Android

Android | foto: Android.com, iDNES.cz

Android porazil Symbian. Je jedničkou na poli chytrých telefonů

  • 190
Poslední výsledky agentury Canalys jsou dalším důkazem vůdčího postavení Google Androidu na poli mobilních platforem. Tentokrát se před open source platformou musela sklonit i dlouholetá jednička, operační systém Symbian.

Zpráva říká, že se za poslední čtvrtletí loňského roku prodalo takřka 33,5 milionů Android zařízení, telefonů s předinstalovaným Symbianem pak „pouze“ 31 milionů kusů. Můžeme říci, že každý třetí z celkové stovky milionů prodaných smartphonů v uplynulém čtvrtletí běžel na Androidu.
V porovnání s Q4 2009 tak jde o nárůst těžko uvěřitelných 615 %. Výrazně (téměř 86 %) si meziročně polepšil i Apple a 16,2 milionů prodaných iPhonů představuje 16% tržní podíl.

Necelých 15 milionů „ostružin“ dokázala rozprodat kanadská společnost RIM, předloni to ve stejném období bylo necelých 11 milionů. Pětinový propad naopak zaznamenal Microsoft, celkem se totiž prodalo 3,1 milionů smartphonů s Windows Phone 7 nebo Windows Mobile. Jen o něco málo méně si dohromady připsaly nespecifikované platformy (webOS, Linux a další).

Tab. 1.: prodeje chytrých telefonů dle výrobce (použité platformy) celosvětově:

Výrobce prodeje Q4 2010 [mil.ks.] % podíl prodeje Q4 2009 [mil.ks.] % podíl nárůst Q2 ´10/Q2 ´09
Google* 33,3 32,9 % 4,7  8,7 % 615,1 %
Nokia 31,0 30,6 % 23,9 44,4 % 30,0 %
Apple 16,2 16,0 % 8,7 16,3 % 85,9 %
RIM 14,6 14,4 % 10,7 20,0 % 36,6 %
Microsoft 3,1 3,1 % 3,9 7,2 % -20,3 %
ostatní 3,0 2,9 % 1,8 3,4 % 64,8 %
Celkem 101,2 100,0 % 53,7 100 % 88,6 %

* bere v úvahu také telefony s OMS a Tapas OS

Není Android jako Android

Canalys pod tabulkou prodejů menším písmem upozorňuje, že se na výsledcích platformy podílely i její vzdáleně příbuzné varianty používané u telefonů pro čínské poskytovatele. První z nich je OMS (OPhone), druhou pak Tapas OS.

OMS je původně postavena na základech Androidu, je ale přepracována pro potřeby čínského operátora Chine Mobile k provozu v tamních sítích TD-SCDMA (obdoba 3G). Tento systém je označován jako OPhone.

OMS nenabízí známé Google aplikace (GMail, mapy, kalendář) a není ani kompatibilní s nativními programy psanými pro Android. Dokonce má mít blíže k Windows Mobile než k samotnému Androidu. V současnosti China Mobile hlásí dostupnost 600 aplikací pro OPhone, a na jejím vývoji údajně pracuje 430 tisíc vývojářů.

Podobně je Tapas OS modifikovanou verzí Androidu, se kterou ale nemá mnoho společného. Kód je opět přepracován pro potřeby čínských operátorů a tamních webových služeb (sociální sítě, videoportály).

Jak moc se takové telefony podepsaly na celkovém součtu, není zřejmé a patrně to nevědí ani v Canalys. Vzhledem k velikosti čínského trhu to jistě bylo několik milionů. Ostatně, pokud bychom počítali, že se každý den v 4Q aktivovalo 300 tisíc zařízení (jak upozornil Andy Rubin na Twitteru začátkem prosince), dostaneme se na 27 milionů a pro tyto „příbuzné“ platformy zůstává nezanedbatelných 6,4 milionů kusů.

Nutno také připomenout, že onen počet aktivací zohledňuje nejen smartphony, ale všechna androidová zařízení (čtečky, tablety, Sony Internet TV), byť se v celkových číslech nepromítnou nijak výrazně. Canalys ale ve své zprávě mluví jen a pouze o chytrých telefonech, námi uvedený výpočet je i vzhledem k najesnému vývoji denních aktivací ve čtvrtém kvartálu opravdu jen přibližný.

Samsung a HTC: silný tandem chrlí androidy

Zajímavou informací je, že takřka polovina (přesněji 45 %) všech androidů prodaných v posledním kvartálu roku nesla značku Samsung nebo HTC. Podle dřívějších odhadů přitom Samsung stojí za každým třetím androidem.

Z geografického hlediska byla v uplynulém roce nejsilnějším odbytištěm androidů oblast EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), kde bylo zakoupeno 38,8 milionů kusů, což meziročně představuje nárůst o 90 %.

Nokia udržela první pozici v Evropě i oblasti Pacifiku, v Latinské Americe se na první příčku prodral kanadský výrobce „ostružin“, společnost RIM s náskokem jednoho milionů kusů před finským gigantem Nokia. Výrobci k tomuto úspěchu dle analytiků Canalys pomohla nabídka cenově dostupných modelů střední třídy (řady Curve).

Ve Spojených státech šly smartphony lidově řečeno na dračku, odbyt byl v porovnání s Čínou vice než dvojnásobný. RIM zde opět předstihl Apple a stanul na první příčce. Tento úspěch v Canalys připisují oblíbenému modelu BlackBerry Torch, který jako první model výrobce nabízí dotykový displej i QWERTY klávesnici. Tradičně se v Americe dařilo HTC, které těžilo z povedených androidů (Desire, Legend, později Desire HD a Z), na úspěchu se podepsaly také první Windows Phone 7 zařízení.

Díky zahájení prodeje iPhonu 4 u Verizonu lze očekávat, že do té doby pro Apple exkluzivní operátor AT&T rozšíří svou nabídku o řadu telefonů se systémem od Google. Koneckonců, právě Android byl v uplynulém čtvrtletí na území USA jasně nejsilnější mobilní platformou, prodalo se zde přes 12 milionů takových telefonů. Ostružin se v porovnání s Androidem prodala necelá třetina a Microsoft kvůli pozdějšímu uvedení Windows Phone 7 do silného čtvrtletí nijak výrazněji nepromluvil a tržní podíl se propadl z předloňských 8 % na 5 %.