Několikanásobným stisknutím tlačítka zapnutí telefonu upozorníte své nouzové...

Několikanásobným stisknutím tlačítka zapnutí telefonu upozorníte své nouzové kontakty | foto: Amnesty International

Panic Button můžete mít na mobilu i vy. Zamaskuje se za kalkulačku

  • 28
Hnutí Amnesty International vydalo aplikaci Panic Button pro všechny uživatele, kteří by se mohli dostat do neočekávaných problémů. Stiskem předem nastaveného tlačítka mohou zaslat informace o svojí poloze, a usnadnit tím vyžádanou záchrannou akci.

Cílovou skupinou této aplikace jsou zejména ochránci lidských práv, kterým hrozí napadení, únos, mučení a jiná ohrožení na zdraví a životě. Pokud mají okolo sebe vybudovanou skupinu přátel a kolegů, kteří by jim v případě takového ohrožení dokázali pomoci, pak je aplikace dobrým prostředníkem pro jejich rychlé kontaktování.

Aplikace se sama zamaskuje jako kalkulačka

Panic Button obsahuje při spuštění formulář, do kterého uživatel zadá telefonní čísla tří nouzových kontaktů. Jakmile je seznam kompletní, aplikace se zamaskuje jako obyčejná kalkulačka, k jejímuž použití je potřeba čtyřmístný PIN. To zabrání případné nežádoucí deaktivaci funkce ze strany únosce, jelikož PIN skrývá veškerá základní nastavení aplikace.

Nouzové vysílání SMS zpráv začne být aktivní, jakmile uživatel několikrát rychle stiskne spouštěcí tlačítko telefonu. Základním předpokladem fungování aplikace je samozřejmě nabitá baterie, pokrytí místa signálem a také možnost zasílat textové zprávy, tedy tarif nebo dostatek kreditu na účtu. Pokud má telefon aktivován přístup k GPS lokaci, pak zprávy zasílané nouzovým kontaktům budou obsahovat i průběžné informace o poloze zařízení. To se hodí zejména v případě únosu.

Lepší volba, než přehrávání zvuku sirény

Organizace Amnesty International není první, kdo s tímto nápadem přišel. V aplikačních obchodech můžeme nalézt celou řadu alternativ. Opomineme-li veliké množství zábavních aplikací, které pouze po zmáčknutí tlačítka na displeji přehrají zvuk sirény, jsou i takové, které plní podobnou funkci jako Panic Button. Ty však zaostávají kvůli nutnosti telefon odemknout a najít na displeji tlačítko požadované funkce, nebo dokonce i před použitím aplikaci aktivovat.

Panic Button je tomto ohledu napřed, byť aktivace prostřednictvím tlačítka telefonu má také svoje nevýhody, zejména spuštění nouzového signálu omylem. To je podpořeno i různým rozmístěním těchto tlačítek napříč mobilními telefony, jejich citlivostí a dalšími podmínkami, například kde uživatel telefon nosí a jak s ním zachází.

Komu a kdy se aplikace vyplatí?

Aplikace nemusí nutně sloužit jen ochráncům lidských práv, kterým hrozí nebezpečí při jejich činnosti. Stejně dobře ho může využít jakýkoliv jiný člověk, který utrpěl neočekávané ohrožení na životě, ať už doma, nebo kdekoliv jinde. Dokážeme si představit, že by tlačítko použil senior ve chvíli zdravotních obtíží nebo zraněný turista na výletě do přírody.

Použití je však limitováno výše zmíněnými předpoklady. Ne všude musí být mobilní signál, není garantováno, že mobil bude ve chvíli potřeby nabitý a limitem může být i šok v dané situaci nebo ztráta či odcizení zařízení. Navíc telefony už jsou dnes běžně vybaveny funkcí rychlého vytočení tísňové linky, která zpravidla bývá efektivnějším nástrojem k přivolání pomoci.

Pokud je však užití aplikace vztaženo na situace, kdy je nezbytná pomoc určeného okruhu lidí, pak je její využití vhodným prostředkem k záchraně situace. Maskování aplikace a celkem nenápadná aktivace nouzových SMS se také daleko více hodí pro případy únosu, fyzického napadení nebo možnosti odcizení zařízení při podezřelém chování.