Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Android s božským kabátkem. Recenze Samsung i7500 Galaxy

aktualizováno 
První Samsung s Androidem upoutá nejen vzhledem, ale rovněž funkční výbavou, která nepostrádá nic podstatného. Hlavní předností zůstává operační systém od Googlu, který na sobě však musí ještě hodně pracovat, aby dohnal konkurenci.

Samsung Galaxy přesvědčí nejenom funkční výbavou ale rovněž svým vzhledem. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Android si úspěšně razí cestu do světa mobilní komunikace, na plno s ním počítají přední výrobci jako HTC, LG, Motorola a samozřejmě i Samsung. I přes všechny nesporné přednosti a uživatelskou přívětivost ale stále ještě pokulhává za konkurencí a to co se týká integrovaných aplikací a další funkčnosti. I to je případ dnes recenzovaného Samsungu Galaxy, který mimo jiné nepřesvědčí ani výdrží baterie.

Naopak se můžete těšit na velmi kvalitní kapacitní displej, ladné ovládání a třeba na svoji třídu velmi povedený 5Mpix fotoaparát. Mezi další zvučné parametry modelu Galaxy patří třeba GPS či 3,5mm jack na sluchátka. Navíc Samsung vsadil na sice jednoduchý, ale zato líbivý vzhled a Android už nebude nadále synonymem pro velké přístroje s trochu podivným tvarem. Tento korejský výrobce se zkrátka snaží zalíbit i běžným uživatelům, kteří budou rádi čerpat z výhod tohoto operačního systému.


Katalog mobilů:

Samsung i7500 HTC Magic HTC Hero

Trojice přístrojů s Google Android - dnes recenzovaný Samsung i7500 Galaxy, HTC Magic a HTC Hero.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Výborně vybavený telefon, který navíc pohání operační systém Android. Největšími nedostatky jsou chybějící základní aplikace a nízká výdrž baterie.


Vzhled a konstrukce - první stylový Android

Samsung u modelu Galaxy vsadil na svoji tradiční černou barvu v kombinaci s chromovanými prvky a ladnými křivkami. Přestože se díky tomu nestane designérským hitem tohoto roku, má šanci se zalíbit širšímu publiku, víc než se to zatím povedlo zařízením T-Mobile G1 či HTC Hero. Ve vzhledu tak s dnes recenzovaným přístrojem může soupeřit leda HTC Magic a podle našeho soudu má přeci jenom Samsung Galaxy o fous navrch.

Recenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy telo
Recenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy telo

Tělo přístroje je velmi štíhlé, ale přesto model Galaxy nezamaskuje větší rozměry v ostatních směrech. Konkrétní trojčíslí je 115 x 56 x 12 mm. Zmíněné větší rozměry má samozřejmě na svědomí především velký 3,2 kapacitní displej a sada kontextových tlačítek pod ním. Hmotnost se zastavila na velmi příjemných 112 gramech, což z něj dělá prakticky nejlehčí přístroj s Androidem. Příkladná je rovněž konstrukce a během našeho testování nevydal model Galaxy ani hlásku.

Recenze Samsung Galaxy detail

Trochu si však musíme postěžovat na dosti lesklé plasty a otisky prstů budou kromě přední strany zůstávat i na krytu baterie. V základním balení se nachází microUSB kabel, relativně kvalitní sluchátka a na náš vkus příliš úzké pouzdro na telefon. Vnitřní paměť přístroje činí zhruba 8 GB a výrobce nejspíš nepovažoval za nutné do krabice s telefonem zahrnout paměťovou kartu microSDHC, kterou Samsung Galaxy podporuje.

Klávesnice a ovládání - trochu zbytečná tlačítka

Na vrchní straně telefonu naleznete microUSB konektor a 3,5mm jack. Boky telefonu okupuje z jedné strany kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti a z druhé spoušť fotoaparátu a odemykací klávesa. Její ovládání si žádá více cviku, protože na první stisknutí se aktivuje pouze displej a posléze je nutné ji déle podržet pro odemknutí telefonu. Navíc si nikdy nemůžete být jisti, zdali jste tlačítko skutečně stiskli a čekáte dvě vteřinky, než se Android probudí z režimu spánku. Odemykání tudíž nepatří k natolik snadným záležitostem jako u telefonů s horním vypínacím tlačítkem či posuvníkem, jako má třeba Nokia 5530 XpressMusic.

Recenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy telo
Recenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy telo

Na rozdíl od jiných Androidů není hlavním ovládacím prvkem u Galaxy track-ball, ale obyčejná čtyřsměrná klávesa. Pokud ale vezmete v úvahu fakt, že telefon lze pohodlně ovládat pouze za pomoci prstů a většina stažitelných aplikací je navržena právě pro track-ball (pokud ho samozřejmě aplikace vyžaduje) než pro čtyřsměrné tlačítko, postrádá tento způsob ovládání na významu. Ušetřilo by se tak místo na větší displej či spíše by se otevřela cesta ke zmenšení celého zařízení. Telefon vyjma některých drobných výjimek lze ovládat pouze jednou rukou. Displej je dostatečně citlivý a veškeré akce provedete na první pokus.

Recenze Samsung Galaxy detail

Operační systém - chytrák na pohled

Malou odbočku si zaslouží samotný operační systém Android, který stále není mezi běžnými uživateli natolik známou platformou. Základem uživatelského prostředí je trojice domovských obrazovek, na něž lze kromě aplikací umisťovat třeba i složky. V horní části obrazovky je oznamovací oblast a naopak vespod se nachází šedivá ikona se šipkou, která vyvolá seznam všech nainstalovaných aplikací.

Recenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy telo

Bohužel Android je teprve na počátku své životní dráhy a případní majitelé mu budou muset odpustit absenci budíku, poznámek, souborového manažeru, propracovanějšího hudebního přehrávače a spousty dalších běžných aplikací, které jsou v ostatních zařízeních již několik let standardem. Zajít chuť si budete muset nechat třeba na posílání souborů přes Bluetooth či přehrávání video souborů ve formátech DivX/Xvid.

Recenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy teloRecenze Samsung Galaxy telo

Za chybu lze považovat přepínání pouze mezi šesti aktuálně spuštěnými aplikacemi. Na druhé straně je nutné dodat, že většina výše zmíněných aplikací se nachází převážně zdarma na Google Marketu. Za jejich kvalitu bohužel nikdo neručí. Pokud se chcete o operačním systému Android dozvědět více, doporučujeme náš starší článek, kde jsme ho srovnali s OS X, který pohání iPhone. Čtěte - Test: Google Android je lepší než OS X v iPhonu. Vyhrál o pověstný fous

Recenze Samsung Galaxy detail

Displej a výdrž baterie - příliš málo šťávy

Jak již bylo řečeno, Samsung Galaxy disponuje poměrně rozměrným displejem AMOLED o úhlopříčce 3,2 palce a rozlišení 320 x 480 pixelů. Počet obrazových bodů sice není v porovnání s konkurencí z nejvyšších, ale přesto je zobrazení velmi jemné. Mezi nadprůměr se řadí čitelnost na přímém slunečním světle.

Recenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displej
Recenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displej

Velkým zklamáním je však výdrž baterie a i při lehčí práci se telefon odporoučí do věčných lovišť za méně než tři dny. Pokud jsme ho zatížili patnácti minutami hovoru, několika odeslanými SMS a dvěma hodinami poslechu MP3 přehrávače, rozloučil se s námi klidně i po dvou dnech. Netřeba dodávat, že v případech, kdy jsme využívali naplno Wi-Fi či GPS navigaci, počítala se výdrž řádově v hodinách.

Recenze Samsung Galaxy detail

Telefonní seznam a zprávy - tradiční základ

Přestože telefonní seznam nabízí samozřejmě vícepoložkové záznamy, nebylo by od věci, kdyby si telefon poradil třeba s rozdělením do více vyzváněcích skupin, podle nichž by dále filtroval hovory. Bohužel ze strany Samsungu je velmi bídná podpora, i pokud jde o synchronizaci zařízení s počítačem. V balení naleznete pouze Samsung PC Studio, které si s modelem Galaxy příliš nerozumí, a využijete ho maximálně k přístupu k vnitřní paměti telefonu. Přeci jenom je daleko praktičtější využívat především služeb USB Mass Storage.

Recenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displej
Recenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displej

Operační systém Android nerozlišuje přímo v menu mezi zprávami SMS/MMS či emailem a teprve v textovém editoru si přizpůsobíte zprávu k obrazu svému. Pro psaní je k dispozici QWERTY klávesnice na výšku či na šířku. V prvním případě není vyťukávání písmen příliš přesné a už vůbec se tato klávesnice nehodí na psaní při chůzi. QWERTY na šířku je na druhé straně velmi pohodlná. Modelu Galaxy tak schází nejtradičnější alfanumerická klávesnice, kterou lze nalézt například v přístroji HTC Magic. Opět tudíž přichází ke slovu Market a možnost stažení dalších variant klávesnice.

Konektivita a GPS - ztracené satelity

Pokud jde o možnosti připojení k internetu, nabízí Samsung Galaxy plnou výzbroj včetně HSDPA, HSUPA a Wi-Fi. Pro brouzdání na webu používá Android prohlížeč s vykreslovacím jádrem webKit, kterého využívá Safari na iPhone. Samozřejmě je možné stáhnout i velmi oblíbenou Operu Mini. Pozor však na snahu telefonu neustále se připojovat k internetu. Sice provázanost není natolik velká jako například u přístroje Palm Pre, ale přesto je vidět snaha Google protlačit svoje webové aplikace i do mobilních zařízení. To samozřejmě nemusí být na škodu, ale bohužel datové tarify tuzemských operátorů tomu moc nepřejí.

Recenze Samsung Galaxy detail

Příliš spokojeni jsme nebyli s citlivostí GPS signálu a modelu Galaxy trvalo velmi dlouho, než zaměřil aktuální polohu. Pro samotné navigování můžete používat vestavěné Google Maps či sáhnout po plnohodnotných aplikacích, jako je NDrive či CoPilot.

Recenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displej
Recenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displejRecenze Samsung Galaxy displej

Multimédia a fotoaparát - skvělých 5 Mpix

Již v úvodu článku jsme zmínili jistá omezení, která provázejí operační systém Android, pokud jde o kvalitu vestavěných aplikací, a pro multimédia to bohužel platí dvojnásobně. Integrovaný MP3 přehrávač si poradí s nejrůznějšími formáty hudebních souborů, ale jeho funkce se dají srovnávat pouze s těmi nejlevnějšími přehrávači. Opět tedy budete muset zapátrat po vhodných alternativách v Marketu.

Recenze Samsung Galaxy detail

Velmi příjemným překvapením je fotoaparát s automatickým ostřením a diodovým bleskem. Pořízené snímky jsou velmi ostré a to i při nedostatečném osvětlení. Prakticky není patrný šum, rozmazání okrajů a další nedostatky, s nimiž se setkáváme u podobných přístrojů. Naštěstí se už neopakuje nepříjemná situace jako u T-Mobile G1 a model Galaxy umožňuje rovněž nahrávat video (3gp, 352 x 288 pixelů).

Recenze Samsung Galaxy foto M Recenze Samsung Galaxy foto M Recenze Samsung Galaxy foto M Recenze Samsung Galaxy foto M Recenze Samsung Galaxy foto M

Závěr - trochu předražený chytrák

Na Samsungu i7500 Galaxy lze najít spoustu menších či větších chyb. Mezi ty nejpalčivější patří nízká výdrž baterie a nedotaženost operačního systému Android společně s nutností hledat spoustu běžných aplikací v Marketu. Zamrzí rovněž nevyužitá čtyřsměrná klávesa a nepříliš dobře vyřešený systém odemykání telefonu. Pokud všechno tohle překousnete, nabídne model Galaxy už většinou jen samá pozitiva. Ať už to je uživatelsky přívětivé prostředí, kvalitní kapacitní displej či kompletní funkční výbava.

Jistou sázkou do neznáma může být relativně nový operační systém Android. Na druhé straně ale Google dělá vše proto, aby se brzy mohl postavit tváří v tvář svým konkurentům. Bohužel si Samsung za tento model účtuje bezmála dvanáct tisíc korun, což je právě v porovnání s konkurencí relativně dost. Podobně vybavené modely od HTC totiž sežene klidně o pár tisíc levněji.

Proč koupit?

  • vynikající funkční výbava
  • kvalitní fotoaparát
  • přívětivý operační systém
  • solidní dílenské zpracování

Proč nekoupit?

  • nízká kapacita baterie
  • absence některých základních aplikací
  • pomalé odemykání telefonu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

12 089 Kč s DPHNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Samsung Galaxy Note 9 bude za měsíc. Už jsou známa všechna vylepšení

Samsung Galaxy Unpacked 2018

Samsung oficiálně oznámil premiéru svého nového top modelu. Galaxy Note 9 bude představen zkraje srpna na akci v New...

Samsung S9 odstartoval skvěle, prodeje však spadly na rekordní minimum

Samsung Galaxy S9

Top Samsung pro první polovinu letošního roku se začal prodávat skvěle. Zájem o něj však postupem času ochabl a nyní je...

Nakupujte, nebudou. S příchodem Notu 9 skončí výroba předchůdce

Samsung Galaxy Note 8

Začátkem srpna bude představen nový Samsung Galaxy Note 9, který v mnohém naváže na svého předchůdce. Podle dostupných...

Najdete na iDNES.cz