolu nad přehrávanou hudbou umožní přehledný plugin na obrazovce Dnes.

Stahujte zde (PPC verze)
Prohlížeč obrázků

Prohlížeč obrázků je další vestavěnou aplikací, kterou díky ne zrovna důmyslnému řešení po čase každý uživatel Windows Mobile nahradí jiným programem. Více než vhodnými adepty na tento post jsou XnView nebo PocketCM Image Viewer.

XnView
Velikost:
2 MB

Kromě prohlížení fotek XnView zvládá i jejich editaci, kam spadá například konvertování na jiný formát, tvorba výřezů, změna rozlišení, rotace obrázků (vertikální, horizontální, ve/proti směru hodinových ručiček), vyhlazování hran. Prostřednictvím XnView lze také pořizovat screenshoty systému.

Xn view Xn view Xn view

V možnostech nastavení lze volit parametry slideshow (časový interval mezi jednotlivými obrázky, barva pozadí, landscape mód zobrazení,…). Pětici kláves lze přiřadit rozličné funkce (další/předchozí obrázek, režim fullscreen, zoom,…), lze také nastavit typy souborů, s nimiž bude XnView asociovat. Zde je výběr opravdu bohatý – nechybí Jpeg, Png, Gif, Bmp, 2bp, Tif, Pcx, Pbm, Pgm a další.

Obrázky lze zobrazovat v pěti režimech – miniatury, seznam, detail (miniatura + informace o velikosti fotky, rozlišení, datu, umístění), fullscreen režim a filmové plátno. Obrázky můžete filtrovat například podle jejich velikosti, typu nebo názvu souboru.

Verze pro Pocket PC (PPC 2002, WM 200/5.0/6/6.1) Verze pro WM Smartphony (WM 2003, WM 5.0/6/6.1)
 

PocketCM Image Viewer
Velikost:
600 kB

PocketCM představuje úspěšnou a stále se rozšiřující kolekci freeware počinů, pod nimiž je podepsán Quentin Pouplard. Autor u všech prozatím realizovaných produktů klade důraz na snadné ovládání pomocí prstů. Bez dotykového pera si vystačíte i v případě Image Vieweru.

Po spuštění klepněte na ikonku v levém horním rohu, čímž se zobrazí veškeré složky z paměti telefonu a karty, kde jsou uloženy jakékoli obrázky. Pro větší přehlednost lze vybrané adresáře přidat k oblíbeným a zobrazovat jen obsah zvolených složek.

PocketCM Image Viewer PocketCM Image Viewer PocketCM Image Viewer

Po volbě daného adresáře následuje rychlé načtení samotných obrázků a jejich zobrazení v základním náhledu. Ten je velmi pěkně proveden, efektní jsou zejména zrcadlové odrazy pod každým obrázkem. Mezi fotkami lze rolovat prsty, na což jsme si u PocketCM aplikací jednoduše zvykli.

Zoomování je možné klepnutím na displej, dvojitým stiskem se pak vrátíte k základnímu náhledu. Obrázky lze snadno posílat formou MMS nebo lépe a levněji jako přílohu k e-mailu. Výřez snímku velikosti 320 x 320 bodů lze navíc nastavit jako obrázek k libovolnému kontaktu. PocketCM je velmi svižný a spustíte jej na každém PocketPC s WM 5.0 a 6

Stahujte zdeČtečka elektronických knih

Četba elektronických knih je další kratochvílí, kterou uživatelé chytrých zařízení nezřídka provozují. Čtečka knih sice není ve standardním balíku Windows Mobile telefonů obsažena, je zde ale široký výběr mezi aplikacemi třetích stran.

Mobipocket Reader

Velmi oblíbeným programem, který si poradí s těmi nejčastějšími formáty, je například iSilo, který však není distribuován jako freeware. Existuje však i program, za který nezaplatíte ani korunu, a přesto plní svůj účel zcela bravurně – jmenuje se Mobipocket Reader a mezi uživateli rozhodně nehraje druhé housle…

Mobipocket čte texty ve formátu HTML, .doc, Palm doc (.pdb) a .prc, mezi nejrozšířenější patří zejména dva posledně jmenované. Po bezproblémové instalaci a spuštění je třeba programu ukázat zdroj knih na vašem zařízení. Zobrazované formáty lze přitom filtrovat podle výše zmíněných kategorií. Po stisku potvrzovací klávesy se ihned daný textový soubor zobrazí a nyní máte opravdu široké možnosti nastavení. Měnit lze samozřejmě velikost písma, typ fontu (pokud jsou k mání), barvu fontu i pozadí, v neposlední řadě lze zapnout vyhlazování písma ClearType. Měnit dále můžete řádkování, velikost okrajů i orientaci textu na displeji, stiskem potvrzovacího tlačítka přepínáte mezi fullscreen režimem a klasickým zobrazením se spodní i horní lištou.

MobiPocket reader MobiPocket reader MobiPocket reader

Při opětovném spuštění programu se automaticky otevře daná kniha v místě, kde jste skončili naposled. Tato funkce je u programu tohoto typu nepostradatelná. Prohlížení knihy může probíhat automatickým rolováním zvolenou rychlostí, případně manuálním listováním po jednotlivých stranách. Pro korektní zobrazení diakritiky je nutno stáhnout české fonty (server PalmKnihy.cz, sekce Windows Mobile) a ty zkopírovat do složky Windows\Fonts. Pro stažení stačí zadat do webového prohlížeče adresu http://m.mobipocket.com/.

Stahujte zde (verze pro Smartphony i Pocket PC)

Přečtěte si velký přehled čteček e-knih

Haali Reader

Velmi oblíbená čtečka, pocházející od ruského programátora. Obrovskou výhodou je svižnost celého rozhraní a rychlé načítání knih. Někomu by mohla vadit slabší podpora nejrůznějších formátů, kde Haali Reader trochu ztrácí, přesto si rozumí s tou nejčastější formou, v jaké knihy vídáme, tedy s PDB.

Program si poradí také s obyčejnými TXT soubory, měl by pracovat i se ZIP archivy, což se nepotvrdilo – program je sice otevřel, ovšem o korektním zobrazování nemohla být řeč. Výhoda oproti MobiPocketu ale spočívá ve snadném nastavení korektního zobrazení diakritiky  v Options – File format, kde je nutno zvolit ANSI – Central Europe.

Haali RaderHaali RaderHaali Rader

V možnostech nastavení lze nadefinovat různé barevné kombinace vlastního textu a jeho podloží, nabízí se i mapování tlačítek. Program podporuje také Landscape režim i zobrazení přes celý displej, čehož snadno docílíte dvojitým poklepáním na prázdném místě (neposkvrněném textem). Haali Reader také spolupracuje se slovníky nainstalovanými na daném zařízení, vyhledání neznámého slova je tak velmi jednoduché a hlavně rychlé. Rychlost je vůbec vlastnost, kterou lze v souvislosti s Haali Readerem skloňovat ve všech pádech – subjektivně jde skutečně o vůbec nejrychlejší čtečku knih.

Stahujte zde (jen PPC verze)
Instant Messenger

IM jsou v současné době stále populárnější skupinou programů nejen u zařízení s Windows Mobile. Kdysi byl jasně nejpopulárnějším "kecálkem" Agile Messenger. Proč tomu tak již dnes není? Důvod je jednoduchý, výrobcům se přestalo zamlouvat distribuovat program jako freeware a začali jeho používání zpoplatňovat. Díky každoročnímu nutnému vkladu ve výši téměř 25 dolarů si výrobci zajistili, že se drtivá většina uživatelů poohlédne po levnější variantě. Naštěstí je z čeho vybírat.

Fring 3.20
Velikost:
450 kB (Smartphone), 1 400 kB (Pocket PC)

Fring byl jedním z použitelných IM u první generace iPhonu, kdy byli uživatelé odkázáni výhradně na Installer. Existuje ale i verze pro další mobilní OS, Windows Mobile nevyjímaje.


Po instalaci následuje zadání unikátního jména a hesla, proběhne-li přihlášení úspěšně, lze v dalším kroku již zadávat přihlašovací údaje k jednotlivým službám. Fring přitom podporuje Google Talk, MSN, ICQ, SIP, Yahoo, AIM a Twitter. Specialitou Fringu je podpora Skypu pro telefonování přes wi-fi.

Fring Fring Fring

Fring krom kontaktů v daném protokolu zobrazuje i telefonní seznam. Samotné okno konverzace je bohužel docela nepřehledné, chybí nám také emotikony. Dále není možné zasílat soubory, což ale umí jen málokterý klient. Fring je určen pro všechny smartphony na systému WM 5.0 a 6.

Stahujte zde
http://www.fring.com/download/

QIP PDA
Velikost:
1,2 MB

Zřejmě nejoblíbenějším IM klientem pro WM zařízení je dnes počin ruských vývojářů s názvem QIP, který existuje i ve verzi pro stolní windows.
QIP PDA, jak se verze pro WM zařízení označuje, je v současnosti ve verzi 2041. QIP podporuje protokol ICQ a Jabber, u něhož lze ale s využitím transportů komunikovat i s uživateli třeba z MSN či GTalk.

QIP PDA QIP PDA QIP PDA

QIP je velice přehledný a graficky pěkně zpracovaný klient. Potěší široké možnosti nastavení, kdy lze měnit styl a velikost písma, barvy jednotlivých nabídek, zobrazení kontaktů a další. Chválíme přímé otevření webové adresy v prohlížeči při dvojím poklepání. QIP je plně lokalizován do češtiny, a tak jedinou vadu na kráse shledáváme v nemožnosti zasílání souborů.

QIP spustíte téměř na každém telefonu s Windows Mobile 5.0 a vyššími. Aplikaci nečiní potíže ani netradiční rozlišení typu 320 x 320 bodů nebo širokoúhlé varianty QVGA a VGA.

Stahujte zde


Správce úloh

Velká výhoda Windows Mobile zařízení je tzv. multitasking, který umožňuje mít současně spuštěno více aplikací a mezi nimi snadno a rychle přepínat. Díky tomu tak můžete třeba komunikovat prostřednictvím IM klienta a do toho poslouchat svou oblíbenou muziku. Dnešní zařízení jsou v drtivé většině vybaveny 128 MB operační paměti, což umožňuje běh spousty aplikací na pozadí. K pohodlné selekci mezi běžícími programy a jejich snadnému ukončování je nezbytností správce úloh, jak jej znáte ze stolních windows. V přehledu nabízíme ty nejzdařilejší.

Wk Task Manager
Velikost:
500 kB

Tento správce úloh zobrazuje běžící aplikace přímo v horní nástrojové liště na obrazovce Dnes, a tak je přepínání mezi programy opravdu snadné. Delším stiskem na vybraném zástupci lze provést minimalizaci programu, případně jej rovnou ukončit.

Wk task Wk task Wk task

Zajímavostí je, že rohovému křížku lze přiřadit rozličné funkce a mimo ukončení aplikace může dojít k rotaci obrazovky, případně k regulaci jasu displeje nebo hlasitosti. Program v sobě skrývá i jednoduchý launcher, tedy spouštěč aplikací. Ten umožňuje rychlé spuštění oblíbených programů, případně volání zvoleného kontaktu.

Stahujte zde

Alternativa:
HTC Task Manager
Velikost:
300 kB

Velmi elegantní správce úloh z dílen tchajwanského výrobce. Po instalaci a následném resetu telefonu se v pravém horním rohu obrazovky Dnes objeví nový symbol, jehož poklepáním vyjede seznam spuštěných aplikací.

HTC Task Manager HTC Task Manager 

Křížky slouží k ukončování aplikací, klepnutím na symbol klíče přejdete do podrobného náhledu, jenž monitoruje paměťovou náročnost jednotlivých procesů.

Stahujte zdeVelký přehled správců úloh naleznete v tomto článku


Průzkumník souborů

Total Commander

Průzkumník souborů (File explorer), který je součástí ROM každého WM zařízení, nabízí pouze základní funkce a operace se soubory či složkami, což někdy zkrátka nestačí.

Total Commander, zdaleka nejpoužívanější správce souborů na stolních PC, se dočkal i své verze pro WM zařízení a jeho možnosti jsou s vestavěným Průzkumníkem nesrovnatelné.

Total Commander Total Commander Total Commander 

TC je vedle správce souborů také plnohodnotným editorem registrů, dále nabízí také práci s archivy (tedy komprimaci a dekomprimaci). Běžné operace přesouvání/kopírování a mazání složek nebo celých adresářů nikoho nepřekvapí. Jednoduše lze také hledat soubory nebo vytvářet zástupce aplikací. Soubory lze i přímo editovat prostřednictvím vestavěného textového editoru. TC umí také pracovat s FTP klienty a sítěmi LAN. Náhled na soubory může být trojí (velké ikony, úplné nebo stručné zobrazení). Výčet funkcí završuje kompletní lokalizace do naší mateřštiny.


Stahujte verzi pro Pocket PC

Stahujte verzi pro Smartphony


Editor registrů

Takřka na každé WM zařízení lze na fóru XDA Developers najít spoustu užitečných úprav, které vylepší výkon přístroje. Tyto takzvané tweaky bývají pro různá zařízení k dispozici v podobě aplikací, kdy si uživatel v prostředí utility zatrhne, která vylepšení chce na svůj přístroj aplikovat.

PHM registry editor

Editací registrů (takzvaných tweaků) lze docílit na WM zařízení užitečných změn, které jsou u továrního nastavení z jistých důvodů "uzamčeny". K jejich přepsání však potřebujete vhodný nástroj a mezi nejoblíbenější, nejkvalitnější a na obsluhu nejpohodlnější editory patří ten z dílen PHM.

PHM Registry editor PHM Registry editor PHM Registry editor

Program nabízí všechny dostupné operace s registry, tedy jejich vyhledávání, tvorbu nových položek (hodnot) a změny hodnot stávajících, zapomenout nesmíme ani na důležitou funkci vyhledávání. Vedle toho lze provést kompletní zálohu a následné vrácení registrů do původního stavu.


Z návštěvy oficiálních stránek by člověk mohl nabýt dojmu, že vývoj programu byl dávno ukončen, a tudíž bude kompatibilita s nejrozšířenějším systémem Windows Mobile 5.0/6 nulová. Opak je ale pravdou, a tak si tento výborný nástroj mohou vychutnat i majitelé nejnovějších zařízení.

Stahujte verzi pro Pocket PC
Stahujte verzi pro Smartphone 


Internetový prohlížeč

Displeje zařízení se pomalu zvětšují, pomalu se také přechází k jemnému VGA rozlišení, což v kombinaci s povedeným internetovým prohlížečem umožňuje docela pohodlné prohlížení webových stránek. Vestavěný Internet Explorer u WM 6.1 doznal mnoha vylepšení, o kterých jsme vás již dříve informovali (čtěte zde Windows Mobile 6.1 Professional a Standard – první dojmy), přesto od něj většinou uživatelé dají prsty pryč a poohlédnou se po jiné alternativě. Tou nejlepší je dnes zatím ještě freeware Opera Mobile 9.51.

Opera Mobile 9.51 beta2
Velikost:
10 MB

V současnosti není povedenějšího prohlížeče pro Windows Mobile zařízení než právě norské Opery Mobile. Před nedávnem byla vypuštěna beta verze 9.51, která přináší některá vylepšení. Předně je to lišta s možností plynulého zoomu, dále širší podpora skriptů a rychlejší načítání webových stránek.

U telefonů s akcelerometrem (HTC Touch Diamond, Touch Pro, Touch HD, Samsung i900) se přetočením telefonu samozřejmě přizpůsobí i displej, který přejde do režimu Landscape.

Opera Mobile Opera Mobile Opera Mobile

Opera Mobile 9.51 Beta2 v kostce:

 • Intuitivní uživatelské rozhraní
 • Možnost otvírání více oken (záložky)
 • Vylepšená práce s textem (copy/paste)
 • Vynikající funkce zoomu (dvojklik, manuálně krokově přes menu, plynule pomocí lišty)
 • Landscape mód
 • Ukládání stránek pro pozdější prohlížení v off-line režimu
 • Svižnost překreslování a načítání webu
 • Vytáčení telefonního čísla přímo z webu
 • Posílání webových adres SMS, MMS nebo e-mailem
 • Posílání obrázků e-mailem nebo MMS
 • Dynamické načítání skriptů
 • Widgety pro rychlý přístup k nadefinovaným nástrojům

Stahujte zde (jen pro Pocket PC)


Opera Mini 4.2
Velikost:
100 kB

Opera Mini slaví úspěch napříč platformami. Jde totiž o java aplikaci, kterou spustíte takřka na každém mobilním telefonu.  Podmínkou je jen podpora jazyku Java.

Opera Mini Opera Mini Opera Mini

Opera Mini staví především na jasně nejrychlejším načítání webových stránek, čehož je docíleno použitím proxy serveru. V praxi to znamená, že do telefonu stahujete předpracovanou podobu stránek, čímž se výrazně zredukují stažená data, čas a v konečném důsledku i cena za přenesené kilobyty.


Doporučujeme mít proto v telefonu jak "dospělou" Operu Mobile, tak i verzi Mini. Obě jsou stále k mání zdarma.

Stahujte zde


Předpověď počasí

Samotní výrobci Windows Mobile zařízení stále častěji své telefony doplňují o vlastní uživatelská prostředí pro snazší ovládání prsty a pro rychlý přístup k základním funkcím. Mimo lišty se zmeškanými hovory, SMS či e-maily nebo záložky s nejčastěji spouštěnými aplikacemi se většinou nezapomíná ani na předpověď počasí.

Zejména TouchFLO 3D má předpověď počasí velmi pěkně zpracovanou, zaujme především grafická interpretace aktuální situace na obloze. Ne každý ale vlastní zařízení značky HTC a ne všem různá uživatelská prostředí vyhovují. Proto vám nabízíme aplikace třetích stran.


WeatherWatcher
Velikost:
1 MB

Zajímavá aplikace, která spolupracuje a kýžené předpovědi a data uživateli servíruje prostřednictvím webového prohlížeče. Základem je samozřejmě nastavení lokalit, ve kterých chcete meteorologická data sledovat. Na výběr je přitom téměř 80 tisíc měst z celého světa, takže jsou zastoupena i některá města ČR. Mnoho jich ale není.

WeatherWatcher WeatherWatcher WeatherWatcher

Nastavit doporučuji i jednotky, na které jsme zvyklí. Po kompletním nastavení pak stačí v základním náhledu klepnout na některou možnost (aktuální situace, hodinová předpověď, denní předpověď), čímž se automaticky spustí webový prohlížeč, který vám kýžená data nabídne velmi přehlednou formou.

Kromě ilustračního obrázku vidíte procentuální vlhkost, teplotu (nejvyšší a pociťovanou) nebo příjemné drobnosti jako východ a západ Slunce. Zobrazit lze přitom podrobnou předpověď až na 46 hodin, případně stručnější desetidenní. Aplikace nabízí i satelitní snímky nad vybranou lokalitou.

Stahujte zde (Pocket PC i Smartphone verze)

MeteoServis WM
Velikost:
800 kB (PPC verze)

Vynikající aplikace, kterou má na svědomí Radim Fryč, servíruje opravdu velice detailní informace o počasí a není jako některé podobné programy vůbec strohá. Aplikace využívá k předpovědi meteorologických dat ověřeného matematického modelu.

Zadání lokality probíhá selekcí ICAO kódu a v současnosti je na výběr deset míst z ČR, mimo to nechybí vybraná místa Slovenska a Rakouska. Samotná data jsou pak zobrazena v tříhodinovém intervalu, tedy velmi podrobně. Mimo předpokládaného teplotního intervalu nechybí teplota pociťovaná. Dále se zobrazuje srážkový úhrn (je-li déšť nebo sněžení očekáváno), rychlost a směr větru a tlak vzduchu. Softwarovými tlačítky "+" a "-" lze snadno v předpovědi listovat. Nastavení aplikace je velice podrobné a zahrnuje volby aktualizace dat (jak často, při jaké příležitosti) nebo možnost zobrazení modulu na obrazovce Dnes.

MeteoServis MeteoServis MeteoServis

Vyjma předpovědi samotné lze sledovat i radarové snímky, velkou výhodou jsou přitom minimální nároky na přenesená data. MeteoServis spustíte na každém zařízení s Windows Mobile 5.0 a výše. Aplikace podporuje jak běžná QVGA a VGA rozlišení, tak i jejich širokoúhlé varianty.

Aplikaci si můžete zdarma stáhnout na oficiálních stránkách projektu.


Záloha PIM

Zálohovat PIM informace, tedy údaje, textové zprávy, e-maily, záznamy z kalendáře se vyplatí. O tom se ostatně přesvědčil každý, kdo po nechtěném hard resetu o tyto mnohdy nenahraditelné údaje přišel. A přitom stačí vhodný nástroj, obětovat několik minut a podobně hrozivých scénářů se nemusíte obávat. Chvilku času si jistě najdete, vhodnou aplikaci vám zase nabídneme my.

PIM Back Up 2.8
Velikost
: 200 kB (neinstaluje se)

Vynikající nástroj ke kompletní záloze všech důležitých údajů. Vyjma těch jmenovaných v úvodu lze s pomocí PIM Back Up zachovat výpis telefonních hovorů, nadefinované rychlé volby, úkoly a vybrané soubory.

PIM backup PIM backup PIM backup

U zálohy zpráv potěší opravdu velmi podrobné nastavení, kdy lze selekcí vybrat třeba jen doručené a odeslané zprávy a totéž provést u libovolných e-mailových účtů. E-maily lze mimochodem zachovat i včetně příloh.
Po výběru údajů, které chcete zálohovat, určíte název souboru a jeho umístění.

Jelikož se aplikace neinstaluje, doporučujeme v kontextovém menu zvolit nabídku "create shortcut" pro vytvoření zástupce v seznamu programů.

Stahujte zde (verze pro Pocket PC i Smartphone)
Software klávesnice

Je pravda, že PDA telefonů s vlastní QWERTY klávesnicí sice přibývá, přesto je zde spousta zajímavých modelů, jež jsou o ni ochuzeny. Za poslední dobu vzpomeňme třeba povedený HTC Touch Diamond, Samsung i900 Omnia a HTC Touch HD.
Ve všech třech případech jde o výborně vybavená zařízení, jež se pyšní nízkou tloušťkou.

Není překvapením, že se do 11 mm tenkého diamondu vysouvací klávesnice prostě vejít nemohla.
Samotné HTC sice uživateli nabízí hned tři typy on-screen klávesnic, přesto není k zahození vyzkoušet i konkurenční produkty. Všechny uvedené jsou samozřejmě zdarma.


PocketCM Keyboard
Velikost:
1,5 MB

V tomto článku již druhá aplikace známého vývojáře Quentina Pouplarda. Klávesnice umožňuje opravdu komfortní zadávání znaků, pohodlí přitom narůstá přímo úměrně s velikostí displeje.

PocketCM Keyboard PocketCM Keyboard PocketCM Keyboard

Oceníte rychlost a vlastnost, kdy se aktuálně stisknuté písmenko zobrazí v malém obláčku. Stejný efekt dobře znají majitelé iPhonu. Psaní urychluje i onen chytrý systém, jenž v závislosti na vyťukaných znacích nabízí jejich logické kombinace. Slovník najdete v adresáři aplikace s koncovkou TXT, takže jej můžete snadno a rychle doplnit o vlastní slova. Každé jednou napsané neznámé slovo se samozřejmě automaticky přidá do databáze.

Stahujte zde

FingerTouch
Velikost:
2,8 MB

FingerTouch není ledajakou aplikací, neboť její instalací získáte hned pět různých druhů klávesnic. Krom běžné úplné QWERTY je to SureType QWERTY, kdy jednomu tlačítku odpovídá dvojice písmen. Třetím typem je numerická klávesnice, kterou známe z běžných telefonů. Specialitkou je potom varianta s nestálou skladbou písmen, kdy se jejich nabídka mění s postupným vyťukáváním znaků. Poslední typ ztělesňuje kalkulačka, která umožňuje provádět ty nejzákladnější matematické výpočty.

TouchFinger TouchFinger TouchFinger

Klávesnici lze oživit volbou jiného barevného tónu, případně typu a velikosti písma na tlačítkách. Předností je rovněž široká podpora snad všech dnes používaných rozlišení a kromě běžného QVGA a VGA si aplikace rozumí i s jejich čtvercovými a širokoúhlými variantami. FingerTouch je určen pro všechny kapesní počítače s OS Pocket PC 2000 výše. Výrobce nabízí i placenou variantu PRO, která obsahuje některé nadstandardní funkce.


Stahujte zde

Přečtěte si velký přehled klávesnic pro Pocket PC

Další užitečné aplikace a nástroje

PocketRAR
Komplexní nástroj pro práci s archivy. Snadno lze komprimované balíky tvořit nebo je dekomprimovat. Jednoduše lze také do již existujícího archivu přidat další soubor.

Stahujte zde

NameDays
Užitečný plugin, jenž je dílem Lukáše Volfa z týmu Mobilnaut.cz, zobrazuje na obrazovce Dnes svátky, a navíc spolupracuje se seznamem kontaktů a upozorňuje na blížící se narozeniny, svátky a výročí z adresáře.

Stahujte zde

Google maps
Užitečný nástroj, jenž nová zařízení obsahují již v ExtendedROM. O Google mapy však lze snadno doplnit libovolné WM (i jiné). Pro časté používání map je vhodné disponovat neomezeným datovým tarifem (vyhledávání a načítání map je poměrně datově náročné, což by se mohlo prodražit).

Pro stažení zadejte www.google.com/gmm ve webovém prohlížeči

KeePass PPC (správce hesel)
Užitečný nástroj pro uchování citlivých údajů, jako jsou hesla či PIN kódy ke kreditním kartám, které jednoduše není moudré uchovávat na papírku v peněžence. Daleko lepší je svěřit je svému kapesnímu počítači a chránit heslem. Výhodou KeePass je mimo jiné i existence verze pro stolní windows, čímž se otvírá cesta ke snadné synchronizaci hesel.

Stahujte zde

YouTubePlay
Některé nové WM komunikátory nabízejí klient pro přehrávání videí na serveru YouTube v základu. Pro ostatní je tady YouTubePlay, který nabídne obdobné služby.

Stahujte zde

MSS Converter
Komplexní konvertor jednotek, který pomůže se všemi myslitelnými převody dutých, délkových či plošných měr. Široká nabídka nenechává stranou ani další partie fyziky, a tak snadno převedete různorodé jednotky rychlosti, tlaku, času, energie, úhlů či spotřeby. Samozřejmostí jsou kurzy měn, které lze kdykoli aktualizovat.

Stahujte zde (jen Pocket PC verze)
Závěr

Cílem třetího dílu našeho seriálu bylo nabídnout užitečné nástroje a utility, které uživatelům zpříjemní a zjednoduší každodenní používání WM telefonů.

Máte-li tip na další aplikace, které by příznivcům těchto zařízení neměly uniknout, můžete je uvést v komentářích pod článkem.Nejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

Vivo NEX

Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

Samsung připravil neodolatelnou nabídku. Note 8 zlevnil na výbornou cenu

Samsung Galaxy Note 8

Samsung má v akci cashback model Galaxy Note 8 už od května. Teď však tento špičkový telefon zlevnil přímo a ten tak...

Špičkový mobil za polovinu ceny konkurentů. Test Honoru 10

Velký displej telefonu dostal nahoře "obligátní" vykrojení, které se stává u...

Sháníte špičkový mobil, který sleduje současné trendy, má dostatek výkonu, skvělý fotoaparát, velký displej v...

Další z rubriky

Podívejte se na seznam výherců druhého kola soutěže MOBIL.CZ

Virtuální operátor MOBIL.CZ slaví páté narozeniny.

Druhé kolo narozeninové soutěže virtuálního operátora MOBIL.CZ je za námi. Podívejte se, zda jste nevyhráli Samsung...

iPhone X ležel na dně řeky přes týden, youtuber ho zprovoznil

iPhone X nalezený na dvě řeky

Majitelka iPhonu X, který jí spadl do řeky, asi ani nedoufala, že jej někdy získá zpátky. Přesto se jí dva týdny poté...

Překvapivý koncept samsungu. Vrací do hry plnohodnotnou QWERTY klávesnici

Designový koncept Samsung Oxygen

Vysouvací konstrukce mobilů je sice již minulostí, ale uplatnění by mohla najít i u smartphonů. Ve svém konceptu ji...Najdete na iDNES.cz